Trwa ładowanie...

Krystyna Janda zachęca do udziału w crowd festiwal Hommage à Kieślowski potrzebuje wsparcia widzów

8.edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, międzynarodowego festiwalu filmowego, w tym roku odbędzie się w dniach 14-16 września, przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu prywatnych osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej.

Krystyna Janda zachęca do udziału w crowd festiwal Hommage à Kieślowski potrzebuje wsparcia widzówŹródło: Materiały prasowe
dy5itre
dy5itre

Festiwal Hommage a Kieślowski, od ośmiu lat organizowany w malowniczym Sokołowsku na Dolnym Śląsku, w tym roku nie dostał dofinansowania m.in. od Ministerstwa Kultury czy PISF. W publiczną zbiórkę pieniędzy, która pozwoli na uruchomienie tegorocznej edycji, włączyli się znani polscy tworcy, krytycy i aktorzy, m.in. Krystyna Janda, Magda Łazarkiewicz, Marzena Trybała, Artur Barciś, Bogusław Linda, Łukasz Maciejewski i Jerzy Stuhr.

Zbiórka funduszy na festiwal trwa do 10 września. Każdy może wesprzeć Hommage à Kieślowski, wpłacając dowolne kwoty na platformie *https://odpalprojekt.pl/p/hommageakieslowski. *

Filmem, wokół którego zbudowano program festiwalu w roku 2018, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów "Trzy Kolory: Niebieski” - francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza. Film ze zdjęciami Sławomira Idziaka i muzyką Zbigniewa Preisnera i główną rolą Juliette Binoche został nagrodzony Złotymi Lwami w Wenecji.

Gościem specjalnym festiwalu będzie wybitny czeski reżyser Petr Zelenka. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć jego retrospektywę. Obejrzymy m.in* "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, "Bracia Karamazow” i "Rok Diabla”.* Po projekcjach odbędą się spotkania z reżyserem prowadzone przez kuratora sekcji czeskiej Petra Vlček’a.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną widzom filmy fabularne i dokumentalne w ramach następujących sekcji: Hommage à Kieślowski & Klasyka Kina (Hommage à Kieślowski
& Classics), Re:Interpretacje (Re:Interpretations): polskie i europejskie filmy fabularne, Sztuka dokumentu (Doc Art): polskie i europejskie filmy dokumentalne, sekcja czeska.

dy5itre

Podczas trzech dni festiwalu spotkamy się z gośćmi, twórcami i krytykami filmowymi. Na Hommage à Kieślowski zaproszeni zostali m.in. Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa, Mikołaj Jazdon, Piotr Sobociński, Michał Żurawski, Michał Sobociński, Łukasz Maciejewski, Anna Jadowska, Piotr Stasik, Małgorzata Szyłak, Petr Vlček, Mira Haviarowa i inni młodzi twórcy z Czech.

Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa z Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z "Niebieskiego” autorstwa Piotra Jaxy.

Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Co roku Sokołowsko, malownicza miejscowość koło Wałbrzycha i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego obchodzi święto kina. Projekcje festiwalowe odbędą się w opisanym przez Kieślowskiego w jego "Autobiografii” Kinoteatrze ZDROWIE, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU.

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji będzie dostępny na stronie *www.hommageakieslowski.pl. *

dy5itre
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy5itre