Trwa ładowanie...
d32w8na

Katy Perry

Najnowsze informacje
4.4
(16 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Santa Barbara, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Filmografia:
Dyskografia:

Katy Hudson (2001) - album studyjny
One of the Boys (2008) - album studyjny
Teenage Dream (2010) - album studyjny
Prism (2013) - album studyjny
Witness (2017) - album studyjny

d32w8na
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Katy Perry to amerykańska wokalistka i autorka tekstów. Aktywna na scenie muzycznej od 2001 roku, piosenkarka zdobyła ogólnoświatowy rozgłos dzięki takim hitom jak "I Kissed A Girl", "California Gurls" czy "Dark Horse". Sprzedaż jej albumów przekroczyła 40 milionów sztuk na całym świecie. W 2012 roku ukazał się również autobiograficzny film "Katy Perry: Part of Me", który dokumentował jej karierę w muzycznym show biznesie.

Katy Perry - życiorys

Katy Perry, a właściwie Katheryn Elizabeth Hudson, urodziła się 25 października 1984 roku jako córka pastora Maurice'a Keitha Hudsona i jego żony Mary Christine Hudson. Piosenkarka dorastała w bardzo religijnej rodzinie i słuchała głównie muzyki gospel, co wpłynęło na jej początki w show biznesie. Z czasem Katy Perry zaczęła pisać własne piosenki i wykonywać je przed skromną widownią, a także śpiewała w chórach kościelnych do siedemnastego roku życia. Mimo, że artystka nigdy nie skończyła liceum, to zdobyła średnie wykształcenie poprzez amerykański egzamin GED o równoznacznej wadze.

Katy Perry - kariera muzyczna

W 2001 roku, po dołączeniu do ekipy wytwórni Red Hill Records, Katy Perry wydała eponimiczny album "Katy Hudson", który utrzymany był w stylistyce gospel. Wydawnictwo okazało się komercyjną porażką i rozpoczęło ciąg niepowodzeń w jej życiu, bowiem odsyłana była od wytwórni do wytwórni z wciąż niedokończonym materiałem. W międzyczasie wciąż tworzyła nowe utwory na swój debiutancki krążek, który miał być utrzymany tym razem w stylistyce pop.

Przełom w karierze Katy Perry nadszedł wraz z jej dołączeniem do Capitol Records, gdzie rozpoczęła współpracę z producentem Lukaszem Gottwaldem, znanym jako Dr. Luke. Debiutancki singiel piosenkarki "I Kissed A Girl" okazał się spektakularnym sukcesem na skalę światową, a wydany niedługo potem album "One of the Boys" jedynie ugruntował jej pozycję na rynku muzycznym. Od tego momentu kariera Katy Perry nabrała olbrzymiego rozpędu. W kolejnych latach artystka wydała kolejne albumy: "Teenage Dream", "Prism" oraz "Witness", na których nie zabrakło jej największych hitów, między innymi "California Gurls", "Firework", "Wide Awake", "Roar", "Dark Horse" oraz "Chained to the Rhythm".

Katy Perry - filmografia

Pierwszym kontaktem Katy Perry ze światem filmu była przygoda z dubbingiem w ramach filmu animowanego "Smerfy". W 2012 roku wokalistka ogłosiła, że na duże ekrany trafi film autobiograficzny "Katy Perry: Part of Me", który składał się z wywiadów i premierowych materiałów z jej życia. Produkcja okazała się sukcesem i zarobiła ponad 32 miliony dolarów przy budżecie 13 milionów. W kolejnych latach pojawiły się kolejne filmy z udziałem Katy Perry. Artystka wciąż działała w dubbingu, między innymi w ramach filmów "Smerfy 2" czy "Zoolander 2". W 2017 roku miejsce miało też "Katy Perry Live: Witness World Wide", czyli czterodniowy internetowy reality show z udziałem artystki.

Katy Perry - życie prywatne

Katy Perry pochodzi z bardzo biednej rodziny, która niejednokrotnie musiała prosić o pomoc we wspólnotach kościelnych i pobierać jedzenie z banków żywności. Jednocześnie jej rodzice są bardzo religijni. Piosenkarka ma dwoje rodzeństwa: brata Davida, również piosenkarza, oraz starszą siostrę Angelę. Po wydaniu debiutanckiego albumu w dużej wytwórni rodzice Katy Perry wyrazili swoją dezaprobatę w sprawie jej wizerunku i tematu niektórych utworów, takich jak "I Kissed a Girl" czy "Ur So Gay".

Życie prywatne Katy Perry od zawsze było obiektem zainteresowania mediów. Wokalistka była przez pewien czas żoną komika Russella Branda, z którym ostatecznie rozwiodła się w 2012 roku. Wśród byłych partnerów Katy Perry znaleźli się również John Mayer, Diplo, oraz Travie McCoy. Media łączyły artystkę również z Robertem Pattinsonem i Jaredem Leto. W międzyczasie krążyły podłoski o jej związku z Orlando Bloomem. W 2018 roku media informowały o tym, że Katy Perry i Orlando Bloom, po kilkumiesięcznym rozstaniu, ponownie zostali parą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32w8na
d32w8na
d32w8na