WP
WP

Jack Black - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański muzyk rockowy i aktor. Wraz z Kylem Gassem tworzy zespół rockowy Tenacious D.

Jack Black (właściwie Thomas J. Black) urodził się 28 sierpnia 1969 roku w Hermosa Beach w stanie Kalifornia. W młodości musiał opiekować się przyrodnią siostrą. Brał narkotyki, trafił do internatu dla trudnej młodzieży. Wyszedł jednak na prostą, następnie studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles na Wydziale Dramatycznym.

* Jack Black zagrał do tej pory w wielu produkcjach wielkoekranowych, ale z pewnością pierwszą rolą, którą zwrócił na siebie szczególną uwagę widzów i krytyki była postać sarkastycznego pracownika sklepu muzycznego w komedii Stephena Frearsa “Przeboje i podboje”*/High Fidelity/. Rola ta przyniosła mu w 2000 roku nagrodę Blockbuster Entertainment Award za kreację drugoplanową oraz nominację do nagrody American Comedy Award. W 2002 roku Black był współprowadzącym ceremonię rozdania nagród filmowych MTV - wspólnie z Sarah Michelle Gellar.

We wrześniu 2003 roku wszedł na ekrany kin entuzjastycznie przyjęty film z udziałem Blacka “Szkoła Rocka” /School of Rock/, wyprodukowany przez Scotta Rudina, w reżyserii Richarda Linklatera. Za rolę w nim Black nominowany był do Złotego Globu.

W kolejnych latach aktor nakręcił wyreżyserowany przez Petera Jacksona remake przeboju kinowego sprzed lat: “King Kong,” z udziałem takich gwiazd jak Naomi Watts, Adrien Brody, Andy Serkis i Colin Hanks. Film był wielkim hitem i zarobił ponad 540 milionów dolarów.

WP

Aktor zagrał także w “Nacho Libre”, komedii “Holiday”, w której zagrali Kate Winslet, Cameron Diaz i Jude Law. Inne obrazy z udziałem aktora to: „The Year One”, “Płytki facet” /Shallow Hal/, “Kwaśne pomarańcze” /Orange County/, “Syn Jezusa” /Jesus’ Son/ i “Twarda laska” /Saving Silverman/.

Black użyczył również swojego głosu postaci Lenny’ego w animowanym przeboju komediowym DreamWorks “Rybki z ferajny” /Shark Tale/, a także udzielił głosu Po – tytułowemu bohaterowi „Kung Fu Pandy” (2008).

Ostatnie lata były dla niego bardzo pracowite. W 2008 roku wystąpił w takich filmach jak „Jaja w tropikach” Bena Stillera z Robertem Downeyem Jr i Tomem Cruise’em. Użyczył też głosu Eddie’emu Riggsowi – bohaterowi gry „Brutal Legend”.

Jest nie tylko aktorem, ale i muzykiem. Razem z kumplem, Kyle’em Gassem założył zespół Tenacious D. Pierwszy album wydali w 2001 roku, pokrył się złotem. W 2006 roku powstał film „Tenacious D: Kostka Przeznaczenia”, powstały też dwa filmy dokumentalne o zespole.

W 2010 roku wystąpił w tytułowej roli w ekranizacji „Podróży Guliwera”. Z kolei w 2011 roku wystąpi w „The Big Year” ze Steve’em Martinem i Owenem Wilsonem. Jednym z nowszych filmów z jego udziałem jest „Bernie” Richarda Linklatera, w którym zagrali też Matthew McConaughey, Rip Torn i Shirley MacLaine.

WP

Jack mieszka w Los Angeles z żoną i dwoma synami. Poślubił Tanyę Haden w 2006 roku. W tym samym roku na świat przyszedł Samuel Watt, natomiast dwa lata później drugi syn, Thomas David.

Data urodzenia

07.04.1969

Miejsce urodzenia

Hermosa Beach, Kalifornia, USA

WP
WP
WP