Trwa ładowanie...
ycipk-4b5iqy
ycipk-4b5iqy

Mia Farrow - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Los Angeles, Kalifornia, USA

Filmografia:
Zdjęcie
Podziel się

Amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z kreacji w „Dziecku Rosemary” Romana Polańskiego oraz z licznych występów i wieloletniego związku z Woodym Allenem. W ostatnich latach – aktywna działaczka i jedna z ambasadorek UNICEFu. Wychowała w sumie 15 dzieci, w większości adoptowanych.

Urodziła się 9 lutego 1945 roku w Los Angeles, jako Maria de Lourdes Villiers- Farrow.

Była córką reżysera filmowego, Johna Farrow i znanej (głównie z roli „dziewczyny Tarzana”) aktorki Maureen O'Sullivan, jej ojcem chrzestnym był natomiast popularny reżyser George Cukor.

Wszystko to sprawiało, że Mia miała idealny start do rozpoczęcia kariery filmowej.

ycipk-4b5iqy

Pierwsze występy zaliczyła jeszcze jako nastolatka, pod koniec lat 50-tych, w 1964 roku otrzymując angaż w znanym serialu „Peyton Place”, z którym była związana do 1966 roku. Rola przyniosła jej jedyny Złoty Glob dla Najbardziej Obiecującej Debiutantki (1965) oraz nominację w kategorii Najlepsza Rola Żeńska (1966).

* Dobre recenzje zebrała za pamiętny występ w głośnym horrorze Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” (1968, nominacja do Złotego Globu i BAFTA, David, Fotogramas de Plata), rosnącą popularność podkręcając trwającym dwa lata małżeństwem ze starszym o 30 lat Frankiem Sinatrą (1966-68).*

Ze względu na dziewczęcą aparycję często obsadzana była w subtelnych, adekwatnych do jej naturalnych predyspozycji rolach – w romansie „John i Mary” Petera Yatesa z Dustinem Hoffmanem (1969, nominacja do Złotego Globu, Henrietta Award i BAFTA), „Tajnej ceremonii” Josepha Loseya z Elizabeth Taylor (1968, nominacja do BAFTA), komedii „Śledź mnie!” Carola Reeda (1972, nagroda aktorska na MFF w San Sebastián), czy w adaptacji „Wielkiego Gatsby’ego” Johna Claytona z Robertem Redfordem (1974).

W 1978 roku wystąpiła u Roberta Altmana w „Dniu weselnym” oraz pojawiła się obok Bette Davis na planie kryminału „Śmierć na Nilu” według Agathy Christie.

Pełnię swojego talentu wydobyła współpracując z Woodym Allenem – prywatnie partnerem aktorki

ycipk-4b5iqy

.* W ciągu 10 lat zagrała u niego w 13 filmach, zarówno w rolach komediowych (jak na przykład pierwszy wspólnie zrealizowany obraz „Seks nocy letniej” 1982), jak i kilku dramatycznych („Mężowie i żony” 1992), najwięcej pochlebnych recenzji zbierając za występy w „Zeligu” (1983, nagroda krytyków w Kansas), „Danny Rose z Broadwayu” (1984, nominacja do Złotego Globu), „Purpurowej róży z Kairu” (1985, nominacja do BAFTA i Złotego Globu), „Hannah i jej siostry” (1986, nominacja do BAFTA) i „Alice” (1990, nominacja do Złotego Globu, nagroda National Board of Review).*

Nigdy później nie udało jej się powrócić na szczyt i powtórzyć sukcesów porównywalnych z tymi z okresu związku z Allenem.

Para rozstała się w aurze skandalu – reżyser miał bowiem romans (w efekcie zakończony małżeństwem) z jedną z adoptowanych córek Farrow.

W 2000 roku dostała ostatnią nominację do Złotego Globu za rolę w filmie TV „Forget Me Never”, a w 2006 roku wzięła udział w horrorze „Omen” oraz użyczyła swojego głosu Babuni w popularnym filmie Luka Bessona „Artur i Minimki” (sequel w 2009 – „Artur i zemsta Maltazara”). W 2010 ponownie widzieliśmy ją w filmie "Artur i Minimki 3. Dwa Światy". Rok 2011 to rola w filmie "Jestem czarnym koniem".

Od 2000 roku jest Amasadorką Dobrej Woli w ramach UNICEF-u. Już wcześniej aktywnie włączała się w działalność charytatywną. Liczne adopcje dzieci chorych (jedna z córek aktorki jest niewidoma), pochodzących z reguły z takich krajów jak Wietnam, czy Korea Południowa są również wyrazem troski i specyficznej postawy aktorki wobec świata.

ycipk-4b5iqy
ycipk-4b5iqy