Trwa ładowanie...
d3tclvd

Ian Somerhalder

Najnowsze informacje
4.8
(462 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Covington, Luizjana, USA

Filmografia:
d3tclvd
Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Ian Somerhalder to amerykański aktor, model i producent filmowy, który urodził się 8 grudnia 1978 roku. Wychował się w Covington w stanie Louisiana, jest synem Edny, masażystki i Roberta Somerhaldera, pracownika budowy. Ian Somerhalder ma starszego brata Roberta i młodszą siostrę Robyn.

Ian Somerhalder – życie prywatne

Uczęszczał do publicznej szkoły średniej w Mandeville w stanie Louisiana. Ian Somerhalder spotykał się z Niną Dobrev w latach 2010-2013. W połowie 2014 roku Somerhalder zaczął się ubiegać o aktorkę Nikki Reed. Para ogłosiła swoje zaręczyny w lutym 2015 roku i pobrała się 26 kwietnia 2015 w Malibu (Kalifornia). 2 maja 2017 roku obwieścili, że spodziewają się dziecka.

Ian Somerhalder – kariera zawodowa

Karierę modela rozpoczął w agencji Ford, gdy miał 10 lat. Brał udział w letnich pokazach w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Mediolanie. Prezentował bieliznę zaprojektowana przez Versace, Calvina Kleina, Gucci, Dolce & Gabbana i Guess. Później zawarł kontrakt z agencją DNA Models. Mając 17 lat, Ian Somerhalder postanowił rozpocząć przygodę z aktorstwem.

Najsłynniejsze seriale z Ianem Somerhalderem to: Młodzi Amerykanie, Kryminalne zagadki Las Vegas, Nowe wcielenie, Prawo i bezprawie, Kryminalne zagadki Miami, Tajemnice Smallville i Zagubieni.

Aktor zagrał w komedii Celebrity wyreżyserowanej przez Woody'ego Allena. Oprócz Iana Somerhaldera w filmie wystąpili Kenneth Branagh, Melanie Griffith, Charlize Theron, Winona Ryder i Leonardo DiCaprio.

W 2007 roku Ian Somerhalder zagrał tytułowego bohatera – weneckiego kupca w filmie Marco Polo. Rola wampira Damona Salvatore w serialu Pamiętniki wampirów przyniosła aktorowi ogromny rozgłos. W 2009 Ian Somerhalder pojawił się w filmie Turniej, gdzie grał rolę zabójcy, biorącego udział w niebezpiecznych zawodach z innymi zabójcami.

Ian Somerhalder – działalność charytatywna

Ian Somerhalder angażował się w sprzątanie po katastrofie wiertniczej Deepwater Horizon w dniu 22 kwietnia 2010 roku. Jego wysiłki polegały na sprzątaniu zalanej przyrody i nagrywaniu reklam społecznych w celu nakłonienia ludzi do pomocy.

Ian Somerhalder wspiera również St. Tammany Humane Society, organizację działającą na rzecz schronisk dla zwierząt.

Aktor założył fundację "Ian Somerhalder Foundation" (8 grudnia 2010 roku, w dniu swoich 32 urodzin), która ma uświadamiać ludziom znaczenie ochrony środowiska.

Ian Somerhalder – ciekawostki

Nazwisko "Somerhalder" pochodzi od jego przybranego pradziadka.

Ian Somerhalder i jego rodzeństwo mają pizzerię w Idaho.

Nie ukończył szkoły średniej, ponieważ wyjechał do Europy, aby kontynuować karierę jako model.

Gdyby nie był aktorem, wybrałby karierę w biologii, pisarstwie lub reklamie. Jego ulubionym sportem jest piłka nożna. Grał również w reprezentacji baseballu. Lubi muzykę, jogę, czytanie i podróżowanie.

Kandydatura Iana Somerhaldera była rozpatrywana do roli Christiana Grey'a w filmie Pięćdziesiąt twarzy Greya.
Aktor startował do roli Jasona Stackhouse'a w serialu Czysta krew, którą ostatecznie otrzymał Ryan Kwanten.

W 2010 roku magazyn Glamour przyznał Ianowi Somerhalderowi trzecie miejsce w rankingu 50 Najseksowniejszych Mężczyzn.

Wraz z bratem otworzył sklep meblowy "Built of Barnwood", w którym można nabyć odrestaurowane przez niego meble.

Ian Somerhalder wystąpił w kilku reklamach: perfum Versace Versus oraz Azzaro Pour Homme, dżinsów marki Levi's, odzieży marki Guess oraz marki Penshoppe, karty Master Card i sklepów Target.

Ian Somerhalder – nagrody i wyróżnienia

Podczas rozdania nagórd Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych Ian Somerhalder wygrał w kategorii Najlepszy zespół aktorski w serialu dramatycznym za serial Zagubieni (2004). Aktor był sześć razy nominowany i sześć razy wygrał nagrodę podczas Teen Choice.

Nominacje Iana Somerhaldera:

 • 2005: Telewizyjny przełomowy męski występ aktorski za serial Zagubieni (2004);
 • 2011: Ulubiony wampir za serial Pamiętniki wampirów (2009);
 • 2015: Ulubiony aktor w serialu fantasy / science-fiction (Pamiętniki wampirów (2009)), "chemia" w telewizji za udział w serialu Pamiętniki wampirów (2009);
 • 2016: Ulubiony aktor w serialu fantasy / science-fiction (Pamiętniki wampirów (2009)); "Chemia" w telewizji za udział w serialu Pamiętniki wampirów (2009).

Nagrody Iana Somerhaldera:

 • 2010: Ulubiony czarny charakter telewizyjny za udział w serialu Pamiętniki wampirów (2009);
 • 2011, 2012, 2013, 2014: Ulubiony aktor w serialu fantasy / science-fiction (Pamiętniki wampirów (2009));
 • 2015: Ulubiony pocałunek telewizyjny za udział w serialu Pamiętniki wampirów (2009).

Ian Somerhalder otrzymał również trzy Kryształowe Statuetki oraz sześć nominacji People's Choice za serial Pamiętniki wampirów (2009) w kategoriach:
Nominacje:

 • 2011, 2012, 2013: Ulubiony telewizyjny aktor dramatyczny;
 • 2015, 2016, 2017: Ulubiony aktor w serialu sci-fiction / fantasy.

Nagrody:

 • 2014: Ulubione telewizyjne dopasowanie; Ulubiony aktor w serialu sci-fiction / fantasy;
 • 2015: Ulubiony duet telewizyjny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tclvd
d3tclvd
d3tclvd