Trwa ładowanie...
d2hvqzt

Jada Pinkett Smith

Najnowsze informacje
4.1
(50 głosów)
Oceń:
d2hvqzt

Popularna, czarnoskóra aktorka amerykańska, znana m.in. dzięki roli Niobe w „Matriksie”. Również producentka, scenarzystka i reżyserka, a prywatnie – żona Willa Smitha.

Urodziła się 18 września 1971 roku w Baltimore w stanie Maryland. Jako owoc nastoletniej miłości matki, wychowywała się w niepełnej rodzinie – bez ojca, za to pod czujnym okiem babci, której pomoc okazała się nieoceniona szczególnie w momencie, gdy młoda mama toczyła walkę z uzależnieniem od heroiny.

Uczęszczała do artystycznych szkół tańca i choreografii, najpierw w rodzinnym Baltimore, a następnie (przez rok) w North Carolina School for the Arts. Miała dziewiętnaście lat, kiedy zdecydowała się wyjechać do Hollywood i spróbować szczęścia w show-biznesie. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała w gościnnej roli w sitcomie „True Colors” i w pilotażowym odcinku nigdy nie kontynuowanej produkcji TV „Moe’s World” (1990).

Krokiem milowym w karierze młodej aktorki było dołączenie do obsady komediowego serialu „A Different World” Billa Cosby’ego (1991-93). Dzięki temu, w momencie, gdy debiutowała na dużym ekranie (kryminał „Zagrożenie dla społeczeństwa” 1993), jej twarz była już całkiem nieźle znana telewizyjnej publiczności. Podobnie jak większość czarnoskórych aktorów amerykańskich, od początku związana była blisko z twórczością filmowców afro-amerykańskiego pochodzenia.

W 1994 roku po raz pierwszy pojawiła się w pierwszoplanowej roli w dramacie „Magia miłości” Douga McHenry’ego i partnerowała jednemu z braci Wayansów na planie komedii „Szalony detektyw”. Z McHenrym spotkała się ponownie podczas realizacji komedii „Królestwo niebieskie” (2001), a rok wcześniej wystąpiła u boku kolejnego z braci Wayansów w komedii „Wykiwani” Spike’a Lee.

W międzyczasie dała jeden z bardziej cenionych występów, jako uczestniczka napadu na bank w „Desperatkach” (1996). W tym samym roku partnerowała Eddiemu Murphy na planie głośnej komedii „Gruby i chudszy”, a rok później zagrała ważną rolę w sekwencji otwierającej kolejny sequel „Krzyku” Wesa Cravena.

W 2001 roku miała okazję spotkać się zawodowo z mężem, Willem Smithem, kreującym rolę tytułowego boksera w głośnym filmie biograficznym „Ali” w reżyserii Michaela Manna. Trzy lata później, twórca ponownie zaprosił do współpracy piękną Jadę, realizując thriller „Zakładnik” z Tomem Cruisem (2004). W międzyczasie aktorka dała jeden z najgłośniejszych występów w karierze, pojawiając się w roli Niobe w drugiej i trzeciej części superprodukcji „Matrix” w reżyserii braci Wachowskich (2003). W tym samym roku rozpoczęła swoją działalność producencką, współfinansując film akcji „Ride of Die” Craiga Rossa Jr. oraz realizując słynny sitcom „All of Us”. Pinkett Smith podpisała się pod serialem nie tylko jako producentka, ale przede wszystkim jako scenarzystka.

Ma na swoim koncie również dokonania reżyserskie – w 1999 roku zrealizowała teledysk do piosenki „So Fresh” w wykonaniu męża, a blisko dekadę później zadebiutowała jako reżyserka pełnometrażowego dramatu „Gra zmysłów” wg własnego scenariusza, z udziałem Teda Dansona i Paz Vegi (2008).W tym samym roku odbyła się premiera wyprodukowanego przez nią „Sekretnego życia pszczół” oraz głośnej komedii „Kobiety”, w której pojawiła się u boku takich gwiazd, jak Eva Mendes, Meg Ryan, Annette Bening i Bette Midler.

Ostatnio powróciła na mały ekran, tym razem jako pierwszoplanowa bohaterka medycznego serialu „Hawthorne” (2009).

Jest producentką familijnego filmu akcji „The Karate Kid” z udziałem Jackie Chana i syna, Jadena Smitha (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hvqzt
d2hvqzt
d2hvqzt