Trwa ładowanie...

"Dzikie historie": W paszczy szaleństwa [RECENZJA DVD]

"Dzikie historie" Damiánqa Szifróna to bezsprzecznie najbardziej błyskotliwa rzecz, jaka pojawiła się w tym roku w naszych kinach. Makabryczna, bezkompromisowa i szalenie zabawna. Tym bardziej cieszy fakt, że film jest już dostępny na DVD.

"Dzikie historie": W paszczy szaleństwa [RECENZJA DVD]Źródło: Materiały prasowe
d386nyc
d386nyc

Panna młoda, inżynier, kelnerka z obskurnego baru, kierowca, niedoceniony muzyk i szanowany biznesmen. Na pierwszy rzut oka dzieli ich wszystko – pochodzenie, status materialny, wykształcenie i płeć. Jakim zatem kluczem kierował się Damiánq Szifrón? Otóż motywem przewodnim wszystkich sześciu nowelek, składających się na fabułę „Dzikich historii", argentyński reżyser i scenarzysta uczynił gniew. A ściślej rzecz biorąc, jego punkt krytyczny, za którym czają się już tylko furia, agresja, a w końcu szaleństwo. Szifrón z dezynwolturą godną Tarantino czy Almodovara (nota bene będącego producentem filmu) łączy sprzeczne gatunki i emocje. „Dzikie historie” to pełna liryzmu, ale i makabry, niepoprawna opowieść z pogranicza dramatu, krwawego horroru, a nade wszystko komedii czarnej jak kawa agenta Coopera. W dodatku świetnie zagrana i zrealizowana.

Ile razy mieliście ochotę wysiąść z samochodu i zmasakrować innego kierowcę albo wysadzić w powietrze urząd z jego „dobrodusznymi” pracownikami? Bohaterami koszmarnych opowiastek są zwykli, często przykładni obywatele postawieni w sytuacjach granicznych, z jakimi codziennie styka się każdy z nas. Jednak w odróżnieniu od postaci Szifróna nie mamy tego komfortu, aby zbuntować się przeciwko społecznym normom, które z trudem staramy się przestrzegać, a które notorycznie są naginane przez innych. Dlatego „Dzikie historie”, oprócz świetnej rozrywki, dla wielu mogą okazać się przeżyciem wręcz oczyszczającym, lepszym niż melisa lub pigułki na uspokojenie.

Ocena: 8/10

d386nyc

Wydanie DVD:

Niestety Gutek Film jak zwykle nie rozpieszcza. „Dzikie historie” zostały wydane w formie mediabooka – na dwudziestu stronach znalazły się streszczenie filmu, fotosy oraz wypowiedzi reżysera i producenta. Z kolei na dysk trafił jedynie 3-minutowy making of. Mogło być zdecydowanie lepiej.

Ocena: 3/10

Grzegorz Kłos

d386nyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d386nyc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj