Trwa ładowanie...
d34n5x1

Paul Hogan

Najnowsze informacje
4.5
(15 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Lightning Ridge, Australia

Scenarzysta:
Filmografia:
d34n5x1

Australijski aktor i scenarzysta filmowy, zdobywca Złotego Globu. Najbardziej znany z roli Michaela Dundee z serii filmów „Krokodyl Dundee”.

Paul Hogan urodził się 8 października 1939 roku w Lightning Ridge, w Nowej Południowej Walii w Australii. Po ukończeniu szkoły pracował jako malarz na moście w porcie w Sydney. Sława przyszła w momencie gdy pojawił się w programie telewizyjnym „A Current Affair”. Następnie został* prowadzącym swojego autorskiego programu komediowego pt. „The Paul Hogan Show”, w którym występował wraz z Johnem Cornellem. Program był nagrywany w latach 1973-1984. Łącznie nakręcono sześćdziesiąt odcinków, które zdobyły popularność nie tylko na kontynencie australijskim, ale również w Wielkiej Brytanii. *W 1985 roku Hogan zdobył tytuł Australijczyka Roku oraz najwyższe odznaczenie państwowe - Order of Australia.

W latach 70-tych pojawiał się w reklamach telewizyjnych, m.in. w reklamie papierosów. Z kolei w latach 80-tych nakręcił serię filmów reklamowych, promujących australijską turystykę. Reklamówki były emitowane w telewizji amerykańskiej, gdzie odniosły spory sukces.

W 1986 roku zagrał w pierwszym filmie pt. „Krokodyl Dundee”. Obraz opowiada o konfrontacji przedstawicieli dwóch światów - łowcy wychowanego w australijskim buszu i pięknej nowojorskiej dziennikarki. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz, Paul Hogan dostał Złoty Glob za najlepszą rolę męską, zaś Linda Kozlowski i sam film były nominowane do tej nagrody.

Po sukcesie „Krokodyla Dundee”, nakręcono dwa sequele, „Krokodyl Dundee II” w 1988 roku i „Krokodyl Dundee w Los Angeles” w 2001. Trzecia część okazała się jednak porażką, zdobywając tytuł najgorszego filmu wszech czasów według Australijczyków. Aktor wystąpił także w filmach „Almost an Angel”, „Flipper” i „Lightning Jack”. Miał zagrać główną rolę w “Uwierz w ducha”, ale jej nie przyjął ze względu na inne zobowiązania.

W 2010 roku głośno było o oszustwie podatkowym aktora. W sierpniu, gdy przyleciał do Sydney na pogrzeb matki, dowiedział się, że nie wolno mu opuścić Australii, dopóki nie zapłaci zaległych podatków. Australijski fiskus prowadził dochodzenie przeciwko Hoganowi, podejrzewając go o transfer dziesiątków milionów dolarów do tzw. rajów podatkowych. Aktor mówił o "polowaniu na czarownice" i szukaniu rozgłosu przez Biuro Podatkowe. Zaprzeczył, jakoby uchylał się od płacenia podatków. Podkreślał, że od pięciu lat wie o prowadzonym przeciwko niemu dochodzeniu i twierdził, że gdyby był przestępcą podatkowym, z pewnością nie pojawiałby się w Australii.

Australijski fiskus twierdził, że Hogan jest mu winien 38 milionów australijskich dolarów (34 miliony USD).Szczegółów nie ujawniono. Nie postawiono też aktorowi formalnych zarzutów. Aktor jedynie oświadczył, że nie byłoby go stać na zapłacenie choćby 10 procent tego, czego domaga się od niego Biuro Podatkowe.

Pierwszą żoną Hogana była Noelene, którą poślubił w 1958 roku. W 1981 roku doszło do separacji, a następnie do rozwodu. Jednak nie na długo, bo już rok później ponownie byli małżeństwem. W 1986 roku para rozwiodła się po raz drugi. Cztery lata później aktor poślubił Lindę Kozlowski, która partnerowała mu we wszystkich trzech filmach z cyklu „Krokodyl Dundee”. Gwiazdor ma pięć dzieci z pierwszego małżeństwa oraz syna z drugiego. Para mieszka w Kalifornii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34n5x1
d34n5x1
d34n5x1