Współczesne kino światowe na Camerimage. Sprawdź, jakie obrazy zostaną zaprezentowane

Skład sekcji Wpółczesne Kino Światowe 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Festiwal odbędzie się w dniach od 11 do 18 listopada.

Współczesne kino światowe na Camerimage. Sprawdź, jakie obrazy zostaną zaprezentowane
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

"14 July"
12 września 1980 r. w Turcji przeprowadzono faszystowski wojskowy zamach stanu, którego celem było zdławienie walki ludności kurdyjskiej o wolność i podstawowe prawa człowieka. Przedstawiciele tego narodu od lat żyli pozbawieni prawa do własnej tożsamości, kultury i języka. Dziesiątki tysięcy zamieszkujących Turcję Kurdów oraz zwolenników rewolucji trafiło do więzień. W więzieniu nr 5 znajdującym się w Diyarbakirze, największym mieście Kurdystanu, Kurdowie byli poddawani torturom równie okrutnym jak te stosowane w Auschwitz. Pod wpływem tych wydarzeń grupa kurdyjskich bojowników rozpoczęła bezprecedensową walkę o wolność i prawa, które powinien posiadać każdy człowiek. 14 lipca 1982 r. członkowie ruchu oporu rozpoczęli strajk głodowy bez sprecyzowanego czasu trwania…

Obraz
© Materiały prasowe

Tytuł oryginalny: 14 Tirmeh
Reżyseria: Hasim Aydemir
Zdjęcia: Touraj Aslani
Produkcja: Yapım 13
Turcja, 2017

* "Atomic Blonde"*
Berlin, rok 1989, niedługo przed upadkiem Muru Berlińskiego i wprowadzeniem w życie nowego układu sił pomiędzy światowymi supermocarstwami. Jeśli przyjąć, że dla szpiega „normalką” jest życie wśród ludzi, którym ufać nie sposób, normalne funkcjonowanie w najzimniejszym z miast Zimnej Wojny jest rzeczą praktycznie niewykonalną. Lorraine Broughton, twarda jak stal i uwodzicielska niczym wąż, agentka brytyjskiego wywiadu MI6, zostaje wysłana do Niemiec, żeby unicestwić siatkę szpiegowską, która doprowadziła z niewiadomych powodów do śmierci tajnego alianckiego agenta.

Reżyseria: David Leitch
Zdjęcia: Jonathan Sela
Produkcja: 87Eleven
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2017

"Film Stars Don't Die in Liverpool"
Film oparty na wspomnieniach Petera Turnera. Akcja rozgrywa się w Liverpoolu w 1978 r. Śledzimy losy pełnego lekkości i namiętności związku Turnera z ekscentryczną zdobywczynią Oscara, aktorką Glorią Grahame. Z pozoru niezobowiązujący romans między legendarną femme fatale i młodym mężczyzną szybko przeradza się w głęboką więź, a Turner staje się powiernikiem wszelkich zmartwień Glorii. Ich namiętność i głód życia zostają jednak wystawione na próbę za sprawą wydarzeń , nad którymi nie są w stanie zapanować.

Reżyseria: Paul McGuigan
Zdjęcia: Urszula Pontikos
Produkcja: Eon Productions
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o. (UIP Polska)
Wielka Brytania, 2017

"Gra o wszystko"
Młoda, piękna i wszechstronnie utalentowana. Kochała ryzyko i nie bała się gry o wszystko. Światowej klasy zawodniczka w narciarstwie alpejskim, która fortunę zdobyła nie dzięki nartom, a dzięki kartom. Molly Bloom przez 10 lat prowadziła najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA. Gościła gwiazdy Hollywood, największe postaci światowego biznesu, a także bossów rosyjskiej mafii. Pod jej dachem wygrywano miliony i tracono fortuny. Poznała tajemnice najpotężniejszych tego świata. Gdy sądziła, że zdobyła wszystko, do jej drzwi zapukało FBI. Zagrożona wieloletnim więzieniem, utratą dorobku życia, po raz kolejny postanowiła podjąć walkę. Tym razem jej jedynym sprzymierzeńcem okazał się adwokat, który jako pierwszy poznał prawdziwe oblicze Molly Bloom.

Obraz
© Materiały prasowe

Tytuł oryginalny: Molly's Game
Reżyseria: Aaron Sorkin
Zdjęcia: Charlotte Bruus Christensen
Produkcja: The Mark Gordon Company, Entertainment One, Pascal Pictures
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2017

"Hounds of Love"
Perth, 1987 r. Korzystając z nieświadomości władz miasta, para sadystycznych morderców, John i Evelyn White, porywa kolejne kobiety. Pewnej gorącej letniej nocy oboje wybierają się na poszukiwanie nowej ofiary i spotykają na swej drodze Vicki Maloney – inteligentną i bardzo wrażliwą nastolatkę. Vicki z początku nie dostrzega zagrożenia. Wkrótce, uwięziona na łańcuchu, trafia do mrocznego świata przemocy i dominacji. Świadoma zbliżającej się śmierci dziewczyna zdaje sobie sprawę, że jej jedyną szansą na ocalenie życia jest wywołanie konfliktu między Evelyn i Johnem. Hounds of Love to niepokojący thriller inspirowany prawdziwymi historiami kryminalnymi. To opowieść o wyzwalaniu się z piekła przemocy domowej i manipulacji.

Reżyseria: Ben Young
Zdjęcia: Michael Mcdermott
Produkcja: Factor 30 Films
Australia, 2016

"I, Tonya"
W 1994 r. światem amerykańskiego łyżwiarstwa figurowego wstrząsnął brutalny napad na obiecującą zawodniczkę, Nancy Kerrigan. Jeszcze bardziej wstrząsające okazały się doniesienia, jakoby za atakiem stali bliscy Tonyi Harding, łyżwiarki konkurującej z Nancy, a być może i ona sama. Widzowie mogliby oczekiwać obrazu przedstawiającego walkę Kerrigan o powrót do sprawności oraz jej późniejszy sukces na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer, gdzie zdobyła srebrny medal. Film koncentruje się jednak na losach Tonyi.

Reżyseria: Craig Gillespie
Zdjęcia: Nicolas Karakatsanis
Produkcja: Clubhouse Pictures, LuckyChap Entertainment
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2017

"Kalushi: The Story of Solomon Mahlangu"
Oparta na faktach historia dziewiętnastoletniego sprzedawcy ulicznego z Mamelodi. Solomon wiedzie spokojne życie., Pomaga rodzinie, handlując warzywami, stara się unikać zamieszek wybuchających w szkole, a w wolnych chwilach ćwiczy z kolegami akrobacje na dachach pędzących pociągów. W którymś momencie staje się jednak ikoną świata polityki. Film ukazuje przemianę Salomona z niepozornego handlarza w legendę walki o prawa człowieka.

Obraz
© Youtube.com

Reżyseria: Mandla Dube
Zdjęcia: Tommy Maddox-Upshaw
Produkcja: Montage Online, Pambili Media, Flash Films, Capacity Relations
RPA, 2017

"Kokainowa matka chrzestna"
Film ukazuje pogmatwane losy Griseldy Blanco, która w wieku zaledwie 17 lat przekroczyła granicę USA wraz z pierwszym mężem, Carlosem, legitymując się podrobionym paszportem. Wychowując trzech synów w nowojorskiej dzielnicy Queens, szybko dała się zwabić zyskom płynącym z handlu narkotykami i dołączyła do grona miejscowych przemytników. Griselda zatrudniała w roli przewoźników atrakcyjne kobiety, ludzi starszych i dzieci, konstruowała też walizki z podwójnym dnem, by przemycać kokainę z Kolumbii. Kiedy sytuacja finansowa w domu zaczęła się poprawiać, synowie Griseldy porzucili naukę i dołączyli do rodzinnego interesu. Po przeprowadzce do Miami imperium Blanco znacznie się rozrosło, jednak jej drugi mąż Alberto przypłacił ten sukces życiem. Griselda zdobyła wówczas przydomek „Czarna Wdowa”. Przemoc, którą bez skrupułów stosowała wobec konkurencji, doprowadziła do kilku zamachów na jej życie. Chcąc chronić najmłodszego syna – owoc związku z trzecim mężem, Dariem – Griselda przeprowadziła się do Kalifornii, gdzie została jakiś czas później aresztowana przez DEA (Drug Enforcement Administration – amerykańska agencja rządowa do zwalczania handlu narkotykami, przyp. tłum.) i skazana na dziesięć lat pozbawienia wolności. Sprawę jednak umorzono, a Blanco została wypuszczona i deportowana do Kolumbii, gdzie w 2012 r. zmarła w wyniku postrzelenia. Za życia Griseldy jej narkotykowe imperium rozciągało się na całym obszarze USA. Podejrzewa się, że na zlecenie tej kobiety zamordowano ponad 200 osób.

Obraz
© Materiały prasowe

Tytuł oryginalny: Cocaine Grandmother
Reżyseria: Guillermo Navarro
Zdjęcia: Guillermo Navarro
Produkcja: Lifetime, Asylum Entertainment, Lighthouse Pictures, The Laboratory Productions
USA, 2017

"Lady Bird"
Debiut reżyserski Grety Gerwig – nowe, odważne spojrzenie filmowe na komiczne i wzniosłe strony burzliwej więzi między matką i dorastającą córką. Christine „Lady Bird” McPherson nieustannie kłóci się z mamą, ale w rzeczywistości bardzo ją przypomina – obie są bardzo troskliwe, a do tego mają silną wolę i wyrobione poglądy. Matka Christine jest pielęgniarką i niestrudzenie stara się zapewnić rodzinie byt po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) traci pracę. Akcja filmu toczy się w kalifornijskim Sacramento w 2002 r., w okresie gwałtownych przemian w amerykańskiej gospodarce. Lady Bird to poruszające studium więzi, które kształtują ludzi, poglądów, które ich określają, oraz niezrównanego piękna miejsc, które człowiek może nazwać domem.

Reżyseria: Greta Gerwig
Zdjęcia: Sam Levy
Produkcja: Scott Rudin Productions, Entertainment 360, IAC Films
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o. (UIP Polska)
USA, 2017

"Menashe"
Film nakręcono w całości w jidysz – języku nieobecnym w kinematografii od kilkudziesięciu lat. Menashe opowiada historię życzliwego, choć pozbawionego szczęścia w życiu pracownika sklepu spożywczego, który ledwo wiąże koniec z końcem, starając się jednocześnie odpowiedzialnie wychowywać syna, Rievena. Po śmierci żony zmuszony jest oddać dziecko pod opiekę surowego wuja, gdyż tradycja zakazuje samotnego ojcostwa. Rozłąka z Rievenem wpędza go w rozpacz. Choć do tej pory Menashe nie radził sobie z życiowymi wyzwaniami, rabin postanawia dać mu szansę: pozwala mu spędzić z synem tydzień przed uroczystością żałobną na cześć zmarłej żony, by mógł udowodnić, że jest człowiekiem wiary i nadaje się na ojca.

Reżyseria: Joshua Z. Weinstein
Zdjęcia: Yoni Brook, Joshua Z. Weinstein
Produkcja: Shtick Film LLC
USA, 2016

"Mudbound"
Akcja filmu rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Dwie rodziny muszą zmierzyć się z bezwzględną hierarchią społeczną i nieprzyjaznym krajobrazem, tocząc wojnę nie tylko na froncie, ale i na swym lokalnym poletku. Film opowiada o przyjaźni, nieznanym dziedzictwie oraz o niekończącej się walce o ziemię i przeciw jej kaprysom. Rodzina McAllanów przenosi się na Południe ze spokojnego Memphis, pełna nadziei na sukces rolniczego przedsięwzięcia Henry’ego. Laura stara się nie tracić wiary w powodzenie planów męża, choć wizja ich realizacji coraz bardziej się oddala. W tym samym czasie Hap i Florence Jackson, których rodziny od pokoleń zajmowały się uprawą roli, borykają się z wieloma problemami, próbując zbudować dla siebie lepszą przyszłość. Na drodze do realizacji marzeń obu rodzin staje również wojna. Powracający z niej Jamie i Ronsel nawiązują mocną, choć niełatwą przyjaźń, która zatrzęsie w posadach ich życiem rodzinnym.

Reżyseria: Dee Rees
Zdjęcia: Rachel Morrison
Produkcja: Black Bear Pictures, MMC Joule Films, Zeal Media
Joule Films, Armory Films, Elevated Films, Macro
USA, 2017

"The Only Living Boy in New York"
Thomas Webb, syn wydawcy i artystki, ukończył właśnie studia i stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie. Opuszcza mieszkanie rodziców na Upper West Side i przeprowadza się na Lower East Side, gdzie nawiązuje przyjaźń z sąsiadem, W.F. – uzależnionym od alkoholu pisarzem, który chętnie dzieli się z nim nie tylko whisky, ale i życiową mądrością. Thomas traci grunt pod nogami, gdy odkrywa, że jego ojciec zdradza żonę z młodszą, atrakcyjną kobietą. Chcąc za wszelką cenę rozbić nowy związek ojca, sam wdaje się w romans z jego kochanką. Prowadzi to do serii wydarzeń, które podadzą w wątpliwość wszystko, co Thomas wiedział o sobie i swojej rodzinie.

Reżyseria: Marc Webb
Zdjęcia: Stuart Dryburgh
Produkcja: Amazon Studios
USA, 2017

"Pomiędzy nami góry"
Dwoje obcych sobie ludzi, którzy uchodzą z życiem z katastrofy małego samolotu, zostaje uwięzionych w niedostępnych, skutych lodem górach. Kiedy uświadamiają sobie, że spodziewana pomoc nie nadejdzie, zmuszeni są wyruszyć w skrajnie niebezpieczną podróż przez dziką okolicę. Po drodze przyjdzie im stawić czoła nie tylko niewyobrażalnym przeciwnościom losu, lecz także nieoczekiwanej namiętności.

Obraz
© Materiały prasowe

Tytuł oryginalny: The Mountain Between Us
Reżyseria: Hany Abu-Assad
Zdjęcia: Mandy Walker
Produkcja: Twentieth Century Fox Film Corporation, Chernin Entertainment
Polski dystrybutor: Imperial CinePix Sp. z o. o.
USA, 2017

"Rodzina na sprzedaż"
Rodzina na sprzedaż opowiada o kobiecie pracującej jako lekarka w Buenos Aires. Bohaterka nie może mieć dzieci, z mężem bezskutecznie stara się o potomstwo. W końcu wpadają na pomysł zaadoptowania dziecka z prowincji z północy kraju. Bohaterka jedzie do kobiety, która ma oddać dziecko do adopcji, ale sytuacja się komplikuje. Okazuje się, że nie chodzi o adopcję. Kobieta chce im sprzedać dziecko, a oni mają udawać, że to ich własne. W drodze powrotnej zatrzymuje ich policja, a ponieważ zachowują się dziwnie, dziecko zostaje im odebrane. Nie trafia jednak z powrotem do matki, a do domu dziecka. Od tego momentu rozwój wypadków jest jeszcze bardziej nieoczekiwany, zmieniając życie głównej bohaterki.

Tytuł oryginalny: Una Especie de Familia
Tytuł angielski: A Sort of Family
Reżyseria: Diego Lerman
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Produkcja: CAMPO CINE SRLelcampocine.com.ar, Staron-Film
Polski dystrybutor: Staron-Film
Argentyna, Polska, 2017

"Soul on a String"
Pośrodku tybetańskiego lasu, okrutny łowca, Tabei, zabija łanię. Z jej ciała wydobywa uważany za świętość koralik dzi i w chwilę potem zostaje zabity przez grom z jasnego nieba. Żyjący Budda Zhatuo przywraca duszę Tabei do jego ciała i wyjaśnia mu, że znaleziony przez niego koralik dzi ma wielką mistyczną wartość w świecie doczesnym. Osoba, która go znajdzie ma obowiązek wyruszenia na wyprawę, której celem jest dostarczenie koralika do Krainy Odcisku Dłoni. Jest to równocześnie okazja do odkupienia złych uczynków.

Obraz
© Materiały prasowe

Reżyseria: Yang Zhang
Zdjęcia: Daming Guo
Produkcja: Le Vision Pictures, Lantern Film Ltd., Helichenguang International Culture Media (Beijing) Co., Ltd., Yunnan Shang Li Culture Communication Cp., Ltd., Tibet Xinhe Culture & Media Co., Ltd, MaiSong F
Chiny, 2017

"Tulipanowa gorączka"
Amsterdam, rok 1637. Sophia zostaje w młodości wydana za mąż za majętnego kupca. Choć nie odwzajemnia uczucia, gotowa jest spełnić jego pragnienia i dać mu potomstwo. Dumny Cornelius zamawia u znanego malarza portret, na którym chce zostać uwieczniony z ukochaną. Nie dostrzega, że między piękną Sophią i młodym artystą rodzi się uczucie. Wraz z rozkwitem miłości, na parę pada cień podejrzeń, a tajemnica zaczyna nieść ze sobą coraz większe ryzyko. Młodzi kochankowie obmyślają zwodniczy plan, który pozwoli im rozpocząć nowe życie. Ich pragnienia doprowadzą opowieść do porywającego i niespodziewanego zakończenia.

Obraz
© Materiały prasowe

Tytuł oryginalny: Tulip Fever
Reżyseria: Justin Chadwick
Zdjęcia: Eigil Bryld
Produkcja: Ruby Films
Polski dystrybutor: Forum Film Poland
Wielka Brytania, USA, 2017

"Wojna płci"
Najnowszy film Jonathana Daytona i Valerie Faris, twórców oscarowej Małej miss. Legendarny mecz tenisowy z 1973 r. pomiędzy liderką światowych rankingów Billie Jean King i bezczelnie pewnym siebie byłym mistrzem Bobby’m Riggsem (zwany „Wojną płci”), stał się najbardziej oglądanym wydarzeniem sportowym w historii telewizji. Podczas gdy media kreowały King i Riggsa na zaciętych przeciwników, poza kortem każde z nich stawiało czoło skomplikowanym przeciwnościom losu. King miała u swego boku kochającego męża, który zachęcał ją do walki o równe prawa dla obu płci, zmagała się jednak z prawdą o własnej seksualności. Riggs ryzykował wszystko, stawiając na jedną kartę całą swą reputację, by pokazać światu, że stać go na tryumfalny powrót. Wspólnie dali popis, którego skutki wykroczyły daleko poza arenę zmagań sportowych, a konsekwencje trwają po dziś dzień.

Tytuł oryginalny: Battle of the Sexes
Reżyseria: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Zdjęcia: Linus Sandgren
Produkcja: Fox Searchlight Pictures, Cloud Eight Films, Decibel Films
Polski dystrybutor: Imperial CinePix Sp. z o. o.
Wielka Brytania, USA, 2017

"Zabicie świętego jelenia"
Nowy film jednego z najbardziej oryginalnych, kontrowersyjnych i utalentowanych współczesnych reżyserów, twórcy filmów Kieł (nominacja do Oscara® dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego) i Lobster (nominacja do Oscara® za najlepszy scenariusz oryginalny). Colin Farrell, Nicole Kidman i Alicia Silverstone we wciskającej w fotel opowieści o człowieku stojącym przed niewyobrażalnie trudnym wyborem. Bez względu na to jaką decyzję podejmie, stanie się sprawcą tragedii we własnej rodzinie. A wszystko za sprawą nastoletniego chłopca, który dotąd był dla niego jak syn. Mroczny thriller, pełen napięcia na granicy szaleństwa i klaustrofobicznego poczucia zagrożenia, ale też z elementami diabolicznego poczucia humoru.

Tytuł oryginalny: The Killing of a Sacred Deer
Reżyseria Yorgos Lanthimos
Zdjęcia: Thimios Bakatakis
Produkcja: Element Pictures, Film4, A24 Films
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
Irlandia, USA, Wielka Brytania, 2017

Sprawdź, co #dziejesiewkulturze:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)