Trwa ładowanie...
d249umw

Gra / Play (2011)

Najnowsze informacje
3.2
(13 głosów)
Oceń:
d249umw

„Gra” (tytuł oryginalny – Play) to szwedzko-duńsko-finlandzki dramat kryminalny z 2011 roku w reżyserii Rubena Östlunda, który wraz z Erikiem Hemmendorffem napisał scenariusz. Muzykę skomponowali Saunder Jurriaans i Daniel Bensi, zaś za produkcję odpowiadają Erik Hemmendorff i Philippe Bober. W filmie w rolach głównych zagrali: Kevin Vaz, Yannick Diakité, Abdiaziz Hilowle, John Ortiz, Nana Manu, Anas Abdirahman, Sebastian Hegmar, Sebastian Blyckert.

„Gra” opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby im odpowiedzieć, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu.

Inspiracją dla „Gry” były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.

Gra / Play (2011)
Tytuł oryginalny

Play

Gatunek

akcji, dramat, kryminał

Kraj produkcji

Dania

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

05.10.2012

Czas trwania

118 min.

Obsada
d249umw

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d249umw
d249umw
d249umw