Trwa ładowanie...
d19eook
Aktualności
i inni (1)

Michalina Olszańska zagrała kochankę świętego. "To obraza Cerkwi i prowokacja wymierzona w rosyjski Majdan"

W sieci pojawił się nowy zwiastun rosyjskiego filmu „Matylda” z Michaliną Olszańską w roli tytułowej. Treść zapowiadanego obrazu od miesięcy wzbudza wiele kontrowersji za wschodnią granicą. Środowiska związane z Cerkwią Prawosławną domagają się ingerencji prokuratury, zaś rosyjscy filmowcy bronią obrazu z Olszańską i mówią o nowej cenzurze, która hamuje rozwój sztuki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michalina Olszańska w filmie "Matylda"
Michalina Olszańska w filmie "Matylda" (Materiały prasowe)
d19eook

- Niedawno w Rosji grałam kochankę cara Mikołaja II, Matyldę Krzesińską. To rola baletnicy, księżniczki w pięknych sukniach, totalnie dobrej postaci. Wybuchła w związku z tym afera, bo Mikołaj II jest świętym w Kościele prawosławnym i nie może mieć kochanki– wspominała Michalina Olszańska w rozmowie z Łukaszem Knapem.

To właśnie filmowy związek Matyldy z carem Mikołajem II jest źródłem wielu kontrowersji i akcji protestacyjnych. Osoby blisko związane z Rosyjską Cerkwią Prawosławną żądają, by prokuratura zbadała film pod zarzutem obrażania uczuć religijnych. Z kolei organizacja pod nazwą "Państwo prawosławne - święta Ruś" rozsyła do kin listy z apelem o niewyświetlanie „Matyldy” i ostrzeżeniem, że rozpowszechnianie tego filmu będzie odbierane jako atak na Cerkiew i prowokacja do „rosyjskiego Majdanu”.

Aleksey Uchitel, reżyser „Matyldy”, zamierza wystosować własne pismo do prokuratury, która miałaby zbadać ataki na jego film. Uchitel może już teraz liczyć na wsparcie około 50 rosyjskich filmowców, producentów i reżyserów, którzy podpisali się pod apelem określającym działania wymierzone w „Matyldę” jako przejaw nowoczesnej cenzury. Sygnatariusze zwracają uwagę, że pełna treść filmu nie jest jeszcze znana (premiera odbędzie się jesienią), a ponadto kontrowersyjny wątek romansu Mikołaja II odnosi się do wydarzeń sprzed jego koronacji i ślubu z Aleksandrą Fiodorowną, która nota bene również została świętą prawosławną.

"Matylda" to kolejna międzynarodowa produkcja z udziałem Michaliny Olszańskiej. 24-letnia aktorka, znana m.in. z nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach "Córek Dancingu", wystąpiła niedawno w czeskim dramacie biograficznym "Ja, Olga Hepnarova". W przyszłym roku do kin trafi polsko-amerykańska koprodukcja "Imperfect Gentleman" z Olszańską na pierwszym planie.

d19eook

Podziel się opinią

Share

d19eook

d19eook