Jackie Coogan: Gwiazda ''Brzdąca'' stoczyła batalię sądową z rodzicami

Jackie Coogan: Gwiazda ''Brzdąca'' stoczyła batalię sądową z rodzicami
Źródło zdjęć: © EastNews

Na początku lat 20. ubiegłego wieku stał się jedną z najpopularniejszych dziecięcych gwiazd. Sławę przyniósł mu film „Brzdąc”, w którym wystąpił u boku Charliego Chaplina. Ale dzieciństwo Jackiego Coogana nie było wcale usłane różami.

Na początku lat 20. ubiegłego wieku stał się jedną z najpopularniejszych dziecięcych gwiazd. Sławę przyniósł mu film „Brzdąc”, w którym wystąpił u boku Charliego Chaplina. Ale dzieciństwo Jackiego Coogana nie było wcale usłane różami.

Niebotyczne sumy, które zarabiał, trafiały na konto jego matki, a ta chętnie nimi rozporządzała według własnego uznania. Gdy chłopak osiągnął pełnoletność, stoczył z nią w sądzie prawdziwą batalię, ale za to zakończoną sukcesem. I, jak się okazało, w ten sposób przysłużył się również innym małoletnim aktorom.

Dla dorosłej „dziecięcej gwiazdy” Hollywood nie było już takie łaskawe i Coogan musiał pocieszać się niewielkimi rolami, często w filmach czy serialach niskich lotów. Względy publiczności odzyskał dopiero dzięki roli wujka Festera w serialowej „Rodzinie Addamsów”.


1 / 7

Trzylatek na scenie

Obraz
© EastNews

Urodził się 26 października 1914 roku w Los Angeles jako syn aktorskiej pary.

Rodzice nie tylko zachęcali go do pójścia w ich ślady, ale też załatwili mu pierwszy występ w teatrze. Coogan miał wtedy zaledwie trzy lata. W tym samym czasie zadebiutował na ekranie w „Skinner's Baby”.

To właśnie podczas jednego z przedstawień zdolnego chłopca dostrzegł na scenie Charlie Chaplin i, zachwycony jego naturalnością, zaproponował mu pracę.

Najpierw, chcąc zobaczyć, jak sprawdzi się na ekranie, obsadził go w niewielkiej rólce w „Dniu zabawy”. A kiedy Coogan sprostał zadaniu, w 1921 roku zaoferował mu angaż w „Brzdącu”.

2 / 7

Biedne bogate dziecko

Obraz
© EastNews

„Brzdąc”, opowiadający o przyjaźni trampa z kilkuletnim sierotą, stał się prawdziwym hitem, a małemu Cooganowi przyniósł międzynarodową sławę.

Po premierze chłopiec nie mógł opędzić się od kolejnych propozycji. Regularnie występował w teatrze i pojawiał się na wielkich ekranach.

W 1922 roku zagrał tytułowego „Olivera Twista”, a jego twarz, pojawiającą się w reklamach i na plakatach – produkowano również przypominające Coogana lalki – znali wszyscy. Wkrótce stał się jedną z najlepiej opłacanych gwiazd w Hollywood.

3 / 7

Początek problemów

Obraz
© EastNews

Prywatne życie młodego aktora nie wyglądało jednak tak kolorowo. Jako gwiazda filmowa nie uczęszczał do normalnej szkoły – rodzice zapewnili mu domowe nauczanie, ale chłopiec nie radził sobie zbyt dobrze.

Później próbował wprawdzie kontynuować edukację w rozmaitych placówkach, jednak kiedy w 1932 roku został wyrzucony z Santa Clara University z powodu złych stopni, uznał, że na tym zakończy swoją przygodę ze szkolnictwem.

W tym samym momencie jego kariera przeżywała załamanie – nastoletni aktor nie był już w Hollywood tak pożądanym „towarem” i po 1930 roku, kiedy zagrał tytułową rolę w „Tomie Sawyerze”, kolejne propozycje właściwie przestały nadchodzić.

4 / 7

Śmierć przyjaciela

Obraz
© EastNews

Następne lata były dla Coogana bardzo bolesne, i to nie tylko z powodu podupadającej kariery. Pod koniec 1933 roku uprowadzono Brooke'a Harta, bliskiego przyjaciela aktora.

Porywacze zażądali okupu wynoszącego 40 tysięcy dolarów, lecz choć rodzina zapłaciła, zbiegli z pieniędzmi.

Kiedy zostali złapani przez policję, wyznali że Hart zginął tej samej nocy, której został porwany. Porywaczy przetransportowano do aresztu, gdzie mieli siedzieć aż do procesu – ale go nie doczekali.

Wzburzona brutalnym mordem grupa ludzi wdarła się do budynku, wywlekła więźniów i, dokonując samosądu, powiesiła w pobliskim parku. Wśród tego tłumu, jak twierdziły media, był też i niosący sznur Coogan...

5 / 7

Lawina problemów

Obraz
© EastNews

Kolejna tragedia wydarzyła się dwa lata później, 4 maja 1935 roku. Coogan jechał samochodem wraz ze swoim ojcem i Juniorem Durkinem, przyjacielem z planu filmowego, który w „Tomie Sawyerze” wcielał się w Huckleberry'ego Finna.

Mieli poważny wypadek – i tylko Jackiemu, choć został ciężko ranny, udało się przeżyć. Zrozpaczony Coogan, zmagający się z trudnościami finansowymi, musiał w dodatku stawić czoła kolejnym problemom.

Nad jego majątkiem, zgodnie z prawem, dopóki nie przekroczył 21 roku życia, pieczę sprawowała matka do spółki ze swoim nowym mężem, Arthurem Bernsteinem (prawnikiem i byłym menedżerem Jackiego), lekką ręką wydając zarobione przez syna pieniądze.

Kiedy chłopak zażądał dostępu do swojego majątku – szacowanego wówczas na 4 miliony dolarów – matka i ojczym stanowczo odmówili.

6 / 7

Walka z matką

Obraz
© mat. dystrybutora

Chociaż na koncie miał miliony, musiał zadowolić się kwotą... 6 dolarów kieszonkowego, które dostawał co tydzień. Lecz nawet kiedy skończył 21 lat, jego matka i ojczym nie kwapili się do oddania mu pieniędzy.

- Prawo jest po naszej stronie* – oznajmił Bernstein na konferencji prasowej. *- Jackie Coogan nie dostanie ani centa ze swoich dawnych zarobków.

- Nigdy niczego mu nie obiecywałam – zarzekała się matka, twierdząc, że dla Jackiego gra w filmach była nie pracą, a zabawą. - Każdy zarobiony przez niego dolar należy do mnie. Po dwóch latach sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Sprawę ostatecznie wygrał, ale ogromną część wywalczonej kwoty pochłonęły koszty sądowe. Jego działania przyczyniły się jednak do uchwalenia „Coogan Act”, broniącego interesów innych dziecięcych gwiazd.

7 / 7

''Twój mąż jest geniuszem''

Obraz
© EastNews

Nic więc dziwnego, że Coogan zerwał kontakty z rodziną, a inne dziecięce gwiazdy ostrzegał, by „nie ufały swoim matkom”. Z pomocą w tych trudnych chwilach przyszedł Charlie Chaplin, ofiarowując zadłużonemu Cooganowi wolny od podatku milion dolarów.

Chaplina spotkał ponownie dopiero w 1972 roku, kiedy gwiazdor przybył do Stanów, aby odebrać Oscara. Spotkanie dawnych przyjaciół było wzruszające, a Chaplin miał później powiedzieć żonie Coogana:

W nocy 1 marca 1984 roku Coogana przewieziono do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Mimo udzielonej pomocy aktor zmarł po niecałych dwóch godzinach. Miał 70 lat. (sm/gk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)