Tak było rok temu: Festiwalowy piątek w 2008 roku

Tak było rok temu: Festiwalowy piątek w 2008 roku
Źródło zdjęć: © Michał Nowak / Wirtualna Polska

Piątek to już ostatni, otwarty dzień 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ten właśnie dzień organizatorzy zaplanowali pokazy prasowe dwóch, budzących spore zainteresowanie produkcji.

Zmarłego w czerwcu tego roku na atak serca Piotra Łazarkiewicza na konferencji zastąpiła jego żona, siostra Agnieszki Holland Magdalena Łazarkiewicz.

1 / 13

Kadr z filmu ''0_1_0''

Obraz
© Gutek Film

"010" to dobrze przemyślany, pomysłowo nakręcony film o miłości i trudnych relacjach między ludzkich. Jego bohaterami są młodzi ludzie z pokolenia dzisiejszych 30-latków.

Film swoją akcją obejmuje dobę z życia bohaterów. Scena po scenie oglądamy momenty z życia kilku par. Nie są to momenty przełomowe, ale nieprawdą byłoby stwierdzenie, że to zwykłe urywki z codziennego dnia. Każda scena coś zmienia, jest na swój sposób oryginalna i intymna.

2 / 13

Konferencja prasowa ''0_1_0''

Obraz
© Michał Nowak / Wirtualna Polska

Spoiną dla tych pozornie niezwiązanych ze sobą scen jest spiker radiowy, którego audycja otwiera i zamyka film oraz pewne forum internetowe (0-1-0), na którym bohaterzy filmy dzielą się ze sobą swoimi przemyśleniami, obawami, problemami.

Filmy spaja również Gdynia, która jest miejscem akcji wszystkich przedstawionych scen. Jej mocno zaznaczone obecność w kadrze nie jest przypadkowa.

3 / 13

Anna Maria Buczek, Magdalena Łazarkiewicz

Obraz
© Michał Nowak / Wirtualna Polska

Gdynia była jednym z ulubionych miast Piotra Łazarkiewicza, jest również miejscem bardziej europejskim, i o "innej energii" niż reszta Polski - tłumaczyła wdowa po reżyserze.

Tutaj wszystkie zmiany pogody przybierają najbardziej gwałtowną formę - to świetne tło dla bohaterów filmu, tłumaczyła dalej Magdalena Łazarkiewicz.

4 / 13

Antoni Łazarkiewicz - kompozytor

Obraz
© Michał Nowak / Wirtualna Polska

Film mówi o poważnych problemach lecz nie zawsze opowiada o nich w poważnym tonie. Jest to kina zmuszające do refleksji, stawiające trudne pytania, zachęcające do głębszego spojrzenia na własne życie. Co jest dziś dla nas ważne? Co liczy się naprawdę?

5 / 13

Konferencja prasowa filmu Bracia Karamazow

Obraz
© Wirtualna Polska/Patryk Szczerba

Na konferencję prasową poświęconą filmowi przybyli Petr Zelenka z tłumaczką.

6 / 13

Kadr z filmu Bracia Karamazow

Obraz

Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce. Do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia (Roman Luknár) na czele, żeby podczas alternatywnego festiwalu w nietradycyjnej przestrzeni stalowni wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego "Bracia Karamazow".

7 / 13

Kadr z filmu Bracia Karamazow

Obraz

Sztuka teatralna, której podstawą jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa (Ivan Trojan) i jego czterech synów - gwałtownego Dymitra (David Novotný), intelektualisty Iwana (Igor Chmela), pokornego Aloszy (Martin Myšička) i nieślubnego syna Smierdiakowa (Radek Holub). O zabicie ojca i sprzeniewierzenie pieniędzy zostaje oskarżony najstarszy syn Dymitr.

W historię wplątane są także dwie kobiety - namiętna Gruszeńka (Lenka Krobotová) i cnotliwa Katarzyna (Michaela Badinková).

8 / 13

Kadr z filmu Bracia Karamazow

Obraz

W dramacie teatralnym, naładowanym emocjami - miłością, zazdrością, nienawiścią, stawia się kwestie wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy.

Jest tu wprowadzony temat szukania Boga, dążenie, żeby udowodnić lub odrzucić jego istnienie. Jest z tym połączona refleksja, że o ile Bóg nie istnieje, wszystko jest dozwolone.

9 / 13

Kadr z filmu Bracia Karamazow

Obraz

Do fabuły przenika także osobista tragedia jednego z widzów, który wyraża niezwykłe życzenie. Prosi aktorów, żeby zagrali tylko dla niego. Próba przemienia się w porywające przedstawienie, gdy aktorzy występują dla jednego widza. Nagle największy dramat nie przebiega na scenie, ale na widowni...

10 / 13

Konferencja prasowa filmu Bracia Karamazow

Obraz
© Wirtualna Polska/Patryk Szczerba

Na konferencji prasowej reżyser filmu bardzo miło opowiadał o współpracy polsko - czeskiej przy tworzeniu filmu.

Wymienił też, na prośbę dziennikarzy, swoje ulubione polskie produkcje fabularne: "Wesele", "Zmruż oczy" i "Plac Zbawiciela".

11 / 13

Konferencja prasowa filmu Bracia Karamazow

Obraz
© Wirtualna Polska/Patryk Szczerba

Bracia Karamazow, polsko-czeska realizacja Petra Zelenki, z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom prozy Dostojewskiego.

12 / 13

Petr Zelenka

Obraz
© Wirtualna Polska

Reżyser "Braci Karamazow", Petr Zelenka był gościem naszego studia festiwalowego.

Czeski reżyser opowiedział nam dlaczego postanowił nakręcić film w Polsce. Mówił również o tym jak przebiegała współpraca polskich i czeskich aktorów.

13 / 13

Małorzata Kożuchowska

Obraz
© Wirtualna Polska

Tuż przed zakończeniem festiwalowego piątku wywiadu udzieliła nam Małgorzata Kożuchowska.

Jej rola w filmie "Senność" Małgorzaty Piekorz zachwyciła gdyńską publiczność. Co skłoniło ją do zagrania w filmie? Jaka jest grana przez nią Róża? Zapraszamy na wywiad!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)