Trwa ładowanie...
d258ps7

Zbigniew Stryj

Najnowsze informacje
4.3
(28 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Zabrze, Polska

Filmografia:

Drogówka (2013) (Policjant z Częstochowy)

Yuma (2012) (Sprzedawca)

Jack Strong (2014) (generał Jerzy Skalski)

Drzazgi (2008) (Szwagier Bartka)

Benek (2007) (Eryk)

Generał Nil (2008) (Mjr Stefan Bajer)

Co słonko widziało (2005) (Strażnik)

Barbórka (2005) (Hubert)

Znaki ()

Lekarze na start ()

d258ps7

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, od lat związany z Teatrem Nowym w Zabrzu. Szerokiej publiczności znany najlepiej dzięki roli Adama Roztockiego w serialu „Na Wspólnej”. Propagator kultury rodzinnego Śląska.

Urodził się 2 stycznia 1968 roku w Zabrzu. Wychowywał się w tradycyjnej, śląskiej rodzinie. Jego pierwsze występy na scenie nie związane były z teatrem, a z muzyką – śpiewał w zespole heavy-metalowym. Studiował w PWST we Wrocławiu, którą ukończył w 1993 roku. Mniej więcej w tym samym czasie związał się zawodowo z rodzinnym miastem, dołączając do zespołu zabrzańskiego Teatru Nowego. Aktorem śląskiej sceny pozostaje do dziś.

Ma na swoim koncie ponad czterdzieści kreacji teatralnych, część z nich zagrał w gwarze śląskiej, którą się płynnie posługuje. Na tym nie kończy się jego wkład w krzewienie kultury regionu – jest autorem dramatów o tematyce śląskiej oraz współtwórcą i kierownikiem artystycznym „Sceny Propozycji” (przy stowarzyszeniu „Pro Futuro”), promującej zabytkowe obiekty poprzemysłowe i śląską literaturę. Jej spektakle wystawiane były w zabytkowych miejscach 200-letniej kopalni Królowa Luiza. Dla przykładu, wyreżyserowana przez Stryja „Ojcowizna” (2004) pokazana była w łaźni górniczej.

Jego filmowym debiutem był udział w krótkometrażówce Michała Rosy „Gry i zabawy wojskowe” (1990). Z Rosą spotkał się później niejednokrotnie, m.in. na planie dość głośnego obrazu „Co słonko widziało”, gdzie zagrał epizodyczną rolę strażnika (2006).

* Większość jego ról filmowych również była związana z ukochanym Śląskiem. Były to filmy Macieja Pieprzycy: „Barbórka” z telewizyjnego cyklu „Święta polskie” (2005) oraz pełnometrażowa wersja „Kryminalnych” o podtytule „Misja śląska” (2006), jak również dobrze odebrany obraz Roberta Glińskiego „Benek” (2007). Drugoplanowa rola brata tytułowego bohatera przyniosła Stryjowi nagrodę na FPFF w Gdyni.*

Popularność na dużą skalę przyniósł mu udział w telenoweli „Na Wspólnej”, gdzie od dłuższego czasu kreuje postać prawnika Adama Roztockiego, męża Weroniki (Renata Dancewicz).Poza tym pojawił się gościnnie w pojedynczych odcinkach seriali: „Święta wojna”, „Oficer”, „Glina”, „Kryminalni” i „Twarzą w twarz”.

Ostatnio ponownie spotkał się z Pieprzycą na planie osławionych „Drzazg” (2008), a rok później wystąpił w roli majora Stefana Bajera w głośnym filmie biograficzno-historycznym „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, z Olgierdem Łukaszewiczem w roli tytułowej.

Jest laureatem kilku teatralnych nagród. U progu kariery, katowicki oddział ZASPu przyznał mu laur im. Leokadii Starke dla młodych aktorów (1995), trzy lata później otrzymał śląską Złotą Maskę za rolę Alfreda w „Mężu i żonie” Fredry, doceniono też jego występ w spektaklu „Wampir” Wojciecha Tomczyka (2003, nagrody na festiwalach w Zabrzu i Warszawie).

W życiu najważniejsza jest dla niego rodzina. Jest żonaty, ma dwie córki: Anię i Olę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258ps7
d258ps7
d258ps7