Trwa ładowanie...
d398mfn

Łukasz Żal

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

koszalin

Filmografia:
d398mfn

W 2007 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Pracę zawodową zaczynał jako reżyser i twórca zdjęć do etiud szkolnych, był później operatorem kamery m.in. w serialu Daleko od noszy i w filmie U Pana Boga za miedzą w reżyserii Jacka Bromskiego.

Pracował następnie przy filmach dokumentalnych i krótkometrażowych, tj.

  • Paparazzi (2011)
  • Odwyk (2011)
  • Norbert Juras i syn (2011)
  • Lewa połowa twarzy (2013)
  • Arena (2013)[1]

W 2013 był autorem zdjęć do filmu dokumentalnego Joanna, nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.
W tym samym roku pracował wraz z Ryszardem Lenczewskim przy wielokrotnie nagradzanym filmie Ida. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.

Autor zdjęć również do Zimnej wojny z 2018, kolejnego nagradzanego filmu Pawła Pawlikowskiego.

Łukasz Żal otrzymał za nie Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, Srebrną Żabę na Camerimage, Orła, a także nominację do BAFTA Film Awards oraz nominację do Oscara.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d398mfn
d398mfn
d398mfn