Trwa ładowanie...
d2d22pq

Ari Folman

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Hajfa, Izrael

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d2d22pq

Izraelski reżyser filmowy i scenarzysta. Twórca „Walca z Baszirem”, który zdobył szereg nagród, m.in. Złoty Glob dla filmu zagranicznego, a także nominację do Oscara.

Ari Folman urodził się 17 grudnia 1962 roku w Hajfie w Izraelu, w rodzinie Żydów pochodzących z Polski. W połowie lat 80-tych po powrocie z armii Ari wyruszył z plecakiem w wymarzoną podróż dookoła świata.

Po ledwie dwóch tygodniach podróży i dwa państwa dalej doszedł jednak do wniosku, że nie jest stworzony do podróżowania i osiedlił się w małym domku gościnnym w Południowo-Wschodniej Azji, gdzie zaczął pisać listy do swoich przyjaciół. Opisywał w nich swoją fikcyjną podróż. Po roku spędzonym w tym miejscu na przelewaniu na papier owoców wyobraźni Ari postanowił wrócić do domu i rozpocząć studia w szkole filmowej.

Jego film dyplomowy* „Wygodny paraliż” (1991) był dokumentem przedstawiającym jego bliskich przyjaciół żyjących w ukryciu*, na granicy wytrzymałości psychicznej w czasie irackich bombardowań Tel Avivu podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. W rezultacie powstał komiczny i absurdalny film, który otrzymał nagrodę Izraelskiej Akademii Filmowej za Najlepszy Dokument.

W latach 1991-1996 Ari realizował telewizyjne materiały dokumentalne, głównie z terenów okupowanych. W 1996 roku, na podstawie powieści czeskiego autora Pavla Kohouta, napisał scenariusz i wyreżyserował film fabularny pt. „Klara cudotwórczyni”, który zdobył siedem nagród Izraelskiej Akademii Filmowej, w tym za Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Film. Film otworzył Panoramę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i dostał nagrodę People’s Choice Award. „Klara cudotwórczyni” była wyświetlana w Ameryce i Europie, gdzie spotkała się z pozytywnymi opiniami krytyków. Ari dalej z powodzeniem reżyserował seriale dokumentalne, a w 2001 roku zrobił przerwę, żeby rozpocząć pracę nad drugą fabułą.

Film „Made in Israel” jest fantastyczno-futurystyczną opowieścią, której głównym wątkiem jest pościg za ostatnim żyjącym nazistą. Ari stworzył scenariusze do kilku udanych izraelskich seriali telewizyjnych, w tym do nagradzanego „In Therapy” („Be Tipul”), który stał się podstawą do serialu „In Treatment” produkcji HBO.

* Ari pierwszy raz spróbował swoich sił w animacji w serialu „Materia odpowiedzialna za miłość”, którego każdy epizod zaczynał się od pięciominutowej animacji przedstawiającej naukowców opowiadających o swoich teoriach ewolucji miłości. Ta udana *próba animacji dokumentalnej popchnęła Ariego do stworzenia unikalnej formy „Walca z Baszirem”.

Zainspirowany prawdziwą historią film jest podróżą w pamięci reżysera w celu odzyskania brakujących szczegółów z czasów wojny libańskiej w połowie lat 80-tych. Ari był przekonany, że jedynym sposobem na przedstawienie podróży było wykorzystanie pełnej wyobraźni animacji.* Film zdobył wiele międzynarodowych nagród, w tym Złoty Glob, Cezara, nagrodę Gildii Amerykańskich Reżyserów oraz był nominowany do Oskara za Najlepszy Film Zagraniczny 2009.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d22pq
d2d22pq
d2d22pq