Trwa ładowanie...
d3kyank

Macaulay Culkin

Najnowsze informacje
4.1
(1319 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Filmografia:
d3kyank

Macaulay Culkin był jedną z najsłynniejszych dziecięcych gwiazd kina amerykańskiego. Największa popularność czołowego rozrabiaki Hollywoodu przypadła głównie na lata ’90, chociaż mogłoby się wydawać, że zainteresowanie z jakim widzowie śledzą poczynania jego najsłynniejszego bohatera, Kevina nigdy nie zmalało. Chłopiec o dziwnej aparycji do dziś swoimi rolami rozbawia rodziny na całym świecie. Wiele dzieci wychowało się na jego komediach i wspólnie z nim dojrzewało.

Macaulay Culkin urodził się 26 sierpnia 1970 w Nowym Jorku, jako trzecie dziecko Christophera Culkina i Patrici Brentrup. Rodzice Mackiego – tak nazywają go najbliżsi przyjaciele i rodzina – nigdy nie byli małżeństwem, mimo iż posiadali siedmioro pociech.

Pierwszy występ przed publicznością Culkin zaliczył już w wieku 4 lat. Było to na off-Broadway’owej scenie. Bardzo szybko ten malutki chłopiec został dostrzeżony i posypały się kolejne role. Mack charakteryzował się niespotykaną, jak na dzieci w tym wieku, charyzmą i naturalnością. Przed kamerą czuł się jak ryba w wodzie.

Macaulay Culkin osiągnął sukces już w wielu 10 lat. Tak dużej popularności nikt nie mógł się spodziewać. Nagle na wielodzietną, ledwo wiążącą koniec z końcem rodzinę posypały się olbrzymie pieniądze. Nadeszła premiera filmu „Kevina sam w domu” i świat od tej pory nie był już taki sam.

Po 20 latach widać, jak odtwórca głównej roli Kelvina McCallister nieodwracalnie wrył się widzom w pamięć i stał się ikoną popkultury lat ’90. Dla wielu Boże Narodzenie bez Kevina, to jak święta bez choinki. Film „Kelvin sam w domu” w reżyserii Chrisa Columbus, zarobił w samych Stanach 285 mln dolarów. Jak na tamte czasy był to prawdziwy rekord w kinie rozrywkowym, a szczególnie w kinie familijnym. Od tamtej pory, przez całą dekadę Culkin gościł w gronie największych gwiazd Hollywoodu zarabiając niejednokrotnie więcej niż legendy światowego kina.

Rok później Mack wystąpił w pamiętnym filmie „Moja dziewczyna”. Fani byli zachwyceni, nie tylko postacią uczulonego na wszystko alergika, w którą wcielił się Culkin, ale również odegranym przez niego pierwszym, prawdziwym i znaczącym pocałunkiem. Nawet jego przedwczesna śmierć w filmie nie zepsuła wyników amerykańskiego box office’u.

Następne filmy Macaulay Culkina przynosiły tak samo jemu, jak i producentom, coraz większe zyski. Młodziutki aktor ponownie zagrał Kevina w kontynuacji wielkiego hitu sprzed dwóch lat - „Kelvin sam w Nowym Jorku”. Kolejna rola młodego gwiazdora wzbudziła spore kontrowersje. W wieku 13 lat Mack zagrał psychopatycznego oprawcę w filmie „Synalek”. Niespotykane w tak młodym wieku wyczucie pozwoliło mu stworzyć kolejną niezapomnianą kreację i przeciwstawić się stereotypowi Aktora jednej roli. Za udział w „Synalku” aktor zainkasował 5 mln dolarów. W tamtych czasach takie pieniądze za rolę otrzymywała jedynie Julia Roberts.

* Największa gaża jaką kiedykolwiek dostała dziecięca gwiazda przypadła Mackowi za rolę w filmie „Richie Rich” (1994). To był ostatni dziecięcy sukces gwiazdora, który otrzymał za film wynagrodzenie w wysokości 8 mln. dolarów.*

Kariera Macaulay’a Culkina załamała się doszło w 1995 roku, gdy jego rodzice postanowili się rozstać. O wielkie pieniądze oraz opiekę nam synem, rodzice młodego aktora toczyli boje w sądzie. Wszystko odbywało się ze szkodą dla kariery Macka. 15-letni wówczas Macaulay zapowiedział, że nie przyjmie żadnej roli, dopóki jego rodzice się nie porozumieją w kwestiach sprawowania władzy nad jego majątkiem. Do porozumienia nigdy nie doszło.

Po osiągnięciu pełnoletniości Culkin próbował osiągnąć stabilizację i założyć własną rodzinę. W 1998 roku ożenił się z przyjaciółką, również aktorką Rachel Miner. Zdawało się, że wszystko się ułoży, tym bardziej, że na świat przyszła ich mała córeczka. Niestety para rozstała się po dwóch latach małżeństwa, a Mack popadł w uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
Macaulay Culkin od dziesięciu lat planuje swój wielki comeback. Parokrotnie próbował przypomnieć się publiczności („Party Monster” w 2003 i „Wszyscy święci” w 2005 roku) jednak żadna z ról nie przywróciła mu utraconego sukcesu.

W 2004 roku Culkin został aresztowany za posiadanie marihuany. Do zatrzymania doszło w Oklahomie. Aktor brał czynny udział w słynnym procesie Michaela Jacksona gdy Król Popu został pozwanym o pedofilię. Mac od początku wspierał piosenkarza i zeznawał na jego korzyść. Obaj panowie znali się od wielu lat – Culkin jest ojcem chrzestnym pierwszego dziecka Jacksona, a także wystąpił w teledysku jego przeboju „Black and White”. W 2008 roku na Culkina spadło kolejne nieszczęście. Jego 29-letni siostra została śmiertelnie potrącona przez samochód. Cała rodzina, będąc w głębokim szoku, długo dochodziła do siebie po tej tragedii.

Dziś Macaulay Culkin mieszka na Manhattanie i najwyraźniej wciąż _ odcina kupony_ od swojego dawnego sukcesu. Aktor od śmierci siostry nie czuje się na siłach, aby powrócić na srebrny ekran. Trzymamy kciuki aby ten stan rzeczy szybko się zmienił.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kyank
d3kyank
d3kyank