Trwa ładowanie...
d4iz8rm

Gerard Butler

Najnowsze informacje
4.7
(911 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania

Filmografia:
d4iz8rm

Szkocki i amerykański aktor. Miał zostać prawnikiem, jednak przypadkowe spotkanie w kawiarni z kolegą- aktorem przeniosło jego życie na całkiem inne tory. Urodził się 13 listopada 1969 roku w Glasgow w Szkocji, dzieciństwo spędzał jednak częściowo w Kanadzie.

Jego rodzice rozwiedli się, gdy był dwuletnim dzieckiem. Pozostał przy matce, w związku z czym stracił kontakt z ojcem aż do 16 roku życia. Kiedy spotkali się po latach, stali się sobie bardzo bliscy - niestety nie na długo, gdyż parę lat później ojciec zmarł na raka.

Chciał zostać doradcą prawnym – już w szkole przejawiał zdolności w tym kierunku, był przewodniczącym naukowego koła prawniczego.* Ze swoją otwartością i zdolnościami socjalnymi, byłby zapewne świetnym prawnikiem*, gdyby nie propozycja, jaką otrzymał pewnego dnia od znajomego aktora, Stevena Berkoffa, który zachęcił go do zagrania roli w sztuce „Coriolanus”. Butler dał się skusić, a aktorstwo pochłonęło i zafascynowało tak bardzo, że postanowił poświęcić mu się w pełni, kosztem, rzecz jasna, obiecującej kariery prawniczej.

W 1996 roku zagrał w scenicznej wersji „Trainspotting”. W 1997 roku zadebiutował w filmie „Jej wysokość pani Brown”, wystąpił też epizodzie w jednym z filmów z serii o Jamesie Bondzie – „Jutro nie umiera nigdy”. W 1998 roku zagrał jedną z głównych ról w przygodowym horrorze „Tale of the Mummy”. W latach 1999-2000 związany był z serialem komediowym „Lucy Sullivan wychodzi za mąż”, zaś w latach 2000-2001 nadeszły upragnione przełomowe role.

W 2000 roku zagrał Draculę w horrorze wyprodukowanym przez Wesa Cravena, zaś w 2001 roku otrzymał główną rolę w przygodowym dramacie historycznym produkcji litewsko- amerykańskiej - „Attyla”, który okazał się telewizyjnym hitem.

Od tego czasu zaczął regularnie grywać w głośnych amerykańskich produkcjach - w 2002 roku wystąpił w filmie akcji/ fantasy „Władcy ognia”, w 2003 roku, obok Angeliny Jolie w „Lara Croft Tomb Raider 2”, w 2004 – w głównej roli w muzycznym remake’u „Upiór w operze” Joela Schumachera, a w 2005 – w roli tytułowej, w kolejnej ekranizacji staroangielskiego poematu „Beowulf – Droga do sprawiedliwości”.

Kolejnym przełomem na miarę ogólnoświatową stał się udział w powstałej w oparciu o komiks Franka Millera, superpdodukcji „300” (2006), w której Butler wcielił się w rolę spartańskiego króla Leonidasa. Jest to trzeci film, w którym aktor wcielił się w postać jakiegoś mężnego wojownika.

W 2007 roku wystąpił obok Kathy Bates i Hilary Swank w filmie „P. S., I love you”. Otrzymał specjalne odznaczenie po tym, jak wykazał się odwagą, bez zastanowienia wskakując do wody i ratując tonącego chłopca.

W 2009 roku zagrał w komedii "Brzydka prawda" oraz w thrillerze SF "Gamer". W 2010 roku wystąpił w filmie "Dorwać byłą" i "Teresa Raquin".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iz8rm
d4iz8rm
d4iz8rm