Trwa ładowanie...
d2l0a1t

Joan Cusack

Najnowsze informacje
4.5
(16 głosów)
Oceń:
d2l0a1t

Amerykańska aktorka filmowa i komik, dwukrotnie nominowana do nagrody Oscara. Pierwszą nominację dostała za komediową rolę sekretarki ze Staten Island w filmie Pracująca dziewczyna z Harrisonem Fordem i Melanie Griffith, a drugą za rolę porzuconej narzeczonej bohatera granego przez Kevina Kline’a w uznanym przez krytyków filmie Przodem do tyłu.

Joan Mary Cusack urodziła się 11 października 1962 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. W wieku piętnastu lat zadebiutowała w filmie My Bodyguard. Uczyła się aktorstwa w Piven Theatre Workshop w Chicago oraz na Uniwersytecie Wisconsin w Madison, gdzie otrzymała uzyskała dyplom z filologii angielskiej. Na studiach występowała razem z improwizującą grupą teatralną The Ark.

Cusack została uhonorowana nagrodą American Comedy Award for Best Supporting Actress in a Motion Picture za rolę w filmie Uciekająca panna młoda z Julią Roberts i Richardem Gere’em, w reżyserii P.J. Hogana, otrzymała również nagrodę Annie Award za użyczenie głosu Jessie - bohaterce filmu Toy Story 2. Otrzymała również nominacje do Daytime Emmy Award za film Peep and the Big Wide World.

Cusack zagrała w takich filmach jak Przyjaciele z kasą; Księżniczka na lodzie; Mama na obcasach; Szkoła rocka; Arlington Road; Przeboje i podboje; Cradle Will Rock; Gdzie serce twoje; Wojenny biznes; Zabijanie na śniadanie; Chłopiec z Marsa; Rodzina Addamsów 2; Dziewięć miesięcy; The Cabinet of Dr. Ramirez; Corrina, Corrina; Zabaweczki; Przypadkowy bohater; Moje błękitne niebo; Mężczyźni nie odchodzą; Telepasja; Nic nie mów oraz Szesnaście świeczek.

Cusack pojawiła się na małym ekranie w stałej roli w Saturday Night Live w latach 1985-86. Zagrała również u bok Anne Bancroft w produkcji BBC The Mother w reżyserii Paddy’ego Chayefsky’ego i wystąpiła w sitcomie What About Joan.

Aktorka może się poszczycić występami na scenie w premierowym spektaklu „Brilliant Traces” w New York’s Cherry Lane Theatre, „The Road” w La Mama oraz rolą Imogen w „Cymbeline” w Public Theatre w Nowym Jorku. W Goodman Theatre w Chicago Cusack zagrała Helenę w „Śnie nocy letniej” oraz w „Tis Pity She’s a Chore” w reżyserii JoAnne Akalaitis.

W 2009 roku pojawiła się filmie Hogana Wyznania zakupoholiczki, w Kit Kittredge: An American Girl u boku Abigail Breslin oraz w filmie telewizyjnym Acceptance nakręconym na podstawie powieści Susan Coll. W 2011 roku zagrała w serialu „Shameless”.

W 1993 roku Joan Cusack poślubiła Richarda Burke'a, adwokata z Chicago. Mają dwóch synów - Dylana Johna (ur. 17 czerwca 1997 w Chicago) i Milesa (ur. 2000).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l0a1t
d2l0a1t
d2l0a1t