Trwa ładowanie...

Basia 2: Odważne bohaterki dla najmłodszych zdominowały kino

Świat literatury i filmów pełen jest postaci, które mogą inspirować do poszukiwań własnej tożsamości. Bo przecież tyle ile bohaterek, tyle różnych właściwości. Filmowa "Basia 2" to doskonały pretekst do odświeżenia wiedzy o kultowych silnych bohaterkach.

Basia 2: Odważne bohaterki dla najmłodszych zdominowały kinoŹródło: Materiały prasowe
dzfo3sh
dzfo3sh

Dziewczynka nie musi bawić się lalkami i nosić kwiecistych sukienek. Choć może, jeśli tylko chce. Popkultura sprzyja dziś promowaniu tych cech, które niegdyś były uważane za kłopotliwe. Dziś natomiast stanowią o sile charakteru.

Kino i telewizja z powodzeniem czerpią z literatury tworząc postaci pełne werwy, które siłą i charyzmą wyłamują się z utartych schematów. Filmy dla najmłodszych od wielu lat udowadniają, że realizować można się na wiele sposobów. Oto przykłady kilku bohaterek , które inspirują kolejne pokolenia dorastających dzieci. Oto przykłady:

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Ania z Zielonego Wzgórza

Któż z nas nie zna sympatycznego rudzielca, który wciąż buja w obłokach i przeżywa świat z magiczną wręcz intensywnością? Ta dziewczynka potrafi mówić co myśli, a niedostatki rekompensuje sobie ucieczką w świat fantazji. Kiedy kocha to za trzech, gdy się bawi to zapomina o bożym świecie. Dla niej „święte zasady” nie istnieją i z powodzeniem tworzy własne. Bo przecież chodzi o to, aby z życia uczynić najpiękniejszą z opowieści. Czego uczy nas Ania? Kreatywności, zgody na wszystkie, również trudne emocje, lojalności, życia po swojemu.

dzfo3sh

Pippi Pończoszanka

Bohaterka opowiadań skandynawskiej autorki dla dzieci jest dzika, niesforna i bardzo charyzmatyczna. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i za duże czarne buty, ale to buzia pełna piegów i marchewkowe włosy są jej znakiem rozpoznawczym. Pippi wychowuje się sama i całkiem dobrze sobie radzi. Mówi co myśli i bez hamulców obnaża hipokryzję dorosłych. Ta dziewczynka uczy samodzielnego myślenia, uporu, autentyzmu i bezgranicznej szczerości.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Hermiona Granger

Ta młoda rezolutna czarodziejka z cyklu powieściowego o Harrym Potterze jest uparta, pyskata a poziomem inteligencją bije innych na głowę. Jej odwaga i rezolutność pomogła nie raz ocalić przyjaciół z tarapatów. Hermiona twardo stąpa po ziemi i ma ciętą ripostę. Dziewczynki mogą uczyć się od niej odwagi i inwestowania w siebie.

Basia
Co wyróżnia Basię na tle innych współczesnych bohaterek? Przede wszystkim nie jest przesłodzona, a prawdziwa. Nosi krótkie, rozpuszczone włosy, wygodne spodnie i koszulki z paski. Lubi skakać po kałużach, a zamiast lalek preferuje starego, włochata Misia Zdzisia. Basia jest ciekawa świata i ludzi. Nie boi się próbować nowych rzeczy i z łatwością zmienia poglądy i zainteresowania. Dziewczynka uczy nas otwartości na to, co nieznane oraz głośnego wyrażania własnych potrzeb. Udowadnia małym czytelnikom, że najważniejsze to być wiernym sobie. Ładnym, czy brzydkim, cichym czy głośnym… to przecież nie ma znaczenia. Bo prawda o nas jest o wiele głębsza niż wszystkie powierzchowne etykietki.

"Basia" to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak Materiały prasowe
"Basia" to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak Źródło: Materiały prasowe

O filmowej bohaterce:

Od 5 kwietnia "Basia 2” zawita na ekrany kin w całej Polsce – kin lokalnych i studyjnych oraz kin sieci Helios i Multikino. Zestaw zawierać będzie cztery epizody z życia Basi, które do tej pory nie były nigdzie udostępniane. Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi (napisanych przez Zofię Stanecką i ilustrowanych przez Mariannę Oklejak). Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki – widzowie i czytelnicy kochają Basię za to, że jest zwykłą dziewczynką, z którą może utożsamić się każde dziecko, a z perypetiami Mamy i Taty – każdy rodzic.

dzfo3sh
dzfo3sh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzfo3sh