Trwa ładowanie...

''Ja, Olga Hepnarová'': Produkcja z Michaliną Olszańską na festiwalu w Berlinie

Share
''Ja, Olga Hepnarová'': Produkcja z Michaliną Olszańską na festiwalu w BerlinieŹródło: mat. dystrybutora
d3dg5fy

W sekcji Panorama zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie znalazł się czesko-polsko-słowacko-francuski film "Ja, Olga Hepnarová" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Każdy.

Oparty na faktach obraz opowiada o młodej kobiecie, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach - życie straciło ośmioro z nich, kolejnych 12 osób zostało ciężko rannych. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby przechodniów. Tuż przed zdarzeniem Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania:

* "Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. [...] Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci".*

d3dg5fy

Faktycznie tak się stało - Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji,* na której wykonano karę śmierci.*

Obraz jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Obok niej gra też Marta Mazurek (obie aktorki będziemy mogli oglądać również w Polsce, od 25 grudnia, w "Córkach dancingu")
. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora.

(na zdj. Olga Hepnarová/Michalina Olszańska)

d3dg5fy

Panorama jest jedną z najważniejszych - obok konkursu głównego - sekcji festiwalu w Berlinie. W minionych latach prezentowano tu m.in. "Baby Blues" Katarzyny Rosłaniec, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej i "Salę samobójców" Jana Komasy.

Poza "Ja, Olga Hepnarová" w tym roku w sekcji będzie można zobaczyć m.in. takie filmy, jak "Junction 48" (reż. Udi Aloni), "Maggie's Plan" (reż. Rebecca Miller), "Reminder" (reż. Omer Fast) czy "War on Everyone" (reż. John Michael McDonagh).

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11-21 lutego.

d3dg5fy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dg5fy
d3dg5fy