Trwa ładowanie...
d9vu9pu
Aktualności

François Cluzet w filmie ''Pożądanie''

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
François Cluzet w filmie ''Pożądanie''
(materiał promocyjny)
d9vu9pu

François Cluzet, pamiętany z rewelacyjnej roli niepełnosprawnego milionera w hicie „Nietykalni”, zagrał u boku Sophie Marceau w filmie pt.: „Pożądanie”. Piękna aktorka z uśmiechem wspomina wspólną pracę na planie a reżyserka z podziwem porównuje jego rolę do kreacji Hugh Granta. „Pożądanie” w polskich kinach pojawi się już 18 lipca.

François Cluzet urodził się 21 września 1955 roku w Paryżu. W swoim dorobku ma niemal 100 filmowych kreacji, w tym w takich hitach, jak "Nietykalni", „Francuski pocałunek” czy „Niewinne kłamstewka”. Na początku lat 90. pracował z Agnieszką Holland na planie dramatu „Olivier, Olivier”. Był 10-krotnie nominowany do statuetki Cezara, którą ostatecznie zdobył dzięki kreacji w obrazie „Nie mów nikomu” w reżyserii Guillaume'a Caneta. Na scenie zadebiutował w 1976 roku. Wkrótce potem zaczął pojawiać się w telewizji i w filmach krótkometrażowych. Pierwszą ważniejszą rolę w pełnym metrażu stworzył pod okiem Claude'a Chabrola w „Dumnym koniu” (1980), z którym później pracował regularnie. Grał również u tak wybitnych twórców jak Bertrand Tavernier („Około północy”), Tony Gatlif („Rue du départ”) czy Claire Denis („Czekolada”). Robert Altman zaangażował go do „Prêt-à-porter”, a Lawrence Kasdan do „Francuskiego pocałunku”. W życiu prywatnym był związany
m.in. z Marie Trintignant.

W filmie „Pożądanie” Lisy Azuelos aktor wciela się w rolę Pierra - żonatego i prowadzącego szczęśliwe życie rodzinne prawnika. W obrazie tym partneruje mu Sophie Marceau. Oto jak na wieść o udziale we wspólnym filmie zareagowała piękna aktorka: „Nie byłam zaskoczona, bo François jest jednym z najlepszych aktorów swojego pokolenia! Emanuje aurą kogoś bardzo uczciwego, co bardzo współgra z charakterem jego postaci. Jego życie jest ułożone, jest szczęśliwy, naprawdę kocha swoją żonę. Nie ma cienia dwuznaczności w jego osobie, wydaje się niezawodny. To dodaje uroku jego postaci, no i oczywiście suspensu w momencie gdy dochodzi do spotkania, które wszystko wywraca do góry nogami.”

d9vu9pu

Sophie Marceau nie kryje entuzjazmu, kiedy wspomina wspólną pracę na planie. Na pytanie „jak Wam się grało razem?” odpowiedziała: „Bardzo dobrze! Bardzo lubię Françoisa Cluzet’a. To człowiek z ogromnymi wrażliwościami, które da się odczuć na ekranie. Podczas prób towarzyszyły nam zabawne momenty, ponieważ mieliśmy zagrać sceny bardzo blisko siebie, a on nie mógł się odważyć porządnie mnie chwycić. Musieliśmy robić różne ćwiczenia przygotowujące. Myślę, że dla niego najtrudniejsza była scena w klubie. Mieliśmy razem tańczyć, a on był przerażony. Ale dzięki jego aktorskiej oszczędności w środkach, zarówno gestach jak i słowach, udało mu się pokazać bardzo wiele! Czasami nawet nie czuje się, że gra, a na koniec wychodzi z tego taka piękna melodia. To bardzo przyjemne. Rzadko zdarza się pracować z aktorem, który ma taki talent, swobodę, łatwość ... z wyjątkiem tańca.”

Reżyserka – Lisa Azuelos podkreśla, że „Pożądanie” to pierwszy film, w którym mamy okazję zobaczyć Françoisa Cluzeta w romantycznej roli. „Byłam zachwycona, kiedy się zgodził, bo naprawdę chciałam go zobaczyć w czymś kompletnie innym.” - wspomina - „Dla mnie to największy francuski aktor! Jestem fanką wszystkich jego filmów od „Piekła” przez „Niewinne kłamstewka” aż po „Nietykalnych”. François jest w stanie zagrać każdego: od tetraplegika (osobę z czterokończynowym paraliżem) po głupca, przez alkoholika czy bezrobotnego. Nigdy jednak nie grał osoby, która stanowi obiekt pożądania. Chciałam go zobaczyć w roli à la Hugh Grant i absolutnie mnie nie zawiódł!”

Sam aktor również bardzo dobrze wspomina udział w kręceniu filmu. „Byłem bardzo zaskoczony i wyróżniony tym, że Lisa zobaczyła we mnie idealnego mężczyznę dla kobiety, którą gra Sophie.” – mówi Cluzet – „Nigdy nie grałem tego typu roli, więc byłem bardzo szczęśliwy na myśl o wyzwaniu. Owszem, byłem zaskoczony, że stałem się obiektem mrocznego pożądania (może tylko według mnie), ale wciąż jednak pożądania.”

Oficjalny polski zwiastun:

d9vu9pu

Podziel się opinią

Share

d9vu9pu

d9vu9pu