Trwa ładowanie...
krzysztof zanussi
03-03-2010 10:51

Krzysztof Zanussi uhonorowany przez Węgrów

Krzysztof Zanussi uhonorowany przez WęgrówŹródło: ONS.pl
d4ftzae

Premier Węgier Gordon Bajnai uhonorował Krzysztofa Zanussiego Krzyżem Oficerskim Orderu Republiki Węgierskiej. Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się w Warszawie.

Krzyż Oficerski Orderu Republiki Węgierskiej został przyznany polskiemu reżyserowi "w uznaniu cennej twórczości dla kultury światowej oraz za wybitne zasługi we wzmacnianiu polsko-węgierskich kontaktów kulturalnych".

- Krzysztof Zanussi w 1971 roku jako pierwszy z filmowców odkrył i docenił dla kinematografii węgierską pisarkę Magdę Szabo, ekranizując jej powieść pt. "Rola". W 2003 roku sam zainaugurował 10-odcinkową retrospektywę swych filmów w węgierskiej telewizji Duna. Był też współproducentem wielu węgierskich filmów, w tym "Siódmego pokoju" Magdy Meszaros, "Alchemika i dziewicy" Zoltana Kamondi, "Cudu w Krakowie" Diany Groo. Był też przewodniczącym jury na festiwalu Pecsi Movieast, występował z wykładami na węgierskich uczelniach. Ostatnio reżyser przymierza się do zrealizowania filmu o córce Ludwika Węgierskiego, Jadwidze, królowej Polski - powiedział Mihaly Gyor, ambasador Republiki Węgierskiej w Warszawie.

d4ftzae

Polski reżyser powiedział, że od początku jego kontaktów z Węgrami, gdy w latach 50. przyjechał do Budapesztu, uderzyła go łatwość porozumienia się, pewna wspólnota duchowa pomiędzy Polakami i Węgrami. - Mamy bardzo podobne narodowe poczucie humoru - powiedział Krzysztof Zanussi, dziękując za odznaczenie.

Premier Węgier Gordon Bajnai przebywa obecnie w Polsce m.in. w związku z obchodzoną właśnie rocznicą przyjęcia przez Węgry polskich uchodźców w 1940 roku. Podczas uroczystości ambasador Gyor wręczył premierowi Bajnai oraz Zanussiemu opublikowany przez ambasadę album zdjęć z węgierskich obozów uchodźców dla Polaków.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d4ftzae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ftzae