Trwa ładowanie...

Polskie kina niezależne zapraszają na wielkie święto europejskiego kina artystycznego. Już 15 października w Twoim kinie!

W najbliższą niedzielę 15 października niezależnych kinach wielkie święto kina artystycznego. Pierwsze takie wydarzenie, w którym uczestniczy jednocześnie prawie 70 kin niezależnych w Polsce i prawie 1000 w Europie.

Polskie kina niezależne zapraszają na wielkie święto europejskiego kina artystycznego. Już 15 października w Twoim kinie!Źródło: Materiały prasowe
d11zegx
d11zegx

W repertuarach kin najciekawsze produkcje polskie i europejskie, najświeższe filmy na pokazach przedpremierowych, filmy nagrodzone na największych światowych festiwalach filmowych. Obok uczty filmowej wiele kin zorganizowało specjalne wydarzenia dla swoich widzów- koncerty, wizyty znanych gości, degustacje, prezenty - aby świętować ten dzień wspólnie z 1000 kin na kontynencie.

Czy w Twojej miejscowości jest kino studyjne lub lokalne? Sprawdź co kino w Twojej okolicy przygotowało na ten dzień.

Zobacz spot wydarzenia:

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Uwaga zostanie skierowana zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Oragniaztorzy chcą również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

d11zegx

Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce - Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Organizatorzy:
CICAE - Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych to sieć krajowych związków kin oraz kin niezależnych, festiwali filmowych, nie wyłączając przy tym dystrybutorów. Celem działania organizacji działającej od 1955 roku jest promowanie różnorodności kulturowej w kinach i na festiwalach filmowych, oraz wspieranie produkcji poprzez nakierowanie na inicjatywy kulturowe. CICAE pomaga w uzyskaniu wsparcia dla filmów artystycznych od organów rządowych i wspiera dystrybucję filmów z całego świata na cały świat.

Europa Cinemas to pierwsza sieć kinowa skupiająca się na europejskich filmach założona w 1992 roku w ramach programu Unii Europejskiej "Media”. Obecnie obejmuje 2,350 sal projekcyjnych w 977 kinach oraz zrzesza 596 miast w 42 krajach. Głównymi celami projektu jest nie tylko zwiększenie liczby filmów europejskich w ofercie kin czy promowanie różnorodności w repertuarze, ale również zbudowanie sieci kin, które będą prowadziły wspólne przedsięwzięcia na szczeblu krajowym i europejskim.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

*Polscy partnerzy projektu *
Stowarzyszenie Kin Studyjnych - główny organizator wydarzenia w Polsce, zrzesza podmioty prowadzące kina studyjne i lokalne, osoby zaangażowane w działalność tych kin oraz inne osoby realizujące cele stowarzyszenia, do których należy m.in.: współpraca z organizacjami działającymi na rzecz kina i filmu artystycznego, promocja i upowszechnianie wiedzy o kinematografii artystycznej, niezależnej oraz alternatywnych gatunkach twórczości filmowej, rozwój kultury filmowej i prowadzenie edukacji filmowej, czy też wspieranie rozwoju potencjału polskiego niezależnego przemysłu kinematograficznego, a w szczególności małych i średnich podmiotów.

d11zegx

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych działająca przy Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym
Działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach Sieci filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Strukturę Sieci tworzą kina, które zobowiązały się do realizowania programu SKSiL w umowach zawartych z operatorem Sieci - FINA, który w zamian wspiera finansowo działalność programową kin oraz ułatwia im dostęp do pożądanego - z punktu widzenia programu Sieci - repertuaru kinowego.

Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 roku na mocy uchwalonej przez parlament ustawy o kinematografii.
Do głównych zadań Instytutu należy wspieranie rozwoju polskiej kinematografii poprzez dofinansowanie realizacji projektów filmowych na wszystkich etapach: scenariusza, developmentu i produkcji filmu. PISF wspiera również promocję polskiej twórczości filmowej w kraju i za granicą. Współfinansuje organizację festiwali, przeglądów, retrospektyw, a także kampanie promocyjne najlepszych polskich filmów.
Instytut przeznacza znaczne środki na edukację i upowszechnianie kultury filmowej, oraz na modernizację infrastruktury kinowej, doskonalenie zawodowe filmowców i działalność Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Sprawdź, co #dziejesiewkulturze:

d11zegx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11zegx