Trwa ładowanie...
nowe horyzonty
25-07-2014 10:27

Rozpoczął się 14. festiwal filmowy Nowe Horyzonty

Rozpoczął się 14. festiwal filmowy Nowe HoryzontyŹródło: mat. promocyjne
d23r9aj
d23r9aj

Projekcją filmu "Dzikie historie" argentyńskiego reżysera Damiana Szifrona rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Podczas imprezy zostanie pokazanych ponad 360 filmów.

Festiwal to przede wszystkim prezentacja kina autorskiego i twórczości reżyserów wyrazistych, z własną wizją świata i kina. Organizatorzy starają się również przybliżyć twórczość "anarchistów kina" i filmowych kontestatorów.

Obraz Szifrona był pokazywany w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. To czarna komedia będąca diagnozą kondycji człowieka żyjącego we współczesnym świecie. Bohaterowie filmu to ludzie, którzy pod wpływem stresu, w momentach kryzysowych, balansują na linii buntu i szaleństwa. "To opowieść o ludziach w chwilach słabości, o nerwowych załamaniach, momentach kryzysu i zemście" - piszą w katalogu festiwalowym organizatorzy. Jednym z producentów "Dzikich historii" jest Pedro Almodovar.

W czwartkowy wieczór publiczność festiwalowa obejrzy również nagrodzony tegoroczną Złotą Palmą w Cannes "Zimowy sen" tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana oraz pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes obraz "Sils Maria" Oliviera Assayasa.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 360 filmów, z których pięć będzie miało we Wrocławiu swoje światowe premiery. Seanse będą odbywać się w salach Kina Nowe Horyzonty i we wrocławskim Rynku.

d23r9aj

Wśród światowych premier pokazywanych w tym roku na festiwalu znalazły się dwa polskie filmy. To: "Jak całkowicie zniknąć" Przemysława Wojcieszka oraz "Wołanie", debiut reżysera Marcina Dudziaka, zrealizowany na podstawie prozy Kazimierza Orłosia. Te dwa obrazy, oraz film "Huba" Anki i Wilhelma Sasnali, zostaną pokazane w najważniejszym festiwalowym konkursie - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. Łącznie w tym konkursie zostanie zaprezentowanych 13 filmów, a zwycięzca otrzyma 20 tys. euro.

Premierę podczas festiwalu będzie miał również pokaz filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Ponadto widzowie obejrzą m.in. najnowsze filmy Jeana Luca-Godarda, Bruna Dumonta, Alejandro Jodorowsky'ego, Kim Ki-duka i Andrieja Zwiagincewa. Organizatorzy podkreślają, że w programie festiwalu znalazło się 20 filmów pokazywanych podczas tegorocznego festiwalu w Cannes oraz obrazy nagradzane na festiwalach w Locarno, Sundance czy Berlinie.

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji ma być pokaz filmu "20000 dni na Ziemi", którego bohaterem jest wokalista i poeta Nick Cave. Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce zostaną pokazane dokumenty poświęcone Bjork oraz brytyjskiej grupie Pulp.

W programie festiwalu znalazły się również m.in. retrospektywa filmów brytyjskiego reżysera Kena Russella, przegląd współczesnej kinematografii greckiej czy przegląd mistrzów kina francuskiego z lat 70. i 80. XX w.

Nowe Horyzonty to nie tylko projekcje filmów, ale także wydarzenia muzyczne. Koncerty odbywać się będą w Klubie Festiwalowym w Muzeum Miejskim w Arsenale. Gwiazdami tegorocznej sceny muzycznej mają być brytyjska formacja Archive oraz ikona nowojorskiej sceny klubowej - Kim Anna Foxman.

Festiwal zakończy się 3 sierpnia pokazem włoskiego filmu "Cuda" w reż. Alice Rohrwacher.

d23r9aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23r9aj