Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
eastern

"Eastern": szokująca wizja Polski

Film miał wejść na ekrany kin w marcu. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Polską produkcję będzie można jednak oglądać już od 26 czerwca.

Share
"Eastern"
"Eastern"Źródło: Materiały prasowe
d47xwqy

Tytuł "Eastern" wiele zdradza. Film Piotra Adamskiego zbudowany jest na gatunkowym szkielecie westernu. Natomiast ze wschodem łączy go jedynie polski język. Miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest przedziwne – to ciasne, współczesne osiedla i parkingi w bliżej nieokreślonym mieście. W zasadzie mogłoby to być jakiekolwiek miasto w Europie. Tak pozbawiona cech charakterystycznych jest sceneria.

W tej alternatywnej, dystopijnej rzeczywistości za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi.

EASTERN / zwiastun / w kinach od 26 czerwca

Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru?

d47xwqy

Produkcja jest pełnometrażowym debiutem Piotra Adamskiego, który jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. W Studiu Munka SFP wyreżyserował już krótkometrażowy film "Otwarcie", który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą.

Natomiast autorem zdjęć do "Eastern" jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu "Artyści".

W efekcie współpracy dwóch twórców powstał film niezwykle oryginalny pod względem wizualnym, wyraźnie wybijający się na tle rodzimej produkcji filmowej.

Na pierwszy plan w "Easternie" wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny. Niezwykły duet młodych aktorek doczekał się po koszalińskim pokazie wielu pochwał.

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach pierwszej edycji programu "60 Minut". Koproducentem filmu jest Canal+ Polska. Program "60 Minut" został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

d47xwqy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47xwqy
d47xwqy