Trwa ładowanie...

"Pilecki": Zobacz pierwszy zwiastun [WIDEO]

Share
"Pilecki": Zobacz pierwszy zwiastun [WIDEO]
Źródło: East news
d1mc15w

Właśnie pojawił się zwiastun do filmu *"Pilecki". Film będzie opowiadał nie tylko o wojennych i powojennych losach słynnego rotmistrza, ale również o jego latach młodzieńczych oraz rodzinie.*

Przed rozpoczęciem zdjęć cała ekipa wraz z Marcinem Kwaśnym (odwrócą główniej roli), odwiedziła Auschwitz, gdzie był więziony rotmistrz. W fabularyzowanym dokumencie znajdą się też relacje m.in. dzieci Pileckiego. Produkcja została sfinansowana przez publiczną zbiórkę pieniędzy.

- Ucieszyłem się bardzo z propozycji zagrania rotmistrza Witolda Pileckiego. To ogromne wyróżnienie. Jest to postać dla mnie ze wszech miar niezwykła: patriota przez duże "P", bohater tragiczny, o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce. Jego raport z obozu z Auschwitz, do którego poszedł jako ochotnik by tworzyć siatkę konspiracyjną, jest wstrząsającym świadectwem zagłady. Jego ucieczka z obozu czy walka w powstaniu warszawskim to przykład niewątpliwego męstwa i odwagi. Przed rozpoczęciem zdjęć chciałem dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Oprócz lektury raportu Rotmistrza oraz książki profesora Adama Cyry pt. "Ochotnik do Auschwitz", przeszedłem przez obóz w Oświęcimiu jego śladami, a także rozmawiałem z jego dziećmi: panem Andrzejem i panią Zofią. Dowiedziałem się od nich wiele ciekawych szczegółów z życia ich ojca. Możemy być dziś dumni, że mieliśmy w swojej historii bohaterów takiego kalibru jak rotmistrz Pilecki - mówi Marcin Kwaśny

fot. IPN

d1mc15w

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

d1mc15w

Podziel się opinią

Share
d1mc15w
d1mc15w