Festiwal filmowy Młodzi i Film w Koszalie 2013. Co warto będzie się działo?

Festiwal filmowy Młodzi i Film w Koszalie 2013. Co warto będzie się działo?
Źródło zdjęć: © helios.pl

KOSZALIN ZALEWA FALA... młodych filmowców

Festiwal filmowy Młodzi i Film w Koszalinie skończy w tym roku trzydzieści dwa lata.

Jego nieoficjalna historia sięga co prawda nieco dalej w przeszłość, ale obecny wiek jest doskonałą metaforą – w okolicach trzydziestki są często twórcy, którzy debiutują na dużym ekranie – reżyserzy, scenarzyści, aktorzy i operatorzy. I to właśnie oni szturmem podbiją Koszalin i między 24 a 29 czerwca 2013 roku będą w nim pokazywać swoje filmy.

Poddadzą się ocenie starszych kolegów (w zeszłych latach na festiwalu gościli m.in Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Kinga Preis i Krzysztof Zanussi), zostaną zmuszeni do szczerego opowiadania o swoich ideach i będą się świetnie bawić na towarzyszących festiwalowi imprezach. A my możemy robić to wraz z nimi, bo festiwalowy Koszalin to miejsce, w którym zaciera się granica między celebrytą a kinofilem.

* Zobaczcie, co w tym roku warto zobaczyć i przeżyć podczas trwania festiwalu Młodzi i Film!*

1 / 9

Klub festiwalowy, czyli koncerty

Obraz
© Julia Marcell / fot. Młodzi i Film

Wszystkich będzie można spotkać nie tylko na salach kinowych, ale i w zaadaptowanym na potrzeby klubu festiwalowego Teatrze Variete, gdzie w tym roku odbędą się cztery koncerty, na które wstęp jest bezpłatny(!).

Organizatorzy koszalińskiego festiwalu doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest miejsce wspólnych spotkań i muzyka, która łagodzi obyczaje. Już 25 czerwca dla gości festiwalowych zagra więc Julia Marcell – laureatka Paszportu „Polityki” 2012 w kategorii muzyka popularna, Fryderyka 2012 w kategorii muzyka alternatywna i Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego 2011. Będzie lirycznie czy punkowo?

Tego nie sposób przewidzieć, nigdy nie wiadomo też, co zagra eklektyczna grupa Mitch&Mitch, która pojawi się w Teatrze Variete dzień później, czyli 26 czerwca. W czwartek 27 czerwca scenę ukradnie dla siebie zespół Jamal, czyli Tomek "Miód" Mioduszewski i Łukasz Borowiecki.

Na zakończenie festiwalu, w piątek 28 czerwca wystąpi barwna, ekscentryczna i elektryzująca Jessie Evans – amerykańska piosenkarka, saksofonistka, autorka tekstów i producentka.

2 / 9

Rozmowy o dźwięku

Obraz
© helios.pl

Tych, którzy oprócz słuchania dobrej muzyki chcieliby też poważnie porozmawiać o dźwięku w kinie* TOYA Studios i Stowarzyszenie FILM 1, 2* zapraszają na panel dyskusyjny "Stać Cię na dobry dźwięk!", który odbędzie się 26 czerwca o 18.30 w kinie Alternatywa przy placu Polonii 1 w Koszalinie.

Będzie można podzielić się doświadczeniami z pracy na planie lub przygotować się do niej. Dowiedzieć, jak od kuchni wygląda praca dźwiękowca, gdzie kończy się techniczna rejestracja i zaczyna sound design i dlaczego już przy pierwszym filmie warto podejść do realizacji dźwięku jak najbardziej profesjonalnie.

Rozmowę poprowadzi Paulina Bocheńska, która z tytułem magistra ukończyła zarówno reżyserię dźwięku jak i teorię muzyki. Udział w niej wezmą twórcy znakomitej etiudy "Zabicie ciotki" (którą będzie można oczywiście obejrzeć w sekcji filmów krótkometrażowych): Mateusz Głowacki, Bartosz Idzi i Piotr Knop.

3 / 9

Oszukana Magdalena i Baczyński na Kamczatce

Obraz
© helios.pl

Za nami dużo przyjemności i odrobina teorii, czas więc w końcu na to, co najważniejsze – Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych.

Będzie można nadrobić kilka kinowych zaległości i obejrzeć m.in. "Baczyńskiego" Kordiana Piwowarskiego – kontrowersyjny, poetycki film z pogranicza fabuły i dokumentu z Mateuszem Kościukiewiczem w roli głównej; dramatyczne "Oszukane" Marcina Solarza – film, w którym kolejną popisową rolę ma Katarzyna Herman i znakomitą "Zaślepioną" Katarzyny Klimkiewicz – niebanalną historię o zakazanej miłości. W konkursie znalazło się też pięć intrygujących premier.

Wśród nich m.in. polski horror inspirowany "The Blair Witch Project" – mroczny "Silent Lake" Mariusza Kuczewskiego; złożona z pięciu fabularnych nowel "Stacja Warszawa", która ma być niepokornym portretem współczesnego miasta oraz kontrastująca z nim, rozgrywająca się na wsi "Magdalena" Mateusza Znanieckiego. Czy będzie wśród nich hit na miarę "Dziewczyny z szafy" Bodo Koxa, który w zeszłym roku oszołomił koszalińską publiczność?

4 / 9

Wstydliwy powrót do domu

Obraz
© AP Manana

Koszalin daje młodym polskich twórcom nie tylko szansę skonfrontowania się z publicznością po raz pierwszy, ale i zapoznania się z debiutami, jakie równolegle powstają za granicami Polski.

Selekcjonerzy festiwalu w tym roku postawili poprzeczkę bardzo wysoko. W sekcji Debiuty zagraniczne będzie można zobaczyć tylko cztery, ale za to fantastyczne filmy. W programie znalazł się m.in zmysłowy "Hemel" Sachy Polak – "O fabularnym debiucie Sachy Polak mówi się w kontekście "Wstydu" (2011) Steve’a McQueena. (...) Skoro "Wstyd" porównywało się jednak do histerycznej opery, to "Hemel" należałoby nazwać trip-hopową balladą, w której hipnotycznym rytmie można się do cna zatracić."

Zobaczymy też "Powrót do domu", który wygrał pięć nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 2011 roku w tym Złotego Lamparta w kategorii Najlepszy Film.

5 / 9

Szczerość za szczerość

Obraz
© AFP

Jak co roku, młodzi polscy artyści zostaną też wypytani o swoje idee, plany na przyszłość, wpadki i pomysły na życie.

Każdy z uczestników festiwalu będzie im mógł zadać pytanie bezpośrednio po filmie, a o to, czy twórcy zostali wystarczająco prześwietleni zadbają moderatorzy słynnych dyskusji – dziennikarka radia TOK FM – Patrycja Wanat; dziennikarz i pisarz Max Cegielski (na zdjęciu) oraz Jacek Sobczyński – redaktor ostatniego składu miesięcznika Film.

Rozmowy są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów festiwalu, zawsze odbywają się w Galerii Bałtyckiej, zawsze są gorące i niebanalne.

6 / 9

Oko za oko, czyli filmy członków jury

Obraz
© helios.pl

Łatwego życia w Koszalinie nie mają tylko członkowie jury.

Młodzi twórcy mogą się zapoznać z twórczością tych, którzy przyjechali ich oceniać i obejrzeć ich wybrane filmy. W tym roku w składzie jurorskim Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych znalazła się reżyserka Anna Wieczór-Bluszcz (na koszalińskich ekranach zobaczymy ponownie "Być jak Kazimierz Deyna"), aktorka Katarzyna Kwiatkowska (fenomenalna Halina Radwan z "Dnia kobiet" Marii Sadowskiej), reżyser oraz operator Janusz Gauer i polski dziennikarz i publicysta, miłośnik psów oraz zdeklarowany ateista – Piotr Najsztub.

Jury będzie przewodniczył Juliusz Machulski. Przewodniczącym jury sekcji krótkich filmów został mianowany Sławomir Fabicki, który pokaże na festiwalu swoją "Męską sprawę" (2001).

W trudnych wyborach będzie mu pomagała reżyserka filmów animowanych i graficzka, Wiola Sowa, polska kulturoznawczyni, działaczka społeczna i pisarka Sylwia Chutnik, operator Tomasz Naumiuk oraz zdobywający kolejne nagrody za swój "Gwizdek"Grzegorz Zariczny.

7 / 9

Pierwsze kroki

Obraz
© helios.pl

Drugi spośród wymienionych składów jurorskich będzie oceniał krótkie formy, które zakwalifikowały się na festiwal.

Wśród nich wiele dokumentów, fabularnych eksperymentów, filmów psychologicznych oraz małych hitów, które miały już swoją premierę i objeżdżają festiwale filmowe, by szersza publiczność miała okazję je oglądać.

Widzowie będą mogli zobaczyć m.in film Jakuba Pączka "128. szczur" – "czarną komedię o niezajmowaniu swojego miejsca w wyścigu szczurów i o tym, że szczęśliwi bywają tylko idioci"; "Arenę" Martina Ratha z Marcinem Kowalczykiem (Magikiem z "Jesteś Bogiem") w roli głównej; fantastyczne, nieoczywiste "Granice wytrzymałości" Marka Marlikowskiego z Justyną Wasilewską, zaskakujący, barwny "Jak głęboki jest ocena?" Filipa Syczyńskiego; przezabawny, słodko-gorzki "Mazurek" Julii Kolberger oraz nominowaną do Złotej Palmy "Olenę" Elżbiety Benkowskiej!

8 / 9

Drugie życie Tomka Tyndyka

Obraz
© helios.pl

Filmowcy na festiwalu w Koszalinie nie obawiają się też pokazać swoich drugich twarzy, czyli zainteresowań, o których nie mówią na co dzień lub o tych właśnie, o jakich starają się powoli informować świat.

W ostatnich numerach nieistniejącego dziś miesięcznika Film, swoją drugą (obok aktorstwa) pasję ujawnił Tomek Tyndyk – na ostatniej stronie magazynu mogliśmy oglądać Dyptyk Tyndyka, czyli fotografie aktora.

„Fotografia pozwala mi na wyrażanie siebie – mówi artysta – Pozwala mi obcować z samym sobą, moimi lękami, fobiami, radościami i smutkami bez udziału osób trzecich. Pozwala mi być w sposób nieograniczony panem kreowanej rzeczywistości.“

W trakcie 32. edycji Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie prezentowana będzie wystawa jego prac fotograficznych.

Organizatorzy zapraszają na wernisaż, który odbędzie się w Galerii Bałtyckiej w czwartek 27 czerwca o godz. 19.00. Wystawę będzie można oczywiście oglądać przez cały festiwal.

9 / 9

Była to postać komiksowa

Obraz
© helios.pl

Drugą wystawą, którą będzie można oglądać w trakcie festiwalu będzie wystawa* „Ekranizacja Polskich Komiksów“ autorstwa Bartosza Sztybora* – pierwsza w Polsce, która prezentuje drogę od jednego medium (komiksu) do innego (filmu).

Wystawa „pokazuje podobieństwa, ale także uwypukla różnice między papierowym oryginałem, a jego celuloidową adaptacją. Porównanie poszczególnych plansz z komiksu do kadrów filmowych, a także zestawienie postaci z historii obrazkowych z bohaterami ruchomego dzieła uświadamia, jak bardzo podobne są momentami te dwa różne środki wyrazu. Ale uświadamia także, co często trzeba zmienić, żeby poszczególne rzeczy wpasowały się do nowego medium" – tłumaczą organizatorzy, którzy już czekają na koszalińskich gości.
(ab/kk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)