Trwa ładowanie...
d4h6fda

Walerian Borowczyk

Najnowsze informacje
3.5
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kwilcz, Polska

Reżyser:
Filmografia:

Dzieje grzechu (1975) (Zygmunt Szczerbic)

d4h6fda

Reżyser filmowy polskiego pochodzenia, znany m.in. z filmu "Dzieje grzechu" według Stefana Żeromskiego. Także artysta plastyk, scenarzysta, scenograf, reżyser filmów animowanych, pisarz.

Walerian Borowczyk urodził się 2 września 1923 roku w Kwilczu koło Poznania, zmarł 3 lutego 2006 roku w Paryżu we Francji. Studiował malarstwo i grafikę w krakowskiej ASP. Ukończył ją w roku 1951. W czasie studiów realizował amatorskie krótkie filmy animowane i fabularne. Projektował plakaty dla teatru i filmu. Od roku 1950 publikował rysunki satyryczne w "Szpilkach", a potem w "Nowej Kulturze" i "Życiu Literackim".

W 1956 nawiązał współpracę z plastykiem Janem Lenicą. W 1957 roku zrealizowali wspólnie film animowany "Był sobie raz", który przyniósł im międzynarodowy rozgłos.

W 1959 roku, po zrealizowaniu kilku następnych filmów, w tym jednego samodzielnie ("Szkoła"), Borowczyk wyjechał na stałe za granicę - do Paryża, gdzie realizował filmy animowane - krótko- i pełnometrażowe oraz fabularne krótkometrażowe. Od 1969 roku realizował prawie wyłącznie pełnometrażowe filmy fabularne.

W roku 1963 powstał jego pierwszy długometrażowy film animowany „Teatr państwa Kabal”. W latach 70. Borowczyk zajął się też komercyjnym kinem fabularnym. Największy rozgłos przyniosły mu filmy zrealizowane w latach 1974-76: „Opowieści niemoralne”, nakręcona w Polsce ekranizacja powieści Żeromskiego „Dzieje grzechu”, „Margines” i „Bestia”. Liczne jego filmy traktowane były przez krytyków jako zjawisko z pogranicza sztuki i pornografii. W 1986 roku razem ze Steve'em Barnettem wyreżyserował "Emmanuelle V".

Zmarł z powodu dolegliwości sercowych w szpitalu w miejscowości Vesinet pod Paryżem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h6fda
d4h6fda
d4h6fda