Trwa ładowanie...
d3xvrh4

Andrzej Nejman

Najnowsze informacje
3.2
(50 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Włocławek

Filmografia:
d3xvrh4

Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z roli Waldka Złotopolskiego w telenoweli „Złotopolscy”.

Urodził się we Włocławku, 5 listopada 1974 roku. Jako 10-latek zaliczył dziecięcy debiut w serialu „Rozalka olaboga” Jadwigi Kędzierzawskiej (1984).

Studiował w warszawskiej PWST, którą ukończył w 1997 roku. W kolejnym roku otrzymał angaż w stołecznym Teatrze Kwadrat oraz dał się poznać jako aktor śpiewający, zgarniając wyróżnienie na XIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Jego dorosłym debiutem na dużym ekranie była rola Marcina, chłopaka głównej bohaterki (Maria Seweryn) w głośnym filmie Roberta Glińskiego „Matka mojej matki” z udziałem Krystyny Jandy i Joanny Żółkowskiej (1996). Zagrał jeszcze u boku Bogusława Lindy w kontrowersyjnej „Szamance” Andrzeja Żuławskiego oraz pojawił się gościnnie na planie seriali „Dom” i „Ekstradycja 2” (1996), zanim otrzymał przełomową rolę Waldka Złotopolskiego w telenoweli „Złotopolscy”, z którą związany był aż do 2008 roku. Jak to bywa z tego typu produkcjami, potrafią być dla aktora zbawieniem, przynosząc mu ogromną popularność i rozpoznawalność, ale też przekleństwem związanym z zaszufladkowaniem w ramach jednego wizerunku.

Podobnie było i w tym przypadku – ponad 10 lat występów w „Złotopolskich” sprawiło, że aktora właściwie utożsamiano z rolą Waldka, tym bardziej, że rzadko gościł na planie innych produkcji. W przełamaniu wizerunku nie pomogła mu rola w słynnym „Poranku kojota” Olafa Lubaszenki (2001), „Sponie” Waldemara Szarka (1998) i „Szaleńcach” Pawła Wendorffa (2005), nie pomógł udział w niezależnych produkcjach Mariusza Pujszo („Legenda” 2005, „Polisz kicz projekt...kontratakuje!” 2006), Pawła Czarzastego i Rafała Buksa („Afera na zamku Bartenstein” 2005), ani gościnne występy w znanych serialach („Camera café”, „Niania”, „Zakręcone”, „Kasia i Tomek”).

W 2007 roku, Nejman zdecydował się uwolnić całkowicie od Waldka i zrezygnować z dalszego udziału w „Złotopolskich”. Chwilę później przeszedł na plan innej telenoweli, w której udział wymusił na nim całkowitą zmianę dotychczasowego wizerunku (inny kolor włosów, okulary). W serialu „Tylko miłość”, bo o nim mowa kreuje postać Adama Sawickiego (2007-2008).

Jednym z ostatnich projektów filmowych z jego udziałem jest komedia „Od pełni do pełni” Tomasza Szafrańskiego, gdzie wystąpił w pierwszoplanowej roli Oskara, u boku Katarzyny Glinki, Jerzego Bończaka i Andrzeja Grabowskiego (2009).

Nejman zasłynął jako prowadzący telewizyjny program interaktywny „Szalona aukcja” oraz znaną audycję satyryczną „KOZA” w radiowej „trójce” (2006-2008).

Ma na koncie kilka ról dubbingowych, zarówno w filmach animowanych (tytułowy „Tarzan”, Rodrigo w hiszpańskiej, bajkowej ekranizacji „Cyda”), jak i fabularnych („Śnięty Mikołaj”, „8 mila”).

Był uczestnikiem pierwszych edycji popularnych programów: „Taniec z gwiazdami” (2005) i „Jak oni śpiewają?”(2007).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvrh4
d3xvrh4
d3xvrh4