Trwa ładowanie...
d3as0c1

"Eastern": szokująca wizja Polski

Film miał wejść na ekrany kin w marcu. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Polską produkcję będzie można jednak oglądać już od 26 czerwca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Eastern"
"Eastern" (Materiały prasowe)
d3as0c1

Tytuł "Eastern" wiele zdradza. Film Piotra Adamskiego zbudowany jest na gatunkowym szkielecie westernu. Natomiast ze wschodem łączy go jedynie polski język. Miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest przedziwne – to ciasne, współczesne osiedla i parkingi w bliżej nieokreślonym mieście. W zasadzie mogłoby to być jakiekolwiek miasto w Europie. Tak pozbawiona cech charakterystycznych jest sceneria.

W tej alternatywnej, dystopijnej rzeczywistości za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi.

EASTERN / zwiastun / w kinach od 26 czerwca

Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru?

d3as0c1

Produkcja jest pełnometrażowym debiutem Piotra Adamskiego, który jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. W Studiu Munka SFP wyreżyserował już krótkometrażowy film "Otwarcie", który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą.

Natomiast autorem zdjęć do "Eastern" jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu "Artyści".

W efekcie współpracy dwóch twórców powstał film niezwykle oryginalny pod względem wizualnym, wyraźnie wybijający się na tle rodzimej produkcji filmowej.

d3as0c1

Na pierwszy plan w "Easternie" wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny. Niezwykły duet młodych aktorek doczekał się po koszalińskim pokazie wielu pochwał.

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach pierwszej edycji programu "60 Minut". Koproducentem filmu jest Canal+ Polska. Program "60 Minut" został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

d3as0c1

Podziel się opinią

Share
d3as0c1
d3as0c1