Trwa ładowanie...
d2xw3aw
d2xw3aw

Jan A.P. Kaczmarek

Najnowsze informacje
4.3
(15 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Konin

Filmografia:
Zdjęcie
Zdjęcie

Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów muzyki filmowej, laureat Oskara.
<br. Urodził się 29 września 1953 roku w Koninie. Z wykształcenia jest prawnikiem, jako młody człowiek marzył o karierze dyplomaty, ale rzeczywistość dość szybko te marzenia rozwiała. Przełomem w jego myśleniu i podejściu do sztuki w ogóle, był udział w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

Karierę rozpoczął komponując muzykę do spektakli awangardowego, zaangażowanego politycznie Teatru Ósmego Dnia, a później dla stworzonej przez siebie Orkiestry Ósmego Dnia. Po odbyciu tournee po całej Europie, w 1982 roku wyjechał w podobnym celu do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1989 roku, po latach sukcesów, zdecydował się osiąść na stałe. To właśnie w USA nagrał swój debiutancki album „Music For The End” (1982). Jednocześnie, od początku lat 80-tych tworzył muzykę do filmów (m.in. debiut, jeśli chodzi o muzykę filmową: „Cień” Andrzeja Domalika, filmy Andrzeja Konica).

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych współpracował z czołowymi teatrami w Stanach Zjednoczonych. W 1992 roku otrzymał od nowojorskich krytyków nagrodę za najlepszą muzykę teatralną do spektaklu „Tis Pitty She’s a Whore”.

Swoje umiejętności kompozytorskie rozwinął jednak w pełni jako twórca muzyki filmowej. Współpracował przy takich filmach, jak: „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza (Orzeł dla Najlepszej Muzyki 2002), „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Niewierna” Adriana Lyne’a, filmy Agnieszki Holland: „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud”, debiut reżyserski Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył”, film Magdaleny Łazarkiewicz „Białe małżeństwo”, „Boże skrawki” Jurka Bogajewicza i wiele innych.

Jego największym sukcesem jest niewątpliwie ścieżka dźwiękowa do filmu „Marzyciel” Marka Forstera z Johnnym Deppem w roli głównej. Kompozytor otrzymał za muzykę do tego filmu nagrodę Oskara oraz nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

W swoim dorobku ma także reżyserię trzech produkcji multimedialnych: „Waiting for Halley’s Comet”, „One Man Symphony” i „Wieża Babel”. W 1993 roku pojawił się w epizodycznej roli, jako ksiądz w filmie Jurka Bogajewicza „Trzy serca” z Williamem Baldwinem w jednej z głównych ról. W 2007 roku napisał muzykę do serialu "Wojna i pokój". W 2008 roku skomponował muzykę do filmu "Bracia Karamazow". Rok później napisał muzykę do "Dzieci Ireny Sendlerowej" i "Horsemen - Jeźdźcy Apokalipsy". W 2011 roku był kompozytorem przy filmie "Tajemnica Westerplatte".

Kaczmarek jest inicjatorem powołania fundacji Rozbitek, która działa na terenie zespołu pałacowo-parkowego Rozbitek (60 km od Poznania). Zamierzeniem fundacji jest prowadzenie, we współpracy z Instytutem Sundance, różnych projektów edukacyjnych dla utalentowanych scenarzystów, reżyserów, kompozytorów, a także umożliwienie realizacji produkcji filmowych, teatralnych i muzycznych.

Artysta mieszka i tworzy w Los Angeles. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

d2xw3aw
d2xw3aw

d2xw3aw
d2xw3aw
d2xw3aw