Trwa ładowanie...
d1qjvzk

Baz Luhrmann

Najnowsze informacje
3.9
(11 głosów)
Oceń:
d1qjvzk

Odniósł wielki sukces filmem "Roztańczony buntownik", którego był reżyserem i współautorem scenariusza (wraz z Craigiem Pearce). Film zdobył nagrody na festiwalach w Cannes, Sydney, Melbourne, Toronto i Chicago, osiem nagród Australijskiej Akademii Filmowej, trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej oraz nominację do Złotego Globu. Równie wielkim sukcesem była oryginalna ekranizacja "Romeo i Julii" Shakespeare'a, wyróżniona czterema nagrodami Brytyjskiej Akademii Filmowej (w tym za reżyserię i scenariusz adaptowany), dwiema nagrodami na festiwalu w Berlinie (za reżyserię i rolę Leonardo DiCaprio) oraz nominacją do Oscara za scenografię.

Baz Luhrmann urodził się Australii, ukończył National Institute of Dramatic Arts (NIDA) w Sydney. W roku 1985 został asystentem Petera Brooka podczas realizacji sławnego spektaklu "Mahabharata". Rok później swą premierę miała oryginalna, trzydziestominutowa sceniczna wersja "Roztańczonego buntownika", która zdobyła dwie nagrody podczas Festiwalu Młodego Teatru w Czechosłowacji. Po ukończeniu NIDA Luhrmann założył niezależną grupe teatralną Six Years Old Company. Wystawiona przez grupę wzbogacona wersja "Roztańczonego buntownika" okazała się wielkim sukcesem. W roku 1990 reżyser wystawił wysoko ocenioną przez krytykę uwspółcześnioną wersję opery Pucciniego "Cyganeria", której akcję przeniósł w lata pięćdziesiąte. Przedstawienie toczyło się na ruchomej scenie, a scenografia, autorstwa Catherine Martin, utrzymana była w monochromatycznej tonacji. Spektakl został zarejestrowany przez stację telewizyjną PBS. Wśród innych realizacji operowych Luhrmanna wyróżnia się "Sen nocy letniej" Benjamina Brittena. Reżyser
współpracował także z australijską edycją magazynu "Vogue", organizował kampanię wyborczą posła Paula Keatinga z Partii Pracy, zrealizował teledyski dla Johna Paula Younga ("Love is in the Air", z filmu "Roztańczony buntownik") i Ignatiusa Jonesa ("Beat Me Daddy") oraz film dokumentalny "Kids of the Cross" (współreżyseria i rola aktorska), a także partnerował Judy Davis w głośnym filmie "Winter of Our Dreams".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qjvzk
d1qjvzk
d1qjvzk