Trwa ładowanie...
d3tclvd

Gra / Play (2011)

Najnowsze informacje
3.2
(13 głosów)
Oceń:
d3tclvd

„Gra” (tytuł oryginalny – Play) to szwedzko-duńsko-finlandzki dramat kryminalny z 2011 roku w reżyserii Rubena Östlunda, który wraz z Erikiem Hemmendorffem napisał scenariusz. Muzykę skomponowali Saunder Jurriaans i Daniel Bensi, zaś za produkcję odpowiadają Erik Hemmendorff i Philippe Bober. W filmie w rolach głównych zagrali: Kevin Vaz, Yannick Diakité, Abdiaziz Hilowle, John Ortiz, Nana Manu, Anas Abdirahman, Sebastian Hegmar, Sebastian Blyckert.

„Gra” opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby im odpowiedzieć, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu.

Inspiracją dla „Gry” były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.

Gra / Play (2011)
Tytuł oryginalny

Play

Gatunek

akcji, dramat, kryminał

Kraj produkcji

Dania

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

05.10.2012

Czas trwania

118 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tclvd
d3tclvd
d3tclvd