Trwa ładowanie...
d3hiaf6

Bryce Dallas Howard

Najnowsze informacje
4.0
(17 głosów)
Oceń:
d3hiaf6

Amerykańska aktorka, znana z udziału w tak głośnych produkcjach, jak „Spider-Man 3”, „Terminator: Ocalenie”, „Manderlay” Larsa von Triera, czy horror „Osada”. Córka słynnego reżysera Rona Howarda.

Urodziła się 2 marca 1981 roku w Los Angeles, jako najstarsza z czwórki rodzeństwa. Ma dwie siostry – bliźniaczki i jednego brata. Dorastała w Connecticut, wedle woli rodziców - z dala od świata wielkiego show-biznesu. Pierwsze występy Bryce na ekranie to niewinne epizody w filmach w reżyserii ojca: „Spokojnie tatuśku” (1989), „Apollo 13” (1995) i „Grinch: świąt nie będzie” (2000). Na poważnie zainteresowała się aktorstwem w okresie liceum. Była uczestniczką wyjazdowych warsztatów Stagedoor Manor Performing Arts, na których poznała przyszłą przyjaciółkę i gwiazdę, Natalie Portman.

Sztuki aktorskiej uczyła się w prestiżowym instytucie Stelli Adler w New York University Tisch School of Arts, gdzie uczęszczała pod skróconym nazwiskiem Brace Dallas. Od początku zależało jej bowiem na tym, by jej osiągnięć aktorskich nie wiązano z osobą słynnego ojca. W 2002 roku zadebiutowała na nowojorskiej scenie w spektaklu Alana Ayckbourna „House and Garden” na deskach Manhattan Theatre Club. Mimo, że przedstawienie wywołało mieszany odbiór, rola Bryce jako zalotnej, wyniosłej nastolatki, była dobrze przyjęta.

Rok 2004 przyniósł pierwszy, ‘dorosły’ występ w niezależnym dramacie „Księga miłości” Alana Browna, ale też przełomową, pierwszoplanową rolę niewidomej Ivy w głośnym horrorze „Osada” w reżyserii M. Nigha Shyamalana (dwie nominacje do Empire Award, nominacja do MTV Movie Award i do Teen Choice Award).

Rok później miała okazję zaprezentować się przed nieco innym typem publiczności, zastępując Nicole Kidman w roli Grace na planie kontynuacji eksperymentalnego „Dogville” Larsa von Triera, zatytułowanej „Manderlay” (2005). Ponownie spotkała się z Nightem Shyamalanem jako główna gwiazda thrillera „Kobieta w błękitnej wodzie” i powtórzyła sceniczną rolę Rosalind w filmowej wersji szekspirowskiej sztuki „Jak wam się podoba” w reżyserii Kennetha Branagha (2006). Dwa lata później kreacja ta przyniosła jej nominację do Złotego Globu.

Nie licząc pierwszoplanowej roli w dramacie/romansie „The Loss of a Teardrop Diamond” (2008), powstałym na podstawie nigdy nie zrealizowanego wcześniej scenariusza Tennessee Williamsa, w ostatnich latach można ją oglądać wyłącznie na planie superprodukcji. W 2007 roku pojawiła się jako Gwen Stacy w „Spider-Manie 3”, później partnerowała Christianowi Bale’owi na planie filmu „Terminator: Ocalenie” (2009), a ostatnio dołączyła do obsady kolejnej części z cyklu „Saga ‘Zmierzch’: Zaćmienie” (2010), zastępując Rachelle Lefevre w roli Victorii.

Kolejną premierą nadchodzącego roku z jej gwiazdorskim udziałem będzie thriller Clinta Eastwooda, zatytułowany „Hereafter”.

Bryce Dallas Howard ma na swoim koncie debiut reżysersko-scenariopisarski w postaci krótkometrażowego filmu „Orchids” z Alfredem Moliną (2006). Jest jedną z producentek najnowszego, niezatytułowanego jeszcze projektu filmowego Gusa Van Santa z udziałem Mii Wasikowskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hiaf6
d3hiaf6
d3hiaf6