Trwa ładowanie...
di8o88u

Rebecca Hall

Najnowsze informacje
4.0
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn, Wielka Brytania

Filmografia:
di8o88u

Jedna z najbardziej znanych na świecie gwiazd brytyjskich młodego pokolenia. Największą sławę przyniosła jej rola tytułowej Vicky w przebojowym filmie Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona”.

Urodziła się 19 maja 1982 roku w Londynie, w rodzinie o bogatej tradycji artystycznej. Jej ojciec, Sir Peter Hall jest uznaną osobowością świata brytyjskiego teatru, reżyserem scenicznym i telewizyjnym, z kolei matka, Maria Ewing to zawodowa śpiewaczka operowa.

Troje spośród piątki przyrodniego rodzeństwa Rebekki również związało swoje zawodowe życie ze światem teatru i filmu. Jeden z braci, Christopher jest producentem telewizyjnym, drugi, Edward – reżyserem teatralnym, siostra Lucy z kolei zajmuje się scenografią teatralną.

Dzięki profesjom rodziców, którzy rozstali się, gdy miała zaledwie pięć lat, od małego żywo uczestniczyła w poważnych wydarzeniach kulturalnych: podziwiając matkę na scenie Royal Opera House i oglądając spektakle w reżyserii ojca.

Kiedy miała dziesięć lat, zaliczyła debiut na ekranie, grając młodą Sophie w serialu „The Camomile Lawn” w reżyserii ojca (1992). Rok później pojawiła się jeszcze w telewizyjnym filmie ‘mystery’ „Don’t Leave Me This Way” w reżyserii Stuarta Orme (1993), a następnie zniknęła ze świata show-biznesu na dobrych kilka lat.

Po ukończeniu ekskluzywnej, prywatnej szkoły dla dziewcząt Rodean Hall, studiowała literaturę angielską na prestiżowym University of Cambridge, jednak przerwała studia po dwóch latach, by móc poświęcić się karierze scenicznej. Występowała głównie w spektaklach wyreżyserowanych przez ojca.

Jej debiutem teatralnym była rola w sztuce „Mrs. Warren’s Profession” George’a Bernarda Shawa, w reżyserii ojca, na deskach Strand Theatre w Londynie (2002), zaś najsłynniejszą kreacją sceniczną – rola Rosalind w wyreżyserowanej przez ojca, szekspirowskiej komedii „As You Like It” (premiera 2003). Scenicznym partnerem aktorki był jej późniejszy partner życiowy, muzyk Freddie Stevenson.

W 2006 roku, Rebecca powróciła do świata filmu, debiutując na dużym ekranie w amerykańsko-brytyjskiej komedii romantycznej „Miłosna układanka” z Jamesem McAvoyem.

W tym samym roku zagrała też główną rolę w dramacie TV „Bezkresne morze Sargassowe” i wzięła udział w głośnym, gwiazdorsko obsadzonym thrillerze Christophera Nolana „Prestiż” z Hugh Jackmanem i Christianem Balem w rolach konkurujących ze sobą prestidigitatorów. Rola Sary przyniosła jej pierwsze, aktorskie nominacje: do Empire Award i London Critics Circle Film Award.

Przełomem w karierze zdolnej Brytyjki był jednak rok 2008 i angaż do jednej z głównych ról w głośnym filmie Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona” z Javierem Bardemem, Scarlett Johansson i z oskarową Penélope Cruz. Kreacja tytułowej Vicky przyniosła Rebece kolejne indywidualne nominacje, m.in. do Złotego Globu, jak również zespołową Gotham Award.

W tym samym roku pojawiła się u Rona Howarda w dramacie historycznym „Frost/Nixon”, zgarniając, wraz z partnerami z planu, zespołową nominację do Screen Actors Guild Award.

Rok 2009 to udział w ekranizacji słynnej powieści Oskara Wilde’a „Dorian Gray” w reżyserii Olivera Parkera, zaś jedną z ostatnich produkcji z jej udziałem jest thriller „The Town” w reżyserii i z udziałem Bena Afflecka (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di8o88u
di8o88u
di8o88u