Trwa ładowanie...
d1cihrl

Verne Troyer

Najnowsze informacje
4.2
(42 głosy)
Oceń:
d1cihrl

Jeden z najpopularniejszych aktorów – karzełków, znany przede wszystkim dzięki charakterystycznym występom komediowym. Mini-Me w cyklu „Austin Powers”, Goblin Gryfek w „Harrym Potterze” i Percy w „Parnassusie”.

Urodził się 1 stycznia 1969 roku w Sturgis w stanie Michigan, jako środowy z trójki rodzeństwa. Ma starszego o rok brata, Davona i młodszą o rok siostrę, Deborah. Karierę w filmie zaczynał od kaskaderskich występów, z reguły jako dubler małych dzieci w co bardziej niebezpiecznych scenach („Baby’s Day Out” 1994). Ze swoimi osiemdziesięcioma jeden centymetrami wzrostu, często obsadzany był również w epizodach zwierząt, a nawet kosmitów („Faceci w czerni” 1997).

Za aktorski debiut Troyera uważa się horror „Syndrom Pinokia”, w którym wcielił się w rolę tytułową (1996). Dwa lata później po raz pierwszy spotkał się z Terrym Gilliamem, grając kelnerski epizod w „Las Vegas Parano” z udziałem takich gwiazd, jak Johnny Depp, Christina Ricci, Cameron Diaz, Benicio Del Toro, czy Tobey Maguire.

Przełomową rolą w jego karierze była kreacja u boku Mike’a Meyersa w sequelu słynnej komedii „Austin Powers 2 – Szpieg, który nie umiera nigdy” (1999). Obaj aktorzy zgarnęli statuetkę MTV Movie Award dla Najlepszego Duetu oraz nominacje do tej nagrody w kategoriach: Najlepszy Występ Muzyczny i Najlepsza Walka. Trzy lata później Verne powrócił do roli Mini-Me na planie filmu „Austin Powers i Złoty Członek” (2002), zaś aktorskie popisy duetu Troyer-Meyers można było oglądać później na planie komedii „Guru miłości” (2008).

W międzyczasie zaliczył szereg ważnych występów na małym i dużym ekranie. Pojawił się w tak głośnych produkcjach, jak: „Grinch: świąt nie będzie” (2000), czy „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (2001), zagrał Napoleona Bonapartego w komediowym serialu „Jack of All Trades” (2000) i doktora Phreaka w przygodowej komedii romantycznej „Balonowy chłopak” z Jake’iem Gyllenhaalem (2001). Gościnnie wystąpił w takich serialach, jak m.in. „Boston Public”, „Sabrina, nastoletnia czarownica”, czy „Pół na pół”.

Ostatnio ponownie spotkał się z Gilliamem, dołączając do znamienitej, gwiazdorskiej obsady przygodowej produkcji fantasy „Parnasuss” w jego reżyserii (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cihrl
d1cihrl
d1cihrl