Trwa ładowanie...
agata kulesza
16-10-2014 14:40

Agata Kulesza z nagrodą Tofifest

Agata Kulesza z nagrodą TofifestŹródło: Szabelski
d6gfjq5
d6gfjq5

Znakomita polska aktorka *Agata Kulesza otrzyma specjalnego Złotego Anioła dla wybitnej aktorki europejskiej podczas 12. edycji MFF Tofifest w Toruniu. Nagrodę odbierze podczas gali otwarcia festiwalu w dniu 18 października. Warto dodać, że Kulesza została właśnie włączona do szerokiego grona artystek ekranu nominowanych do Oscara 2015. Do walki o nagrodę Akademii zgłoszono jej rolę w filmie "Ida" Pawła Pawlikowskiego.*

Agata Kulesza to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich aktorek. W Toruniu odbierze nagrodę dla wybitnej aktorki europejskiej, którą w poprzednich latach Tofifest uhonorował między innymi Julię Jentsch z Niemiec (Sophie Scholl — ostatnie dni). To nie pierwsze spotkanie Agaty Kuleszy z toruńskim festiwalem. W 2007 roku otrzymała Wyróżnienie Honorowe Jury Tofifest dla najlepszej aktorki w konkursie filmów krótkometrażowych za rolę w filmie Anny Kazejak Kilka prostych słów.

Ostatnie lata przyniosły Kuleszy wiele sukcesów. Rolę byłej stalinowskiej prokuratorki z Idy nagrodzono Polską Nagrodą Filmową Orzeł oraz uhonorowano na festiwalach w Gdyni, chorwackim Zadarze i francuskim Dijon. Za tytułową rolę w Róży aktorka dostała Orła, Złotą Kaczkę oraz nagrody w albańskim Durrës i Gdyni. Nic dziwnego, że podczas konferencji ogłaszającej jej tegoroczny start do Oscara mówiła: Nie czuję się zakompleksiona. […] Nie muszę grać w zagranicznym kinie, żeby komuś coś udowodnić. […] Mam tutaj dobrą pozycję. Wobec tamtych aktorek nie czuję rodzaju kompleksu (źródło: sfp.org.pl).

Kulesza długo czekała na „swoją kolej”, aby ostatnimi laty zagrać role, które pokazały jej ogromny talent w pełnej okazałości. Debiutowała w niemieckim serialu fabularnym Liebling Kreuzberg w 1986 roku. Później były role w kilkudziesięciu filmach i serialach, wśród których dostrzeżono m.in. kreację w Moich pieczonych kurczakach Iwony Siekierzyńskiej. Ostatnie lata to plejada ról w najważniejszych filmach polskich. Agatę Kuleszę widzieliśmy w Sali samobójców Jana Komasy, Róży, Drogówce i Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego, Służbach specjalnych Patryka Vegi i — oczywiście — Idzie. W 2015 roku zobaczymy ją w głównej roli w filmie Moje córki krowy Kingi Dębskiej.

d6gfjq5

Agata Kulesza to aktorka o wielu talentach. Zawsze równie ważnym, co film, żywiołem był dla niej teatr. I ten telewizji, i ten „klasyczny”. Współpracowała z takimi scenami warszawskimi, jak Teatr Dramatyczny i Teatr Ateneum. Nieobce są jej gry komputerowe. Podczas realizacji ścieżki dźwiękowej do kultowej już gry Wiedźmin zagrała aż pięć postaci: Abigail, Carmen, Panią Nocy, pielęgniarkę i elfią druidkę. Ma na koncie kilkanaście ról dubbingowych. Dubbingowała między innymi Julię Roberts w Królewnie Śnieżce (2012) czy Roszpunkę w Shreku Trzecim (2007).

Czy Kulesza ma szansę na Oscara za drugoplanową rolę w Idzie? Naszym zdaniem w pełni na to zasługuje. Oficjalne nominacje do Oscarów 2015 zostaną ogłoszone 15 stycznia i wtedy będziemy wiedzieli, czy Agata Kulesza jest w „złotej piątce” — czego jej szczerze życzymy! Już dziś wiemy zaś, że aktorka 18 października odbierze Złotego Anioła na otwarciu Tofifest w Toruniu.

d6gfjq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6gfjq5