Trwa ładowanie...
d2q7rji

Aaron Taylor-Johnson

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2q7rji
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Aaron Taylor-Johnson to brytyjski aktor. Zadebiutował w 2000 roku rolą Johanana w filmie "Biblia. Apokalipsa świętego Jana". Rozpoznawalność przyniósł mu udział w filmach z serii "Kick-Ass", a także role Robbiego w komediodramacie "Angus, stringi i przytulanki" oraz Pietro Maximoffa/Quicksilvera w fantastycznonaukowym filmie akcji "Avengers: Czas Ultrona". Jest też laureatem Złotego Globu za rolę drugoplanową w filmie "Zwierzęta nocy" Toma Forda.

Aaron Taylor-Johnson - życiorys

Aaron Taylor-Johnson, urodzony jako Aaron Perry Johnson, przyszedł na świat 13 czerwca 1990 roku w High Wycombe w Wielkiej Brytanii. Aktor jest synem Sarah i Roberta Johnsonów. Jego matka zajmowała się domem, natomiast ojciec jest inżynierem budownictwa. Aaron Taylor-Johnson ma siostrę, Gemmę, która w młodości pojawiła się wraz z nim w filmie "Tom & Thomas". Aktor został absolwentem Holmer Green Senior School oraz uczęszczał do Jackie Palmer Stage School, gdzie uczył się aktorstwa, stepowania, jazzu, akrobatyki i śpiewu.

Aaron Taylor-Johnson - filmy i seriale

Aaron Taylor-Johnson rozpoczął karierę w wieku zaledwie sześciu lat. Początkowo pojawiał się w spektaklach teatralnych, jednak w 2000 roku zagrał swoją pierwszą rolę w filmie "Biblia. Apokalipsa świętego Jana". Rok później otrzymał rolę w serialu "Armadillo" i tym samym zadebiutował na szklanym ekranie. Do 2005 roku Aaron Taylor-Johnson wystąpił w takich produkcjach filmowych jak "Tom & Thomas", "Behind Closed Doors", "Rycerze z Szanghaju" i "Dead Cool". W 2006 roku otrzymał rolę w filmie "Iluzjonista", która okazała się pierwszym przełomem w jego karierze.

W 2008 roku Aaron Taylor-Johnson zagrał Danny'ego w obrazie "Dummy", za co otrzymał pierwszą w swoim życiu nominację do nagrody filmowej. Następnie pojawił się w filmach "Angus, stringi i przytulanki", "The Greatest" i "John Lennon. Chłopak znikąd", jednak kolejną przełomową rolą okazała się dla niego kreacja Davida "Dave'a" Lizewskiego w produkcji "Kick-Ass". Udział w tym projekcie przyniósł mu rozgłos i uznanie ze strony krytyków, co przełożyło się wkrótce na kolejne propozycje. Wkrótce role Aarona Taylor-Johnsona stały się coraz bardziej wymagające. W 2013 roku aktor zagrał też w kontynuacji serii, "Kick-Ass 2".

W 2010 roku aktor otrzymał rolę Williama Collinsa w filmie "Pokój na czacie", a później pojawił się też w produkcjach "Albert Nobbs", "Savages: Ponad bezprawiem" i "Anna Karenina". W 2014 roku Aaron Taylor-Johnson zagrał w obrazie "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz", gdzie po raz pierwszy pojawił się gościnnie jako Pietro Maximoff, czyli Quicksilver. W tej samej roli można go było zobaczyć w obrazie "Avengers: Czas Ultrona" rok później. Oprócz tego zagrał w takich produkcjach jak "Godzilla", "Zwierzęta nocy", "The Wall" i "Kingsman: The Great Game". Przez lata występował też w kilku serialach, między innymi w "Porozmawiaj ze mną" i "Nearly Famous".

Aaron Taylor-Johnson - nagrody i nominacje

Role Aarona Taylor-Johnsona przyniosły mu przez lata wiele nagród i wyróżnień. W 2008 roku aktor po raz pierwszy został nominowany do nagrody ALFS Award za rolę Danny'ego w filmie "Dummy". Za udział w projekcie "John Lennon. Chłopak znikąd" otrzymał statuetkę Empire Award dla najlepszego debiutanta, a także szereg nominacji. W 2010 roku mocno doceniono jego rolę w produkcji "Kick-Ass", za którą otrzymał kilka ważnych wyróżnień, między innymi nominację do nagrody BAFTA. Szczęśliwą rolą okazała się dla niego także kreacja Raya Marcusa w obrazie "Zwierzęta nocne", za którą otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego oraz nominację do nagrody BAFTA w tej samej kategorii.

Aaron Taylor-Johnson - życie prywatne

Aaron Taylor-Johnson urodził się w High Wycombe w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku, jeszcze występując jako Aaron Johnson, zaczął się spotykać z działającą na planie "John Lennon. Chłopak znikąd" panią reżyser Sam Taylor-Wood. Ich relacja wzbudziła kontrowersje, bowiem aktor miał wtedy zaledwie 18 lat, a jego partnerka 42. Aaron Taylor-Johnson i Sam Taylor-Wood wzięli ślub w czerwcu 2012 roku i oboje przybrali nazwisko Taylor-Johnson, którym posługują się w życiu zawodowym. Para doczekała się dwóch córek: Wyldy Rae i Romy Hero. Wychowują też dwie córki jego partnerki z poprzedniego małżeństwa.

Aaron Taylor-Johnson ma 180 centymetrów wzrostu i w 2019 roku skończył 29 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q7rji
d2q7rji
d2q7rji