Trwa ładowanie...
tvp
08-03-2010 10:24

Zarząd TVP wydał deklarację: są standardy, nie ma cenzury

Zarząd TVP wydał deklarację: są standardy, nie ma cenzury
d31dz47
d31dz47

Zarząd TVP opublikował w piątek Deklarację Telewizji Polskiej. Zapewnia w niej widzów, że mimo dramatycznej sytuacji finansowej telewizja zachowuje wysokie standardy, tworzy pluralistyczny przekaz, a na antenach nie ma cenzury.

"Zarząd Telewizji Polskiej zwrócił się do Widzów z informacją o dramatycznej sytuacji ekonomicznej stacji. Podkreślił, iż TVP - choć pozbawiona praktycznie środków abonamentowych i działająca pod wzrastającą presją polityczną - dokłada wszelkich starań, by zachowywać standardy mediów publicznych i dostarczać Widzom program wysokiej jakości" - oświadczyła w piątek TVP w komunikacie prasowym.

Zarząd podkreśla też, że ambicją zarządu jest, by TVP stała się "telewizją pluralistyczną, otwartą - także zawodowo - dla ludzi o zróżnicowanych poglądach i sympatiach politycznych". Redakcje TVP "mogą korzystać z rzeczywistej niezależności, jaką gwarantuje brak cenzury. Niezależność poglądów i wypowiedzi musi iść w parze z odpowiedzialnością" - zaznaczył zarząd TVP.

W deklaracji, przekazanej mediom, podkreślono, że jednym z podstawowych zadań Telewizji jest "tworzenie przestrzeni medialnej dla prezentacji pełnej palety poglądów w prowadzonych w Polsce debatach publicznych". "Nie będzie to jednak oznaczało udziału w walce politycznej oraz sporach partyjnych" - głosi deklaracja.

d31dz47

Zarząd oświadczył też, że "wziął na siebie olbrzymią odpowiedzialność za los Telewizji Polskiej". "Będzie starał się sprostać takim wyzwaniom, jak zatrzymanie degradacji struktur, przede wszystkim Oddziałów Regionalnych i utrzymanie fundamentu telewizji publicznej, czyli programów lokalnych. Zarząd Spółki - mimo krytycznej sytuacji finansowej - przygotowuje telewizję publiczną do procesu cyfryzacji" - głosi stanowisko zarządu.

"W tych bezprecedensowo trudnych czasach władze TVP zwracają się z apelem o zrozumienie i wsparcie działań, których celem jest utrzymanie pozycji Telewizji Polskiej jako nie tylko największej, ale także najlepszej telewizji. Czynimy to pamiętając o następnych pokoleniach Widzów" - - podkreślono w Deklaracji Telewizji Polskiej.

Członek zarządu TVP Przemysław Tejkowski powiedział PAP, że "Deklaracja Telewizji Polskiej" jest wspólną inicjatywą wszystkich członków zarządu.

"Postanowiliśmy, że pójdziemy drogą zgodną z ustawą, będziemy medium, które nie bawi się w jakieś polityczne przepychanki, tylko będziemy się trzymać litery i ducha ustawy o rtv" - powiedział Tejkowski.

d31dz47

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

PADŁ PIERWSZY MILION! ]( http://teleshow.wp.pl/padl-pierwszy-milion-6033698344584321g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://teleshow.wp.pl/cichopek-zatrudnila-sobowtora-6026595951911553g ) ** Dodał, że Deklaracja jest też reakcją na ostatnie wydarzenia i dyskusję po emisji przez TVP dokumentu "Towarzysz Generał". "Chcieliśmy zadeklarować, że zarząd będzie współpracował, a w TVP nie istnieje cenzura" - powiedział Tejkowski.

d31dz47

"Wiadomo, że były różnice zdań na temat tego filmu, w świat poszedł przekaz, że coś się chwieje. Ale my usiedliśmy i te rzeczy sobie powyjaśnialiśmy. Dlatego odpowiadamy, że nawet jeśli nastąpiła między nami jakaś dyskusja, to już się dogadaliśmy i chcemy iść wspólnie jakąś drogą, nie nakładać na siebie kagańca i w ramach dopuszczalnej debaty publicznej rozmawiać na kontrowersyjne tematy" - powiedział Tejkowski.

"W TVP nie ma tematów tabu, natomiast muszą to być tematy przemyślane. Analizując film +Towarzysz Generał+ i historię jego powstawania postanowiliśmy, że filmy o tej tematyce będą kolaudowane w towarzystwie prawnika, żebyśmy mówiąc prawdę nie łamali prawa" - powiedział członek zarządu TVP.

Film dokumentalny "Towarzysz Generał" autorstwa Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna 1 lutego wyemitowała TVP1.

Dokument wzbudził liczne kontrowersje. Oburzony Sojusz Lewicy Demokratycznej uznał, że jest skrajnie jednostronny; znacząco odbiega od standardów, jakimi powinna się kierować telewizja publiczna. Partia zarzucała, że film jest skonstruowany pod z góry założoną tezę, że Wojciech Jaruzelski, a także formacja polityczna, w której funkcjonował, służyła głównie interesom Związku Radzieckiego, wbrew interesom Polaków i państwa polskiego.

d31dz47

Sojusz domagał się, aby Rada Nadzorcza TVP wyciągnęła konsekwencje wobec odpowiedzialnych za emisję dokumentu. Według mediów, Lewica domagała się w tej sytuacji dymisji wicedyrektor TVP1 Anity Gargas. Związane z lewicą osoby w kierownictwie TVP przyznały po odwołaniu Gargas, że jest to "satysfakcjonujące". "Umowa była taka, że jeśli nie będzie odwołania Gargas, to odwołamy Tejkowskiego. Winny poniósł konsekwencje" - mówiło wówczas źródło PAP.

Jeszcze przed emisją filmu jej wstrzymania domagały się Maria Zmarz-Koczanowicz i Teresa Torańska - autorki innego filmu o Jaruzelskim - "Noc z generałem". "Autorzy filmu wycięli ujęcia z naszego filmu, wmontowali je w swój i opatrzyli własnym komentarzem niezgodnym z kontekstem, w jakim te ujęcia były przez nas filmowane, a w napisach umieścili nasze nazwiska, co sugeruje, że mieli na to naszą zgodę" - napisały autorki w piśmie skierowanym do zarządu TVP oraz do wiadomości Rad: Nadzorczej i Programowej.

Torańska powiedziała PAP, że TVP w żaden sposób nie zareagowała na list. Dlatego Torańska i Zmarz-Koczanowicz przygotowują pozew przeciwko TVP. Autorki będą się przed sądem domagały usunięcia z filmu "Towarzysz Generał" fragmentów ich filmu "Noc z generałem" oraz odszkodowania za naruszenie praw autorskich.

Zobacz także:

d31dz47

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

PADŁ PIERWSZY MILION! ]( http://teleshow.wp.pl/padl-pierwszy-milion-6033698344584321g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://teleshow.wp.pl/cichopek-zatrudnila-sobowtora-6026595951911553g ) **

d31dz47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31dz47