Trwa ładowanie...

76. Festiwal w Wenecji: Polskie "Boże ciało" w konkursie Giornate degli Autori

"Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi.

76. Festiwal w Wenecji: Polskie "Boże ciało" w konkursie Giornate degli AutoriŹródło: Foto: Andrzej Wencel © Aurum Film
d37azoq
d37azoq

W Wenecji po raz pierwszy pokazane zostanie "Boże Ciało”, najnowszy film Jana Komasy, który został zakwalifikowany do konkursu Giornate degli Autori.
Film, wraz z jedenastoma innymi produkcjami z całego świata, powalczy o Director’s Award – nagrodę przyznawaną przez oficjalne jury konkursu, BNL People’s Choice Award oraz Europa Cinemas Label, która wiążę się ze wsparciem międzynarodowej dystrybucji.

Głównym celem Giornate degli Autori jest zwrócenie uwagi na wysokowartościowe kino, w którym pokazywana jest także dbałość o każdy szczegół – zwłaszcza innowację, oryginalność i niezależność. Tegoroczna, szesnasta już edycja, startuje 28 sierpnia i potrwa do 7 września. Światowa premiera filmu Jana Komasy odbędzie się w Wenecji 2 września, w polskich kinach "Boże Ciało” będzie można zobaczyć od 11 października. Film znalazł się też w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wśród 18 innych produkcji powalczy o najważniejsze polskie nagrody filmowe – "Złote Lwy”.

"Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia ("Na granicy”).

d37azoq

Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek ("Cicha Noc”, "Konwój”) i Eliza Rycembel ("Obietnica”, "Carte Blanche”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna ("Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat ("Amok") oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – "Wataha”. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do "Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. ("Wołyń”, "Bogowie”, "Drogówka”).

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Fascynującą muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak "Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, "Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio "Dzięki Bogu” Françoisa Ozona.

Film znalazł się w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wśród 18 innych produkcji powalczy o najważniejsze polskie nagrody filmowe – "Złote Lwy”.

d37azoq

"Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem.

Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii.

Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

d37azoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37azoq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj