Trwa ładowanie...

#dziejesienazywo: Dorota Roqueplo oraz Jagoda Murczyńska o kostiumach w filmie "Carol" [WIDEO]

Share
#dziejesienazywo: Dorota Roqueplo oraz Jagoda Murczyńska o kostiumach w filmie "Carol" [WIDEO]
d3aqy46

6 nominacji do Oscara, fenomenalny duet Cate Blanchett i Rooney Mara oraz wyjątkowe kostiumy, od których nie można oderwać oczu. Do kin wchodzi "Carol" w reżyserii Todda Haynesa. Z tej okazji w programie #dziejesienazywo o filmie, modzie i kobietach lat 50. porozmawialiśmy z kostiumograf Dorotą Roqueplo oraz kulturoznawczynią Jagodą Murczyńską.

"Carol” opowiada nietuzinkową historię miłosną, której dramat rozgrywa się w grze spojrzeń, detalach i kostiumach. Kamera przygląda się z czułością krojom i materiałom wyszukanych strojów oddających ducha epoki. Stoi za nimi jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych kostiumografek na świecie Sandy Powell.

d3aqy46

-Przy tym filmie nie można oderwać oczu od kostiumów - zachwyca się wybitna kostiumograf Dorota Roqueplo. - Jestem pewna, że Powell korzystała z prawdziwych materiałów z lat 50. - dodaje.

- Powell jest znana z dużej dbałości o realizm tego, co pokazuje. Nie jest tak, że mamy lata 50. i od razu wszyscy są ubrani w kostiumy z Vogue'a z tych czasów. Widać ludzi, którzy są noszą ubrania z dekady wcześniejszej - tłumaczy filmoznawca i kulturoznawczyni Jagoda Murczyńska.

Pracując nad strojami dla Cate Blanchett i Rooney Mary, Sandy Powell szukała inspiracji w kobiecych magazynach z lat 40. i 50. XX wieku, jak również w nowojorskiej ulicznej fotografii, głównie autorstwa Ruth Orkin i Vivian Maier.

„Carol” jest adaptacją powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki (Rooney Mara) oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie (Cate Blanchett). Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

d3aqy46

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską.

Pełny zapis rozmowy o "Carol" tutaj:

d3aqy46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aqy46
d3aqy46