Kontrowersyjny "Opór" wkrótce w kinach

Kontrowersyjny "Opór" wkrótce w kinach
Źródło zdjęć: © Monolith Plus
Michał Nowak

Wzbudzający w Polsce kontrowersje z powodu potraktowania faktów historycznych amerykański film "Opór", trafi do polskich kin 23 stycznia.

1 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Głównym bohaterem jest założyciel żydowskiego oddziału partyzanckiego walczącego z Niemcami.

Reżyser przedstawił go jako postać szlachetną. Tymczasem, według informacji docierających do polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, niektórzy Żydzi z oddziału Bielskiego mogli być zamieszani w mord na prawie 130 polskich mieszkańcach wsi Naliboki nad Niemnem.

2 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Dramat "Opór" ("Defiance") zrealizował znany reżyser Edward Zwick, a główną rolę w filmie powierzył Brytyjczykowi Danielowi Craigowi.

Film - w zamierzeniu Zwicka - miał być wierny faktom.

3 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

W filmie "Opór" czterej bracia Bielscy - Tewje, Zus (Liev Schreiber), Asael (Jamie Bell) i Aron (George Macay) - na wieść o tym, że Żydzi są wywożeni do obozów zagłady i masowo mordowani, chronią się w lesie na Nowogródczyźnie i zakładają tam oddział partyzancki, któremu przewodzi charyzmatyczny Tewje.

Do oddziału Tewjego przyłącza się coraz więcej Żydów - mających nadzieję, że Bielscy uchronią ich przed śmiercią. Bracia tworzą w lesie dużą osadę zamieszkiwaną przez Żydów.

4 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Filmowy Tewje za cel stawia sobie ochronę życia jak największej liczby Żydów. Na zabijanie Niemców oraz kolaborantów z okolicznych miejscowości decyduje się jedynie z powodu pragnienia zemsty za śmierć swych najbliższych (zamordowana została niemal cała rodzina Tewjego) oraz w wypadkach koniecznej samoobrony.

Bielski podkreśla przy tym, że ludzie nie mogą zachowywać się jak agresywne zwierzęta.

5 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Jak przypomniał polski dystrybutor "Oporu", Monolith Plus, "historia braci Bielskich oraz osady, która za ich sprawą powstała w samym środku Puszczy Nalibockiej, po raz pierwszy została nagłośniona pod koniec wojny; w 1944 r. przed miejscowymi ukazał się niesamowity widok - w jednej chwili z lasu wyszły setki Żydów".

6 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Scenariusz filmu "Opór" powstał na motywach książki o braciach Bielskich pt. "Defiance. The Bielski Partisans", którą napisała ocalała z Holokaustu amerykańska historyczka i socjolog, prof. Nechama Tec (ur. 1931 r. w Lublinie, od 1952 r. mieszkająca w USA).

7 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Cytowany w materiałach przekazanych przez dystrybutora reżyser Edward Zwick oświadczył, że zachował wierność faktom historycznym, a zarazem nie dążył do nakręcenia dokumentu.

8 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

"Bielscy nie byli świętymi. To bohaterowie z krwi i kości, pełni wad, ale przez to są tak fascynujący. Myślę, że to, co narodziło się w nich, dla nich samych było niezwykłe. Byli zmuszeni przejąć dowództwo i odpowiedzialność za tę społeczność, zmagać się z wieloma dylematami i odpowiedzieć na pytania:

Czy trzeba stać się potworem, aby walczyć z innymi potworami? Czy trzeba poświęcić własne człowieczeństwo, żeby ratować cudze?" - powiedział Zwick.

9 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Przedstawienie Bielskiego w filmie jako bohatera pozytywnego i fascynującego uznano w Polsce za kontrowersyjne.

6 stycznia na łamach "Gazety Wyborczej" opublikowano artykuł pt. "Prawdziwa historia Bielskich". Odnosząc się do wymordowania przez radzieckich partyzantów w 1943 r. na Nowogródczyźnie prawie 130 Polaków ze wsi Naliboki, przypomniano, że w 1993 r. były mieszkaniec Naliboków Wacław Nowicki opublikował książkę "Żywe echa", w której jako pierwszy przypisał zbrodnię braciom Bielskim.

10 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

"Informację powtórzyli polscy i białoruscy historycy, m.in. Zygmunt Boradyn, autor monografii "Niemen - rzeka niezgody" (...). W 2001 r. Kongres Polonii Kanadyjskiej skłonił IPN do wszczęcia śledztwa przeciw partyzantom +zw. brygady Tewjego Bielskiego+. Śledztwo trwa" - napisano na łamach "GW".

11 / 11

Kadr z filmu ''Opór''

Obraz
© Monolith Plus

Cytowana przez gazetę prokurator IPN Anna Gałkiewicz poinformowała:

"Mogę zdradzić tyle, że przesłuchaliśmy 80 świadków masakry i kilkunastu z nich rozpoznało wśród atakujących osoby narodowości żydowskiej. Pięć osób zeznało, że byli to Żydzi z oddziału Bielskiego. Imion i nazwisk świadkowie nie podają".

Gałkiewicz zaznaczyła przy tym, że "Tewjego ani jego braci wśród zbrodniarzy nie widziano".

Film wchodzi do polskich kin już 23 stycznia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)