Trwa ładowanie...

Tajemnica nagrobka aktorki Jolanty Czaplińskiej. Wiedzieli o niej tylko nieliczni

W maju ubiegłego roku pożegnaliśmy Jolantę Czaplińską. Aktorka spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Okazuje się, że grób artystki skrywa pewien dość przykry sekret.
Share
Kadr z filmu "Pies ogrodnika"
Kadr z filmu "Pies ogrodnika"Źródło: Materiały prasowe
dztd9xj

O sprawie donosi „Fakt”. Na pomniku zlokalizowanym na Starych Powązkach znajdują się dwa nazwiska – aktorki oraz jej matki, Kazimiery.

We wrześniu 1939 roku podczas bombardowania Warszawy kamienica, w której znajdowało się mieszkanie przyszłej aktorki, została całkowicie zniszczona. Mała Jolanta cudem uniknęła śmierci. Niestety 33-letnia Kazimiera Czaplińska zginęła pod gruzami. Kilka dni później spoczęła na Starych Powązkach.

Jak podaje „Fakt” miejsce pochówku matki aktorki w kolejnych latach uległo zniszczeniu. Obecnie nie wiadomo, gdzie spoczywa jej ciało – nazwisko Kazimiery Czaplińskiej na grobie zmarłej w ubiegłym roku córki ma więc wymiar czysto symboliczny.

    CC BY-SA 4.0
Źródło: CC BY-SA 4.0, Fot: Mateusz Opasiński

Jolanta Czaplińska urodziła się 27 stycznia 1937 roku w Milanówku. Na deskach teatru debiutowała w latach 50. Po ukończeniu studiów na PWST w Warszawie związała się z Teatrem Polskim, gdzie występowała w latach 1957-1999. Dwa lata przed odejściem na emeryturę zagrała w słynnym „Bandycie” Macieja Dejczera.

dztd9xj

Aktorka miała na koncie kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Zagrała m.in. w takich hitach jak "Galimatias, czyli Kogel-Mogel II", "W labiryncie", "40-latek. 20 lat później", "Rozmowy kontrolowane" czy "Chłopi".

dztd9xj

Podziel się opinią

Share
dztd9xj
dztd9xj