TOP 14: Najlepsze filmy października 2013

TOP 14: Najlepsze filmy października 2013
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

Za oknem coraz zimniej, dlatego warto chłodne dni spędzić w ciepłych salach kinowych. A w październiku będzie w czym wybierać!

Za oknem coraz zimniej, dlatego warto chłodne dni spędzić w ciepłych salach kinowych. A w październiku będzie w czym wybierać!

Do polskich kin trafi wiele mocnych hollywoodzkich tytułów, ale nie zabraknie również nagradzanych na festiwalach pozycji europejskich. Również nasza rodzima kinematografia ma w tym miesiącu zaskakująco wiele do zaoferowania. Ten miesiąc zdecydowanie będzie należał do *Roberta Więckiewicza, który wystąpi w roli Lecha Wałęsy oraz... Adolfa Hitlera!*

Jesteście ciekawi, czego jeszcze w najbliższym czasie nie możecie przegapić? Poznajcie 14 najciekawszych premier października!


1 / 14

''Labirynt'', reż. Denis Villeneuve

Obraz
© mat. promocyjne

„Labirynt” to najnowszy, fascynujący thriller psychologiczny Denisa Villeneuve, reżysera nominowanego do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” („Pogorzelisko”)
, z udziałem Hugh Jackmana i Jake Gyllenhaala.

Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją rodzinę? Keller Dover (Hugh Jackman)
staje twarzą w twarz z najgorszym koszmarem, który może przytrafić się każdemu rodzicowi: jego sześcioletnia córka, Anna, zostaje porwana wraz ze swą koleżanką, Joy. Minuty mijają jak godziny, zostaje zasiana panika.

Pierwszy trop prowadzi do samochodu, który zaparkowano na ulicy. Prowadzący śledztwo detektyw Loki (Jake Gyllenhaal)
aresztuje jego kierowcę, Alexa Jonesa (Paul Dano)
, wkrótce musi go wypuścić z braku dowodów. Zdeterminowany Dover świadomy, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie bierze sprawy w swoje ręce. Do czego zdoła posunąć się zrozpaczony ojciec, by ochronić swoją rodzinę?

2 / 14

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'', reż. Andrzej Wajda

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 4 października 2013 roku

Zdobywca Oscara, Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty.

Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę.

To opowieść o mężu, ojcu i prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

3 / 14

''Grawitacja'', reż. Alfonso Cuarón

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 11 października 2013 roku

Film ukazuje losy pary astronautów, którzy próbują przeżyć po tym, jak ich stacja kosmiczna zostaje zniszczona.

Doktor Ryan Stone (Bullock)
jest znakomitym inżynierem medycznym i to jej pierwsza misja. Towarzyszy jej astronauta-weteran Matt Kowalski (Clooney)
. Gdy udają się na pozornie rutynowy spacer w przestrzeni kosmicznej, dochodzi do katastrofy. Bohaterowie pozostają sami, przywiązani do siebie, krążący w ciemności i bez kontaktu z Ziemią. Strach zamienia się w panikę, każdy oddech pomniejsza i tak niewielką ilość tlenu, a jedyną drogą do domu może okazać się jeszcze większe pogrążenie się w przerażającej nieskończoności kosmosu.

Zapowiada się wizualna uczta dla oczu!

4 / 14

''Chce się żyć'', reż. Maciej Pieprzyca

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 11 października 2013 roku

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najbardziej niezwykłych i wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat.

Film „Chce się żyć” zakwalifikowano do elitarnej selekcji MFF w Montrealu, znalazł się też w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival.

5 / 14

''Klopsiki kontratakują'', reż. Cody Cameron i Kris Pearn

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 11 października 2013M

Kontynuacja animowanej komedii "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe".

Świat wreszcie poznał się na geniuszu konstruktora Finta Lockwooda. Został nawet zaproszony do współpracy przez firmę, która wymyśla różne nowoczesne technologie ułatwiające życie.

Niestety, Flint nagle dowiaduje się, że jego poprzedni, nieudany wynalazek - maszyna zmieniająca wodę w żywność - nadal działa. Ale teraz produkuje niebezpieczne jedzeniowo-zwierzęce hybrydy. Maszynę koniecznie trzeba unieszkodliwić, a los świata znowu spoczywa w rękach Flinta.

6 / 14

''Maczeta zabija'', reż. Robert Rodriguez

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 18 października 2013 roku

Maczeta powraca!

Tytułową postać ponownie gra Danny Trejo. Tym razem Maczeta zostanie zatrudniony przez rząd amerykański do zlikwidowania szalonego miliardera i przywódcy grupy przestępczej, który chce zasiać zamęt na całej planecie za pomocą broni umieszczonej w kosmosie.

W filmie występuje plejada gwiazd: Amber Heard, Jessica Alba,Zoe Saldana, Lady Gaga, Alexa Vega, Sofia Vergara, Mel Gibson, Charlie Sheen, Antonio Banderas oraz Vanessa Hudgens. Za reżyserię odpowiada Robert Rodriguez.

7 / 14

''Ślepy traf'', reż. Brad Furman

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 18 października 2013 roku

Student, który zarabia na czesne uprawiając internetowy hazard, pada ofiarą oszustwa i zostaje doprowadzony do ruiny. Mimo iż grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo, wyrusza na Florydę, by wymierzyć sprawiedliwość właścicielowi portalu, bezwzględnemu gangsterowi, który nie cofnie się przed niczym, by udowodnić, że ”kasyno zawsze wygrywa”.

8 / 14

''Piąta władza'', reż. Bill Condon

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 25 października 2013 roku

Julian Assange (Cumberbatch)
i Daniel Domscheit-Berg (Brühl)
rozpoczynają działalność w internetowym podziemiu jako obserwatorzy światowego establishmentu.

Projektują serwis, który umożliwia użytkownikom publikację ściśle tajnych danych, rzucając światło na pilnie strzeżone tajemnice rządów i międzynarodowych korporacji. W krótkim czasie ujawniają więcej szokujących faktów niż tradycyjne media w ciągu wielu lat. Sytuacja zagęszcza się, gdy Assange i Berg zyskują dostęp do największego zbioru tajnych informacji w historii USA. Stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi.

Rozpoczyna się dramatyczna walka i rodzi się jeden z największych dylematów naszych czasów. Jakie konsekwencje niesie za sobą utrzymywanie tajemnic w wolnym społeczeństwie ery Google, i jaką cenę płacimy za ich ujawnienie?

9 / 14

''Carrie'', reż. Kimberly Peirce

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 18 października 2013 roku

W nowej ekranizacji kultowej powieści Stephena Kinga w tytułową postać wciela się Chloë Moretz.

Carrie to nastolatka, która odkrywa w sobie zdolności psychokinetyczne. Prześladowana przez kolegów i koleżanki ze szkoły oraz gnębiona przez swoją ortodoksyjną matkę (Julianne Moore)
zaczyna siać terror w miasteczku.

Przypomnijmy, że za poprzednią adaptację powieści z 1976 roku odpowiada Brian De Palma, a w roli głównej zagrała wówczas Sissy Spacek.

10 / 14

''Ambassada'', reż. Juliusz Machulski

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 18 października 2013

Juliusz Machulski wyreżyserował film na podstawie własnego scenariusza, który został zainspirowany wydarzeniami z prywatnego życia. Przeprowadzka skłoniła go do szperania w historii nowego miejsca zamieszkania.

Akcja „AmbaSSady” rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w roku 2012 i 1939. Mela i Przemek przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe.

Melania, zgłębia historię domu i odkrywa, że na ulicy Piusa 17 - dziś Pięknej - przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku...

W filmie zobaczyć można Roberta Więckiewicza w roli Hitlera oraz muzyka Adama "Nergala" Darskiego jako Ribbentropa.

11 / 14

''Życie Adeli: Rozdział 1 i 2'', reż. Abdellatif Kechiche

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 18 października 2013

„Życie Adeli” to francuski film dramatyczny z 2013 roku w reżyserii Abdellatifa Kechiche’a, który napisał scenariusz razem z Ghalią Lacroix. Fabuła filmu jest oparta na francuskiej powieści graficznej Julie Maroh z 2010 r. pt. „Le Bleu est une couleur chaude”. Obraz zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 2013 roku.

„Życie Adeli” było szeroko dyskutowane od początku festiwalu za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina.

Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach.

12 / 14

''Istnienie'', reż. Vincenzo Natali

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 25 października 2013 roku

Oryginalny i zaskakujący horror mistrza niekonwencjonalnego kina grozy Vincenzo Nataliego, twórcy „Cube” i „Istoty” z nominowaną do OscaraAbigail Breslin w roli głównej.

Lisa wkrótce będzie obchodzić swoje 16. urodziny. Po raz kolejny. Przeżywa ten sam dzień od nowa od wielu lat. Ona i cała jej rodzina są martwi. Zamieszkują nawiedzony dom, w którym zostali zamordowani.

Wokół posesji roztacza się gęsta mgła, która nie pozwala na ucieczkę. Dziewczyna jako jedyna z domowników zdaje sobie sprawę z tego, że jest duchem. Kiedy próbuje powiedzieć o tym pozostałym, na jej drodze pojawia się przerażająca postać. Zła moc czyha na swoje kolejne, żywe, ofiary i nie pozwoli, by ktoś jej w tym przeszkodził. Lisa zrobi wszystko, by zapobiec kolejnym zbrodniom.

13 / 14

''Ida'', reż. Paweł Pawlikowski

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 25 października 2013 roku

Polska 1962 r. Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest Żydówką. Razem decydują pojechać do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną.

W czasie wojny rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że jej rodzice zginęli z ręki jednego z nich. Chce się dowiedzieć dlaczego to zrobił i gdzie są ich ciała.

W ich rodzinnym domu mieszka teraz jego syn, Feliks. Utrzymuje on, że nie wie gdzie jest jego ojciec, ale Wanda, stalinowski sędzia, za pomocą swoich metod wydobywa od niego informacje…

14 / 14

''Gra Endera'', reż. Gavin Hood

Obraz
© mat. promocyjne

Premiera: 31 października 2013 roku

Ekranizacja bestsellerowej powieści science-fiction Orscona Scota Carda!

W niedalekiej przyszłości wroga rasa zaatakowała Ziemię. Gdyby nie poświęcenie i heroizm Dowódcy Międzynarodowej Floty, Mazera Rackhama (Ben Kingsley)
, wszystko byłoby stracone. Przygotowując się do odparcia kolejnej fali ataków, Pułkownik Graff (Harrison Ford)
i Międzynarodowa Armia trenują najzdolniejsze z dzieci, licząc, że jest wśród nich nowy Mazer.

Ender Wiggin (Asa Butterfield)
, nieśmiały, ale genialny chłopiec, jest jednym z takich dzieci. Po dotarciu do Szkoły Bitewnej Ender szybko przyswaja sztukę wojny i wyróżnia się wśród innych uczniów.

Okrzyknięty przez Graffa, nadzieją całego wojska, zostaje wypromowany do Szkoły Dowodzenia, gdzie rozpoczyna trening pod okiem samego Mazera. (jb/gk)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (87)