Trwa ładowanie...
d26e0eh

M. Night Shyamalan

Najnowsze informacje
3.6
(24 głosy)
Oceń:
d26e0eh

Hinduski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i aktor. Uważany jest za jednego z czołowych twórców, wytyczających kierunek rozwoju współczesnego kina. Swoją pozycję zawdzięcza filmom, łączącym w zaskakująca całość suspens, dramat, humor i poruszające emocje. Od chwili premiery przebojowego „Szóstego zmysłu” nie przestaje intrygować filmami, próbującymi prowokująco zgłębiać ludzkie tajemnice, zyskując uznanie krytyki i widzów.

* Manoj Night Shyamalan (właściwie Manoj Nelliyattu Shyamalan) urodził się 6 sierpnia 1970 roku w Mahé w Puducherry, w Indiach.* Dorastał w mieście Penn Valley w stanie Pensylwania (USA), na przedmieściach Filadelfii, po tym jak jego rodzice emigrowali z Indii. Shyamalan rozpoczął kręcenie filmów w wieku 10 lat w swoim rodzinnym mieście Filadelfii. W wieku 17 lat postanowił nie kontynuować rodzinnej tradycji studiów medycznych (obydwoje rodzice są lekarzami), ale rozpocząć naukę na nowojorskim University Tisch School of the Arts i studiować sztukę filmową.

Na ostatnim roku NYU, Shyamalan napisał przepełniony emocjami, odnoszący się do doświadczeń osobistych scenariusz „Praying with Anger”, na podstawie którego w 1992 roku nakręcił w Indiach niskobudżetowy film, którego był reżyserem, producentem i wykonawcą jednej z głównych ról. W czerwcu 1995 roku wytwórnia Columbia Pictures zwróciła się do reżysera proponując mu nakręcenie filmowej adaptacji niezwykle popularnej książki dla dzieci „Stuart Malutki”.

Oszałamiający sukces psychologicznego thrillera „Szósty zmysł” /The Sixth Sense/ zapewnił Shyamalanowi zasłużone miejsce wśród najbardziej wziętych twórców filmowych Hollywood. Film stał się jednym z najbardziej dochodowych obrazów wszech czasów i nadal cieszy się ogromną popularnością wśród widzów. Otrzymał on w sumie sześć nominacji do Nagrody Akademii, w tym dla najlepszego obrazu, za reżyserię i scenariusz oryginalny; został również obsypany innymi prestiżowymi nagrodami przemysłu filmowego, w tym dla odtwórcy jednej z głównych ról – Bruce’a Willisa.

Kolejnym filmem, który zapewnił reżyserowi ogromny sukces był thriller „Znaki” z udziałem Mela Gibsona i Joaquina Phoenixa. Po nim przyszły uznane przez krytykę „Osada”, „Kobieta w błękitnej wodzie” i „Zdarzenie”. „Ostatni władca wiatru” to jego dziewiąty zrealizowany projekt fabularny.

Shyamalan założył swoją własna firmę producencką Blinding Edge Pictures, która ma siedzibę na przedmieściach Filadelfii, mieście, w którym reżyser również mieszka z żoną Bhavna Vaswani i trzema córkami.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26e0eh
d26e0eh
d26e0eh