Trwa ładowanie...
dg1x6a8

Dolph Lundgren

Najnowsze informacje
4.1
(128 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Sztokholm, Szwecja

Reżyser:

Morderczy występ (2009) (Joe Reynolds)

Mechanik: Czas zemsty (2005) (Nikolai Cherenko)

Zlecenie na śmierć (2010) (Edward Genn / Icarus)

Diamentowe Psy (2007) (Xander Ronson)

Misjonarz (2007) (Ryder)

Scenarzysta:
Filmografia:
dg1x6a8

Charakterystyczny aktor pochodzenia szwedzkiego, były mistrz karate, znany z licznych ról tzw. ’twardych’ facetów w produkcjach z gatunku kina akcji. Również reżyser i producent filmowy.

Urodził się 3 listopada 1957 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Wychowywał się w Skandynawii i w Niemczech. Pomimo artystycznych zainteresowań postanowił podążyć śladami ojca i zostać inżynierem. Studiował w rodzinnym kraju (Royal Institute of Technology w Sztokholmie), ale też w Stanach Zjednoczonych (Washington State University, Clemson University) i Australii (University of Sydney). Dyplom inżyniera i magistra chemii uzyskał ostatecznie właśnie w Australii, w 1982 roku.

W międzyczasie rozwijał hobby, które później wyniosło go na wyżyny sławy – sztuki walki. Zajmował się głównie klasycznym, japońskim karate i to właśnie w tej dyscyplinie odnosił sukcesy na międzynarodowych zawodach w Europie i Australii.

Karierę na ekranie rozpoczął w połowie lat 80-tych, nie bez przygotowania. Aktorstwa uczył się u Warrena Robertsona na Manhattanie. Jego warunki fizyczne (wysoka, postawna, umięśniona sylwetka, nieco groźny i chłodny wyraz twarzy, bardzo jasne włosy) predestynowały go do określonego typu ról. Mimo ewidentnie skandynawskiej urody, w kinie bardzo często (i od samego początku) kreował postaci rosyjskich bohaterów.

Debiutował dzięki roli oficera KGB w głośnej produkcji „Zabójczy widok”, będącej pożegnaniem Rogera Moore’a z rolą agenta 007 – Jamesa Bonda (1985). Jednak dopiero kolejna rola – Iwana Drago, sowieckiego przeciwnika tytułowego boksera w filmie „Rocky IV” (1985) w reżyserii i z udziałem Sylvestra Stallone, uczyniła go słynnym. Aktor przeprowadził się do Hollywood i rozpoczął owocną karierę w filmie.

Zagrał He-Mana w filmowej wersji słynnej kreskówki – „Władcy Wszechświata” (1987), spotkał się z kolegami ‘po fachu’: Brandonem Lee (sensacyjna produkcja „Ostry poker w małym Tokio” 1991) i Jeanem-Claudem Van Dammem („Universal Soldier” Rolanda Emmericha 1992), wystąpił u boku Keanu Reevesa w thrillerze sci-fi „Johnny Mnemonic” (1995) i zagrał u hongkońskiego klasyka kina akcji, Johna Woo w „Ochroniarzu” (1998). Fani Lundgrena, w czołówce najlepszych filmów z jego udziałem po dziś dzień wymieniają takie produkcje, jak „Punisher” (1989) i „Mroczny anioł” (1990).

W 1993 roku założył własną wytwórnię filmową – Thor Pictures i już rok później zadebiutował jako producent wykonawczy filmu „Zabójczy pięciobój” z własnym, gwiazdorskim udziałem. Począwszy od 2004 roku i filmu „Obrońca”, Lundgren rozpoczął swoją działalność jako reżyser.Do tej pory zrealizował w sumie sześć produkcji, w każdej z nich pojawił się w pierwszoplanowej roli, do części z nich napisał scenariusz („Mechanik: Czas zemsty” 2005, „Misjonarz” 2007, „Command Performance” 2009). Jedną z ostatnich produkcji z udziałem gwiazdora jest film akcji „Icarus” w jego reżyserii (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg1x6a8
dg1x6a8
dg1x6a8