Trwa ładowanie...
d1m56q0

Francois Ozon

Najnowsze informacje
3.9
(18 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Paryż, Francja

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d1m56q0

Reżyser i scenarzysta. W 1990 roku został absolwentem reżyserii znanej francuskiej szkoły filmowej FEMIS. Zanim zadebiutował filmem fabularnym, nakręcił wiele utworów na taśmie Super-8, 16 mm i 35 mm. Każdy z jego krótkich filmów brał udział w konkursach międzynarodowych festiwali, takich jak Locarno, San Sebastian i Rotterdam.

Wiele z jego obrazów zdobyło liczne nagrody na prestiżowych festiwalach filmowych – MFF Locarno 1996 nagroda Léopard de Demain (Leopard jutra) za Une robe d'été, nagroda na festiwalu w Avignon za Scenes de lit z 1997. Sitcom, jego pierwszy długometrażowy film, brał udział w La Semaine Internationale de la Critique (Międzynarodowy Tydzień Krytyki) na MFF Cannes w 1998 r., a na festiwalu w Berlinie w 1999 film Gouttes d'eau sur pierres brûlantes otrzymał nagrodę Teddy.

Jeden z najbardziej prowokujących francuskich reżyserów. W swoich filmach bada mroczne stany ludzkiej osobowości. Porusza w nich trudne problemy tożsamości seksualnej, jego filmy naznaczone są specyficznym poczuciem humoru i jednocześnie wyjątkową wrażliwością. Często porównuje się jego twórczość do filmów Hitchcocka. Uważany jest za jednego z najbardziej obiecujących francuskich reżyserów ostatnich lat.

(zdj. Gutek Film)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m56q0
d1m56q0
d1m56q0