Najbardziej zaufana polska telewizja
W badaniu przeprowadzonym w kwietniu przez TNS OBOP Telewizja Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród instytucji darzonych największym zaufaniem Polaków, czytamy w Wirtualnych Mediach.
TNS OBOP przeprowadził w kwietniu badania dotyczące zaufania Polaków do instytucji. W rankingu instytucji darzonych największym zaufaniem najwyższą pozycję zajęły ex aequo telewizja publiczna oraz wojsko - 70 proc. ankietowanych deklaruje, że im ufa. Kolejne miejsca należą do: TVN-u (66 proc.), Polsat-u (65 proc.), Kościoła katolickiego (65 proc.) oraz policji (63 proc.).
21.05.2008 11:05
Telewizja jest najpopularniejszym źródłem informacji na temat kraju i świata. Najwięcej Polaków przynajmniej kilka razy w tygodniu czerpie wiadomości z TVP1 (76 proc.), nieco mniej z TVN (66 proc.) i Polsatu (57 proc.). Kolejne miejsca w rankingu najbardziej popularnych źródeł informacji, z których Polacy korzystają przynajmniej kilka razy w tygodniu, zajmują: TVP Info (39 proc.), RMF FM (36 proc.), TVN24 (33 proc.), Radio Zet (32 proc.). W porównaniu z poprzednim pomiarem przybyło osób, które często - minimum kilka razy w tygodniu - czerpią informacje na temat kraju z lokalnych rozgłośni Polskiego Radia i lokalnych rozgłośni komercyjnych (wzrost po 5 pkt. proc.), informacyjnych stacji telewizyjnych - TVN 24 (o 5 pkt. proc.), TVP Info (o 4 pkt. proc.), a także TVN (o 4 pkt. proc.)
Spośród głównych stacji telewizyjnych, Telewizja Polska uznawana jest za najbardziej obiektywną. Większość respondentów uważa, że obraz świata przedstawiany przez główne stacje telewizyjne jest zgodny z rzeczywistością - TVP S.A. (70 proc.), TVN (67 proc.), Polsat (63 proc.). W porównaniu z pomiarem z lutego 2008 r. przybyło osób, które deklarują, że telewizja publiczna prezentuje obraz świata zgodny z rzeczywistością (wzrost o 5 pkt. proc).
Dane: TNS OBOP: "Zaufanie Polaków do Instytucji" (kwiecień 2008) oraz "Źródła informacji o sprawach kraju i obiektywizm głównych stacji telewizyjnych" (kwiecień 2008); ogólnopolska reprezentatywna próba Polaków powyżej 15 roku życia, N =1005