W tym tygodniu minęła kolejna rocznica premiery najdroższego polskiego filmu w historii. I choć kosztował on 12 razy mniej niż „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”, to i tak w naszych realiach był to nie lada wyczyny, którego jak dotąd nikt nie powtórzył.
W tym tygodniu minęła kolejna rocznica premiery najdroższego polskiego filmu w historii. I choć kosztował on 12 razy mniej niż „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”, to i tak w naszych realiach był to nie lada wyczyny, którego jak dotąd nikt nie powtórzył.
Polskie kino po 1989 roku również przeszło wielkie zmiany. Pojawiły się większe pieniądze, często pochodzące od prywatnych inwestorów,* tym samym naszym twórcom zwiększyło się spektrum możliwości.*
Nie jest tajemnicą, że budżet przeciętnego polskiego filmu musi zamknąć się w kwocie 5 mln zł- inaczej ryzyko, że inwestycja się nie zwróci, jest zbyt duże. Jednak w historii naszej kinematografii znalazło się wielu śmiałków, którzy postanowili zaryzykować o wiele, wiele więcej.
Oto lista 20 najdroższych polskich filmów. Czy rzeczywiście były tyle warte?
20. ''Idealny facet dla mojej dziewczyny'', Tomasz Konecki, 2009
Koszt produkcji: 6 900 000 zł
Komedia na podstawie scenariusza Andrzeja Saramonowicza, autora „Testosteronu”, „Lejdis” i „Jak się pozbyć cellulitu”.
Kiedy Kostek spotyka Lunę, nie ma wątpliwości, że ta piękna blondynka o tajemniczym spojrzeniu jest jego "drugą połówką pomarańczy". Problem w tym, że Lunę i Kostka dzieli tak wiele, że wydaje się, iż nie ma żadnych szans, by mogli być razem.
W rolach głównych Magdalena Boczarska, Izabela Kuna i Marcin Dorociński.
19. ''Bandyta'', reż. Maciej Dejczer, 1997
Koszt produkcji: 7 781 400 zł
Słynna koprodukcja (Francja/Niemcy/Polska/Wielka Brytania) w reżyserii Macieja Dejczera z gwiazdorską obsadą (Til Schweiger, Pete Postlethwaite oraz John Hurt) oraz fantastyczną muzyką Michała Lorenca.
Bohaterem jest Brute - recydywista, bandyta, pół-Anglik, pół-Polak, który w ramach resocjalizacji zostaje zesłany do szpitala dziecięcego w Rumunii. Miejsce to okazuje się przedsionkiem piekła…
Scenariusz napisał Cezary Harasimowicz, który w 1994 roku otrzymał za swój tekst prestiżową nagrodę Hartley - Merrill, przyznawaną przez amerykańską Fundację Sundance. Wcześniej żadnemu Polakowi to się nie udało.
Rola uczyniła również sławnym odtwórcę tytułowego bohatera, aktora Tila Schweigera (więcej tutaj).
18. ''Pornografia'', reż. Jan Jakub Kolski, 2003
Koszt produkcji: 9 000 000 zł
Koprodukcja polsko-francuska w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego będąca ekranizacją tekstu Witolda Gombrowicza.
Okupowana Polska, rok 1943. Fryderyk, reżyser, i Witold, pisarz, wyruszają do majątku Hipolita, znajomego Witolda. W spokojnej atmosferze prowincji, gdzie niemal udaje się zapomnieć o trwającej wojnie, mężczyźni zaczynają toczyć tajemniczą, dwuznaczną grę.
W głównych rolach Krzysztof Majchrzak, Adam Ferency i Krzysztof Globisz.
17. ''Jack Strong'', reż. Władysław Pasikowski, 2014
Koszt produkcji: 10 000 000 zł
"Jack Strong" to film sensacyjny, opowiadający jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata.
To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem na zimnowojennej scenie.
W 2014 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Władysław Pasikowski został uhonorowany Złotymi Lwami w kategorii „Najlepszy reżyser”.
16. ''Zemsta'', reż. Andrzej Wajda, 2002
Koszt produkcji: 10 000 000 zł
Ekranizacja słynnej komedii autorstwa Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W rolach głównych cała plejada gwiazd, m.in. Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek i Katarzyna Figura.
15. ''Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem'', reż. Jerzy Hoffman, 2003
Koszt produkcji: 11 000 000 zł
Przygodowa epopeja z gwiazdorską obsadą w reżyserii Jarzego Hoffmana będąca ekranizacją powieści Ignacego Kraszewskiego z 1876 roku.
- Gdybym nie był filmowcem, to najprawdopodobniej zostałbym historykiem. Kocham historię, przede wszystkim historię Polski - znalazło to odzwierciedlenie w mojej twórczości filmowej inspirowanej dziełami literackimi - mówił Jerzy Hoffman pytany o pobudki sięgnięcia po tekst Kraszewskiego.
W rolach głównych międzypokoleniowy kwiat nadwiślańskiego aktorstwa – m.in. Jerzy Trela, Katarzyna Bujakiewicz, Daniel Olbrychski, Małgorzata Foremniak.
14. ''Popiełuszko. Wolność jest w nas'', reż. Rafał Wieczyński, 2009
Koszt produkcji: 12 000 000 zł
Wzruszająca historia księdza Jerzego Popiełuszki, który angażuje się we wsparcie związku zawodowego „Solidarność” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego.
Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.
W roli głównej Adam Woronowicz.
13. ''Pan Tadeusz'', reż. Andrzej Wajda, 1999
Koszt produkcji: 12 500 000 zł
Kolejna adaptacja klasyki polskiej literatury w reżyserii Andrzeja Wajdy, która przy okazji okazała się dla Alicji Bachledy-Curuś furtką do filmowej kariery.
Oprócz uroczej Góralki w „Panu Tadeuszu” pojawili się m.in. Bogusław Linda, Marek Kondrat, Michał Żebrowski i powracająca w piękny stylu Grażyna Szapołowska.
12. ''Katyń'', reż. Andrzej Wajda, 2007
Koszt produkcji: 16 000 000 zł
Dramat historyczny w reżyserii Andrzeja Wajdy przedstawiający zbrodnię katyńską z dwóch perspektyw: kobiet oczekujących na powrót swoich mężów, synów i ojców oraz internowanych w 1939 przez sowietów oficerów Wojska Polskiego.
W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Andrzej Chyra i Danuta Stenka.
W 2008 roku obraz Wajdy był nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, jednak wyścigu po złotą statuetkę przegrał z „Fałszerzami” Stefana Ruzowitzkyego.
11. ''W pustyni i w puszczy'', reż. Gavin Hood, 2001
Koszt produkcji: 18 000 000 zł
Druga w historii adaptacja prozy Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.
Obraz wyreżyserował Gavin Hood, twórca „Tsotsi”, za którego w 2005 roku odebrał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
W roli Stasia i Nel wystąpili Adam Fidusiewicz i Karolina Sawka. Premierze filmu towarzyszyła piosenka Beaty Kozidrak „Rzeka marzeń”.
10. ''Wiedźmin'', reż. Marek Brodzki, 2001
Koszt produkcji: 18 820 000 zł
Ekranizacja bestsellerowej prozy Andrzeja Sapkowskiego, stworzony przy okazji prac na serialem telewizyjnym. Film przeszedł do historii za sprawą niezbyt udanych efektów specjalnych.
- Powiedzmy szczerze, scena ze smokiem była najbardziej nieudana ze wszystkich komputerowych efektów w "Wiedźminie". Był to czas nauki zarówno nas, jak i ekipy realizującej film. To była pierwsza taka scena w Polsce. Dysponowaliśmy kilkudziesięciokrotnie mniejszym budżetem, niż wynoszą kwoty przeznaczane na podobne przedsięwzięcia za oceanem […] - tłumaczył się z porażki Paweł Nurowski, szef studia ArtPN i reżyser efektów w filmie, w wywiadzie dla „Przeglądu”.
9. ''Przedwiośnie'', reż. Filip Bajon, 2001
Koszt produkcji: 20 400 000 zł
Kolejna ekranizacja lektury szkolnej, tym razem w reżyserii utytułowanego Filipa Bajona, z Mateuszem Damięckim w roli głównej.
Historia Cezarego Baryki, który ucieka z ogarniętego rewolucją Baku i wraz z ojcem wraca do niepodległej Polski, gdzie jest świadkiem przemian politycznych i społecznych oraz narodzin nowego państwa.
8. ''Chopin. Pragnienie miłości'', reż. Jerzy Antczak, 2002
Koszt produkcji: 21 150 00 zł
Filmowa opowieść o Fryderyku Chopinie w reżyserii Jerzego Antczaka i Jadwigi Barańskiej, która wypromowała Piotra Adamczyka.
Produkcja była pokazywana w ponad 40 krajach świata i ukazała się na DVD m.in. Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Kanadzie.
7. ''Ogniem i mieczem'', reż. Jerzy Hoffman, 1999
Koszt produkcji: ok. 24 000 000 zł
Ekranizacja kultowej powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, która okazała się najbardziej dochodowym polskim filmem w latach 1990-2010 (więcej tutaj).
W rolach głównych wystąpili gwiazda „GoldenEye” Izabella Scorupco, Michał Żebrowski oraz Aleksandr Domogarow, który dołączył do grona największych amantów naszego srebrnego ekranu.
6. ''Hiszpanka'', reż. Łukasz Barczyk, 2014
Koszt produkcji: 24 000 000 zł
"Hiszpanka" przez twórców określana jest jako "spiritual thriller". Film nie jest obrazem historycznym, a obok rzeczywistych postaci pojawiają się w nim jasnowidze i spirytyści.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1918 i opowiada o kluczowych dla wybuchu powstania wielkopolskiego zdarzeniach, w tym o przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego.
Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Łukasz Barczyk. W jednej z ról pojawia się amerykański aktor Crispin Glover. Uroczysta premiera „Hiszpanki” zbiegła się z ubiegłorocznymi obchodami 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
5. ''Miasto 44'', reż. Jan Komasa, 2014
Koszt produkcji: 25 000 000 zł
Wysokobudżetowy film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”.
Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego, z efektami specjalnymi współpracownika Petera Jacksona i Christophera Nolana.
4. ''1920 Bitwa Warszawska'', reż. Jerzy Hoffman, 2011
Koszt produkcji: 27 000 000 zł
Kolejny film w reżyserii Jerzego Hoffmana, który jest także współautorem scenariusza. Jest to zarazem pierwszy polski pełnometrażowy film 3D.
Konsultantem historycznym był prof. Janusz Cisek, zaś muzykę skomponował Krzesimir Dębski. W filmie wzięło udział 3,5 tysiąca statystów.
Na ekranie pojawiły się takie nazwiska jak Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Natasza Urbańska czy Adam Ferency.
3. ''Karol - człowiek, który został papieżem'', reż. Giacomo Battiato, 2005
Koszt produkcji: ok. 35 000 000 zł
Koprodukcja polsko-włosko-francusko-niemiecko-kanadyjska w reżyserii Giacomo Battiato nakręcona z myślą o telewizji na podstawie książki Gian Franca Svidercoschiego.
W tytułową rolę Karola Wojtyły wcielił się brawurowo Piotr Adamczyk. Polska jest jedynym krajem, w którym film trafił na ekrany kin.
Produkcja doczekała się również części drugiej zatytułowanej „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” z 2006 roku.
2. ''Bitwa pod Wiedniem'', reż. Renzo Martinelli, 2012
Koszt produkcji: 50 000 000 zł
Włosko-polska koprodukcja kostiumowa, która wzbudziła wiele kontrowersji za sprawą producenta Alessandro Leone i jego emocjonalnych reakcji na delikatnie mówiąc słabe recenzje (więcej tutaj).
Filmowi wytykano wpadki i kiepską realizację, a aktorom warsztatowe niedostatki.
Na ekranie przewijają się m.in. Murray Abraham, Alicja Bachleda-Curuś, Jerzy Skolimowski i Piotr Adamczyk.
1. ''Quo vadis'', reż. Jerzy Kawalerowicz, 2001
Koszt produkcji: 76 140 000 zł
Tym sposobem dotarliśmy do miejsca pierwszego. Najdroższym filmem w dziejach nadwiślańskiej kinematografii okazało się „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza.
Scenariusz autorstwa reżysera powstał na motywach powieści Henryka Sienkiewicza. Jednocześnie z filmem wyprodukowano też sześcioodcinkowy serial.
Uroczysta premiera filmu odbyła się w Watykanie z udziałem Jana Pawła II, Jerzego Kawalerowicza oraz obsady. (gk/mn)