Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym w Polsce i jednym z najbardziej cenionych na świecie wydarzeń, poświęconych filmom krótkometrażowym i dokumentalnym. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć w 4 konkursach i 10 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów, w większości pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2015 roku.
W międzynarodowym konkursie dokumentalnym zostanie pokazanych 20 dokumentów pełnometrażowych, widzowie zobaczą m.in. filmy poruszające tematykę różnie pojętej inności i odwagi w byciu sobą. Na dwadzieścia filmów konkursowych, sześć jest produkcji (lub współprodukcji) polskiej.„Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, ujawnia ciemną stronę współczesnej Ukrainy, zderzając dwie religie i dwa narody w miejscu pielgrzymek chasydów z całego świata. Tytułowa „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki, to głuchoniema romska dziewczynka, która ucząc się bollywodzkiego tańca zyskuje sympatię otoczenia niewolnego od rasowych uprzedzeń. Zrealizowana na Kubie „Casa Blanca” laureatki festiwalu Aleksandry Maciuszek jest przejmującym obrazem starej niedołężnej matki i jej syna dotkniętego zespołem Downa. „Zanim opadnie ostatnia kurtyna” Wellnera Thomasa o grupie 60 i 70-letnich draq queen, aktorach -amatorach, którzy ze swoim spektaklem zjechali kilkanaście krajów. Ostatnie bastiony świata, który przestał od dawna
istnieć odnajdziemy w dokumencie „Moja francuska pralnia” zrealizowanym przez Elisabeth Vogler oraz w dokumencie Anny Shishovej „Na skraju” w którym akcja odbywa się w niewielkim rosyjskim miasteczku w okręgu kostromskim, ukrytym w cieniu wielkiego więzienia, które mieszkańcy uważają za raj na ziemi. Wydarzeniem festiwalu będzie pierwszy od 25 lat film laureata ubiegłorocznego Smoka Smoków za wkład w światowe kina dokumentalne Bogdana Dziworskiego ”Plus minus, czyli podróże muchy na Wschód” – somnambuliczny dziennik z wyprawy śladami Józefa Stalina.
Spośród filmów zagranicznych zobaczymy także „Iris” zmarłego niedawno laureata Smoka Smoków, wybitnego dokumentalisty Alberta Mayselsa. Tutułowa Iris, to Iris Apfel amerykańska ikona stylu, jedna z najlepiej ubranych osób świata według The Guardian, znana także z tego, że projektowała wnętrza Białego domu dla kolejnych dziewięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Tegoroczny Smok Smoków powędruje do estońskiego twórcy animacji Priita Pärna, o tym, że wpływ mistrza na tamtejszą animację jest silny świadczą filmy jego trzech uczniów, które zostały zakwalifikowane do konkursu.
Prawdopodobieństwo dostania się do konkursu krakowskiego festiwalu z krótką fabułą graniczy z cudem ze względu na popularność sekcji. Dziewiętnastu szczęśliwców przedstawi opowieści z różnych stron świata, często bardzo egzotyczne i przejmujące, jak „The Mountain” z Kolumbii o ostatniej drodze syna z ojcem niczym z piosenki Waglewskich, czy „Granny” z Singapuru, w którym stara samotna kobieta przygarnia małą uciekinierkę z Birmy.
W międzynarodowym konkursie muzycznym zobaczymy 10 filmów, które poprzez muzykę opowiadają o świecie, historii, ludzkich dramatach. „Rock’n’Roll i Czerwoni Khmerzy” w reżyserii Johna Pirozziego, to historia Kambodży przez pryzmat erupcji i upadku rocka znienawidzonego przez reżim Pol Pota. W tym cyklu pokazany zostanie także pierwszy autoryzowany przez rodzinę film o Kurcie Cobainie („Kurt Cobain: Montage of Heck” reż. Brett Morgen), film o festiwalu muzyki heavy metalowej film „Wacken - witajcie w piekle” Norberta Heitkera (pokazy w 3D), a także niezwykle wzruszający film „Erbarme dich”, w którym Pasję św. Mateusza wykonują profesjonalni muzycy wraz z bezdomnymi. Konkurs muzyczny będzie pokazywany na festiwalu w Krakowie i w warszawskim kinach Kultura i Rejs.
Poza konkursem przedstawione zostaną m.in. cykle: „Spojrzenie na Litwę”, „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Docs&Science”, „Panorama filmu polskiego” oraz „Dźwięki muzyki” w plenerowym Kinie Pod Wawelem.
Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy oraz spotkania z twórcami. W czasie 55. edycji zagrają m.in. Wojciech Waglewski z Fiszem i Emade, oraz , oraz Mitch&Mitch. Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza około 600 gości z Polski i zagranicy, widownia liczy 25000 osób.