Danuta Szaflarska, Kazimierz Świegocki, Barbara Falender i Andrzej Bieńkowski zostali laureatami Nagród im. Cypriana Kamila Norwida przyznanymi przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Uroczystość wręczenia nagród, w dziedzinie teatru, literatury, plastyki i muzyki odbyła się w środę w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Jak powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński, ideą Nagród jest promowanie dzieł artystów, których twórczość przyczynia się do wzrostu rangi regionu mazowieckiego.
W tegorocznej, siódmej, edycji nagrody laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości 15 tys zł.
Laureatką w dziedzinie teatru została Danuta Szaflarska za rolę Babki w przedstawieniu "Daily soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, wystawionym w Teatrze Narodowym w Warszawie.
"Mam bardzo szczęśliwą starość - powiedziała Szaflarska - bo mimo 93 lat nadal gram w kilku teatrach i pracuję w filmie". "Nagroda imienia Norwida jest dla mnie wielkim zaszczytem" - dodała.
Jak powiedziała przewodnicząca kapituły teatralnej Barbara Borys- Damięcka, "wielki talent laureatki pozwolił jej zagrać ciepłą, bezradną, mądrą, kokieteryjną i rozumnie sortującą pamięć babcię".
W dziedzinie literatury zwyciężył Kazimierz Świegocki za książkę "Norwid i poeci Powstania Warszawskiego" wydaną przez Instytut Wydawniczy PAX.
"Ta nagroda jest dla Norwida i tych poetów, którzy myśleli po norwidowsku - mówił wzruszony poeta - to nie byli zwykli patrioci polscy, to byli patrioci świata". "Ginęli nie tylko za Polskę, ale ginęli za prawdę, w którą wierzyli" - podkreślił Świegocki.
Laureatką nagrody w dziedzinie sztuk plastycznych została Barbara Falender za wystawę retrospektywną "Barbara Falender" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Jak powiedziała rzeźbiarka, nagroda daje jej szansę na dalszą, twórczą pracę "z dłutem wobec kamienia".
Wystawa retrospektywna "Barbara Falender" prezentuje kilkadziesiąt prac, które przedstawiają najważniejsze osiągnięcia artystki z różnych lat. Rzeźby Falender ukazują kult ciała, odwołując się do tradycji antycznej. Artystka łączy w swoich pracach elementy sztuki klasycznej i nowoczesnej.
W dziedzinie muzyki nagrodę otrzymał Andrzej Bieńkowski za wydane w formie płytowej i książkowej: "Czas harmonii. Pierwsi harmoniści" z serii Muzyka odnaleziona 2 oraz "Mety grają! Kapela z Gliny" z serii Muzyka odnaleziona 3.
"Mój świat to świat wiejskich muzykantów" - mówił Bieńkowski, który od 30 lat gromadzi i wydaje nagrania ostatnich żyjących ludowych muzyków. Jest również autorem książek poświęconych tej tematyce.
"Laureat jest artystą-malarzem - mówił przewodniczący kapituły muzycznej Stefan Sutkowski - ale tak pokochał ginącą muzykę ludową, że nie będąc muzykiem - ogromnie wiele dla niej zrobił".
Oprócz nagród w poszczególnych dziedzinach sztuki, kapituła przyznała również Nagrodę "Dzieło życia" Erwinowi Axerowi "za całokształt twórczości artystycznej". Wybór laureata uzasadnił przewodniczący kapituły "Dzieło życia" Piotr Fogler, który powiedział, że "bez Erwina Axera nie byłoby historii teatru".
Erwin Axer jest reżyserem, pedagogiem, twórcą Teatru Współczesnego w Warszawie. Nagrodę "Dzieło życia" w poprzednich latach otrzymali: prof. Andrzej Sadowski, pisarz Tadeusz Konwicki i muzyk Jan Ekier.
Ceremonię wręczenia nagród poprowadził aktor Jerzy Zelnik, a uroczystość uświetnił recital Katarzyny Groniec.